Jump to content



βοήθεια για recovery αρχείων σε laptop


MV040

Recommended Posts

Το πρόβλημα ξεκίνησε με το μήνυμα MBR missing. Σε προσπάθεια για repair / recovery με την εφαρμογή της ΗΡ το πρόβλημα δεν διορθωνόταν και το μηχάνημα δεν bootαρε στα VISTA όπως ήταν φυσικό.

Μέσα από την ίδια εφαρμογή προσπάθησα για system recovery με επαναφορά στην πρότερη εργοστασιακή κατάσταση (παίζοντας με τις πιθανότητες να γίνει νέα εγκατάσταση στο ίδιο partition) και πρέπει να σβήστηκε το file allocation table… γιατί δεν πρέπει να έγινε format (τουλάχιστον σε low level / DOS που να φαίνεται τι κάνει το πρόγραμμα της ΗΡ).

Τώρα με το hiren boot cd και με λειτουργικό το mini XP να τρέχει από το CD ο σκληρός δεν εμφανίζει κανένα από τα 2 accounts και τα έγγραφα /τραγούδια /φωτογραφίες που υπήρχαν στο my documents του κάθε χρήστη…

Τι μπορεί να γίνει; Υπάρχει κάποια εφαρμογή για recovery αρχείων είτε deleted είτε από format είτε από σβήσιμο του FAT???

Δεν θα με ένοιαζε καθόλου αλλά έχω φωτογραφίες του μικρού που δεν είχα προλάβει να κάνω back up και δεν θα ήθελα να τις χάσω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

με 1 γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτά...

R-Studio

recovermyfiles.

Get Data Back

υπάρχει καμία ελπίδα; και αν ναι μπορώ να τα εγκαταστήσω/τρέξω όπως είναι τώρα το μηχάνημα με το λειτουργικό να τρέχει από το hiren boot cd;

ξέρω ότι δεν είναι από τα θέματα που έχουν μεγάλη ανταπόκριση αλλά ας βοηθήσει όποιος ξέρει :)

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις έναν 2ο usb δίσκο στο λαπτοπ και τρέχεις με το hirens cd για να μπουτάρει.

Με το getdataback μπορείς να μεταφέρεις αρχεία και φακέλους στον 2ο δίσκο από τον 1ο δίσκο...

Θα πάρει κάμποσο χρόνο η εν λόγο διαδικασία, να έχεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις έναν 2ο usb δίσκο στο λαπτοπ και τρέχεις με το hirens cd για να μπουτάρει.

Με το getdataback μπορείς να μεταφέρεις αρχεία και φακέλους στον 2ο δίσκο από τον 1ο δίσκο...

Θα πάρει κάμποσο χρόνο η εν λόγο διαδικασία, να έχεις υπομονή.

ευχαριστώ!!!

έχω 2 απορίες

1) δεν θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση του getdataback ???

2) που θα την κάνω???

ρωταω γιατι αν το laptop ΒΟΟΤαρει με τα ΜΙΝΙ ΧΡ να τρέχουν από το hirens cd

δεν νομίζω να γίνεται να κάνω εγκατάσταση κάποιου προγράμματος... κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

βγάλε το δίσκο απο το λαπτοπ βάλε το σε εένα σταθερό και τρέξε get data backup

and file scanvenger

dellman ευχαριστώ! το δεύτερο πρόγραμμα μου φαίνεται πολύ καλό από τα awards...

και να βγάλω το σκληρό είναι καλό σενάριο. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο...

αν βγαίνει εύκολα και συνδέεται όπως οι κοινοί σκληροί με sata cable και το ίδιο

ακροδέκτη για ρευμα είναι πρώτη εναλλακτική... υπάρχει κάτι που θα με προβληματίσει

λες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!!!

έχω 2 απορίες

1) δεν θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση του getdataback ???

2) που θα την κάνω???

ρωταω γιατι αν το laptop ΒΟΟΤαρει με τα ΜΙΝΙ ΧΡ να τρέχουν από το hirens cd

δεν νομίζω να γίνεται να κάνω εγκατάσταση κάποιου προγράμματος... κάνω λάθος???

Τα προγράμματα αυτά από τέτοιου είδους cd δεν χρειάζονται εγκατάσταση,

Αν σου είναι δύσκολο να βγάλεις τον δίσκο όπως πρότεινε ο dellman τότε ακολουθείς την δική μου πρόταση με εξωτερικό usb για να μεταφέρεις εκεί τα αρχεία που θέλεις να σώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα αυτά από τέτοιου είδους cd δεν χρειάζονται εγκατάσταση,

το ξέρω αλλά το Ηiren boot cd νομίζω δεν περιέχει το getdataback...

Αν σου είναι δύσκολο να βγάλεις τον δίσκο όπως πρότεινε ο dellman τότε ακολουθείς την δική μου πρόταση με εξωτερικό usb για να μεταφέρεις εκεί τα αρχεία που θέλεις να σώσεις.

μέσα στο Ηiren boot cd υπάρχουν utilities για back up και δημιουργία image...

τα αρχεία όταν εμφανίζονται σβησμένα ή ο σκληρός φορμαρισμένος γίνεται να φτιάξεις image

και να κάνεις recover από εκεί? (στην περίπτωση που έκανα αυτό που λες)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γνωρίζω ποιά προγράμματα έχει η έκδοση του hirens που διαθέτεις.

Πιθανότατα με κάποιο από όσα αναφέρθηκαν θα κάνεις δουλειά, εγκατάσταση πάντως δεν χρειάζεται.

Δεν μπορείς να φτιάξεις image από σβησμένο δίσκο.

Τα recovery προγράμματα μπορούν

α. να επαναφέρουν το σβησμένο mbr (δεν ξέρω ποιό το κάνει αυτό) διαβάζοντας τα αρχεία του δίσκου ή

β. διαβάζουν όλον τον σβησμένο δίσκο και μετά σου βγάζουν σε λίστα ότι αρχείο μπόρεσαν να αναγνωρίσουν και το ποσοστό που μπορούν να το επαναφέρουν.

Εσύ μετά πρέπει να επιλέξεις ένα ένα τα αρχεία ή τους φακέλους και να τα αντιγράψεις κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.