Jump to content



Λειτουργικό σε χωριστό σκληρό


The_Blade

Recommended Posts

Παίδες θα αναβαθμήσω σκληρό και θα πάω σε 1τέρα ή 2 τερα wd black.

είναι προτιμότερο

Α)να κρατήσω για το λειτουργικό τον 640 gb western blue που έχω και τα παιχνίδια στο καινούριο

β) να κάνω 2 παρτίσιον στο καινούριο ένα για λειτουργικό και ένα για παιχνίδια

Γ) να έχω τον καινούριο σαν ένα σκληρό δίσκο με όλα μέσα χωρίς παρτίσιον

πώς είναι πιθανότερο να φορτώνω καλύτερα και να αποφεύγω κολλήματα στα παιχνίδια?

μήπως έχοντας σε άλλο δίσκο το λειτουργικό και τα παιχνίδια είναι η καλύτερη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά κάνω το εξής:

1 δίσκο με OS, προγράμματα, παιχνίδια

1 δίσκο με δεδομένα και όλα τα folders (my documents, my music, my videos, my pictures, etc.)

Έτσι κάνει το format πολύ εύκολο, γιατί είναι ελάχιστα αυτά που πρέπει να κάνεις backup. Τα παιχνίδια και τα προγράμματα έτσι κι αλλιώς, δε μπορείς να τα κρατήσεις εγκατεστημένα σε περίπτωση format τις περισσότερες φορές, γιατί γράφουν και στη registry πράγματα κι έτσι θέλουν εγκατάσταση.

Για τον 1 δίσκο βέβαια, η ιδανική λύση είναι ένας SSD.

Link to comment
Share on other sites

(θέλω τουλάχιστον 100 gb για να νιώθω άνετα στο λειτουργικό)

Με 100gb νοιώθεις άνετα να έχεις win και κάνα 2 linux distros μαζί στον ίδιο δισκο και όχι για ένα μόνο λειτουργικό.

Αυτό που σου προτείνουν είναι 1 ssd μόνο για το λειτουργικό και όλα τα άλλα σε άλλον δίσκο.

Δηλαδή η εγκατάσταση των επιπλέον προγραμμάτων θα γίνεται στον D: έτσι ώστε να εκμεταλεύεσαι την ταχύτητα του ssd χωρίς να τον στουμπώσεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dpolal! H καλύτερη λύση! πιστεύω πως, αντί να πας σε 1tb ή 2tb είναι καλύτερο να κάνεις 2x500gb raid 0 ή 2x1tb raid 0 ή 4x500gb raid0 αντίστοιχα, ανάλογα πιο σε βολεύει εσένα, την μητρική σου και τον χώρο σου. τα ίδια λεφτά σου έρχονται, η ίδια χωρητικότητα αλλά πολύ παραπάνω επιδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ssd δεν προβλέπεται λόγω κόστους. (θέλω τουλάχιστον 100 gb για να νιώθω άνετα στο λειτουργικό)

έχω τον Intel X25V (ο low-budget SSD της Intel, V for Value), 40αρης και μέσα έχω Win7 Pro 64bit αυθεντικά με όλα τα ως τώρα updates, MS Office 2003 με SP3, drivers και ένα κάρο συχνά χρησιμοποιούμενων προγραμμάτων... 15GB still free.

Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις OS σε ξεχωριστό SSD, καλύτερα κράτα τα λεφτά για κάτι άλλο (χωρίς υπερβολές).

Και σου μιλάω για τον "μικρό" ssd της Intel, δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται με κάτι Vertex 3 κτλ. :baby:

Ίσως είναι η καλύτερη αναβάθμιση που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια. Όταν πέσουν οι τιμές και στις μεγαλύτερες χωρητικότητες (250+ GB), θα τον ξυλώσω εντελώς τον HDD και θα έχω έναν μικρό SSD για OS+drivers+frequent programs και τον άλλο για παιχνίδια + πιο βαριά ή/και λιγότερο χρησιμοποιούμενα προγράμματα.

post-9567-1416075038,2255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.