Jump to content



Ανεβασμα τασεων τροφοδοτικου. Καλο ή Κακο?


soki

Recommended Posts

Ερωτω κυριως αυτους που εχουν πειραξει τα τροφοδοτικα να δινουν παραπανω στις γραμμες. Π.χ. 3.3V @ 3.6 , 5V @ 5.5 , 12V @ 12.6 ή οτιδηποτε αλλο...

H δικια μου εμπειρια με το fortron που εχει pot μεσα και επιτρεπει να ρυθμισεις την 5αρα και την 12αρα μαζι.

Στο dfi αν το ρυθμιζα πανω απο 5,3 και 12,3 οι μνημες βγαζανε λαθη. Υποψιν το DFI για τις μνημες παιρνει απο την 5αρα.

Στο asus τωρα το ανεβασα παλι λιγο στα 5,4 και 12,5 και παρατηρηρω μερικες φορες καποια μικροκολληματα στα windows, και 2-3 φορες εχει σταματησει η μουσικη, προφανως λογο audigy 2. Aπο οτι ειδα εδω http://www.bleedinedge.com/guides/psu_3.3v_mod/psu_3.3v_mod_pg1.html , το pci bus τροφοδοτητε απο την 5αρα.

Ενα αλλο παιδι που ειχε κανει mod στην 3,3 μου ειπε οτι το συστημα εγινε πιο "αργο" στα benchs κτλ.

Tι λετε να συμβαινει? Μηπως δεν πρεπει να ανεβαινει απο ενα σημειο και μετα η 5αρα ή και οι αλλες γραμμες? ΄Η ειναι το fortron μου?

Link to comment
Share on other sites

το μονο που παρατηρησα ανεβαζοντας στο (πενιχρο τελικα) +5%

τις 3 τασεις σε ενα antec550 T.C. ηταν μια αλλαγη στο...θορυβο του πισιου,

περα απο αυτο ουτε πηγε πιο γρηγορα ουτε πιο αργα.

Για να πω την αληθεια μου φανηκε τσαμπα δουλεια...

Ας πει και κανας αλλος τι αντιμετωπισε σε αυτο το θεμα.

Ισως σε καποιο συστημα υπερφορτωμενο να εχει νοημα,

δεδομενου οτι το Psu τρωει αρκετο ζορι προκειμενου να....μπλα μπλα...

Υ¨Γ: :OT: "ICH5 sucks τα μαλα" που λεει και καποιος :OT:

ασχετο αλλα επρεπε να το πω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.