Jump to content



Πρόβλημα με overclocking P4


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!πρωτάρης και στο forum, αλλά και στο overclocking!Πειραματίστηκα σήμερα(μέχρι και τώρα) κ το μόνο που κατάφερα ήταν από 2.8 σε 3.15, καθώς δεν μπορώ να βρω μέσα στο Bios επιλογή για να αλλάξω την τάση στον επεξεργαστή. επίσης πάνω από 158mhZ δεν φορτώνει το PC, και παρακολούθησα μέσα στο forum,ότι μπορεί να φτάσει και άλλες τιμές μεγαλύτερες από 3,15. μερικές πληροφορίες για το pc:

Codename Prescott

Specification Intel® Pentium® 4 CPU 2.80GHz

Package (platform ID) Socket 478 mPGA (0x2)

CPUID F.3.3

Extended CPUID F.3

Core Stepping C0

Technology 90 nm

Core Speed 3150.1 MHz

Multiplier x FSB 21.0 x 150.0 MHz

Rated Bus speed 600.0 MHz

Stock frequency 2800 MHz

Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3

Northbridge VIA PM880 rev. 00

Southbridge VIA VT8237 rev. 00

Graphic Interface AGP

AGP Revision 3.0

AGP Transfer Rate 8x

AGP SBA supported, enabled

Memory Type DDR

Memory Size 2048 MBytes

Channels Single

Memory Frequency 187.5 MHz (4:5)

Γίνεται παραπέρα βελτίωση της ταχύτητας;;ή παλεύω τζάμπα!

Σας ευχαριστώ πολύ εξαρχής!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρήκα άκρη με την επιλογή αυτή που μου είπες, πριν το παρατήσω το θέμα γιατι δε βλέπω φως.όταν ανεβάζω τη συχνότητα μου Βγάζει το μήνυμα Boot failure disk, μέχρι εκεί φορτώνει,και σαν παρατήρηση ότι το δίσκο Sata που έχω εγκατεστημένα το λειτουργικό τον βγάζει με περίεργη ονομασία. Μήπως φταίει κάτι λόγω του Sata;;Διαφορετικά και το 3.10 μια χάρα είναι και το παρατάω το θέμα, απλώς να εξαντλήσω τα πάντα.(ευχαριστώ NTG)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.