Jump to content



Γνωμες για laptop


denz

Recommended Posts

Θα ηθελα να με κατατοπισετε για μια ενδεχομενη αγορα laptop γυρω στα 700€.

Η χρηση που θα κανει, ειναι κυριως normal gaming (PES 2011, WoW κτλπ).

Δεν θελω κατι το extreme ουτε κατι αδυναμο.

Πιστευω cpu i5, ddr3 4GB ειναι must σε αγορα laptop πλεον.

Απο εκει και περα δεν ξερω τι παιζει με τα Ghz και τα Cores/threads που ειναι αναγκαια (στα ποσα ειναι ιδανικη η ταχυτητα κτλπ)

και με ποιες mobile καρτες γραφικων θα ειμαι καλλυμενος.

Τελος αν συνδυαστει κατι τετοιο με 15-17'' οθονη θα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Παρακαλω τα φωτα σας! :T:

Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτο

Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 15R (N5010) i5-480M - Black

ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα και ειναι και dell ;)

εχει ι5 πανω για επεξεργαστη

5650 1gb πολυ καλη καρτα γραφικων και παιζει οχι μονο τα απλα παιχνιδια αλλα και τα καλυτερα νεα παιχνιδια

εχει και 4 γιγα μνημη που θες

Δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη σε αυτα ταχρηματα και γω αυτο εχω απλα με αλλο επεξεργαστη και ειμαι τερμα ευχαριστημενος

Αυτα καλη αγορα σε οτι και εαν παρεις:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις με λιγα λογια πως παει η ιεραρχια τωρα στις mobile gpus?

π.χ 5650 > 5730 > 540GT κτλπ..

Πολυ καλη επιλογη αυτο που προτεινες απ'οτι βλεπω.

Μπορω να το παραγγειλω χωρις λειτουργικο για να γλιτωσω εξοδα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε venom δεν σιγκρινεται σε ποιοτητα το fujitsu με το dell

Dell and Toshiba απλα εγγυση στα λαπτοπ

πιο συγκεκριμενα κιολας το dell φοραει ι5 επεξεργαστη αντι ι3 του fujitsu

και η 6530 δεν ειναι καλυτερη απο την 5650 του dell

η 5650 ειναι ισαξια με την 6550 οποτε καταλαβαινεις πως δεν υπαρχει λογος να παει με τιποτα στο fujitsu για πολλους λογους και ειναι και πιο ακριβο το fujitsu απο το dell

Kαι φιλε tolis γι αυτο που με ρωτησε μπορω να σου πω με ασφαλεια πως η 5650 ειναι ισαξια με την 5730 ισως η 5730 να ειναι 1 με 3 % πιο γρηγορη απο τι διαβασα μωλις τωρα σε ξενα φορουμ για την αλλη καρτα δεν βρηκα κατι

παντως η 5650 θα υπερκαλυψει της αναγκες σου και θα παιζει και πιο extream games οχι μονο pro-wow

Το λαπτο θα σε αφισει απολυτα ικανοποιημενο μπορω να στο εγγυηθω γιατι εχς και γω αυτο το λαπτοπ και θα εχεις και εγγυηση dell for 2 years που συμαινει θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο αφου εχει εαν οχι την καλυτερη απο τις καλυτερες εγγυησεις

Για το λειτουργικο που ρωτησες δεν ξερω,δεν νομιζω πλεον καποια εταιρια να δινει λαπτοπ χωρις λειτουργικο πλεον πανε πακετο ειναι μεσα στην τιμη, δεν ειναι πως στα desktops οπου ειναι + μερικες φορες

Αυτα απο μενα ,νομιζω η επιλογη ειναι σιγουρα μονοδρομος για dell:):T:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εγω ξερω πως η 5650 εφοσον ειναι ισαξια με την 6550 αρα 5650=6550>6530

στην χειρωτερη να ειναι παρομοιες

Το συμπερασμα ειναι πως το dell ειναι πολυ καλητερη επιλογη σαν συνολο και νομιζω θα συμφωνισεις τεσπα ο καθενας εχει την αποψη του :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις με λιγα λογια πως παει η ιεραρχια τωρα στις mobile gpus?

π.χ 5650 > 5730 > 540GT κτλπ..

Πολυ καλη επιλογη αυτο που προτεινες απ'οτι βλεπω.

5870>5770>5730>5650>5550>5450

κάπου μεταξύ 5550 και 5450(ati) είναι και η 540GT (nvidia)

το ίδιο ισχύει όπου βάλεις το 5 στην αρχή και το κάνεις 6 (για να μη μπερδεύεσαι) λ.χ. 6870>6770

Μπορω να το παραγγειλω χωρις λειτουργικο για να γλιτωσω εξοδα?
Δεν έχει νόημα, ξεχωριστά να αγοράσεις τα windows είναι ποιο ακριβά. Ο κατασκευαστής σου το δίνει σχεδόν τσάμπα.
Link to comment
Share on other sites

5870>5770>5730>5650>5550>5450

κάπου μεταξύ 5550 και 5450(ati) είναι και η 540GT (nvidia)

το ίδιο ισχύει όπου βάλεις το 5 στην αρχή και το κάνεις 6 (για να μη μπερδεύεσαι) λ.χ. 6870>6770

Δεν έχει νόημα, ξεχωριστά να αγοράσεις τα windows είναι ποιο ακριβά. Ο κατασκευαστής σου το δίνει σχεδόν τσάμπα.

Μια 9600GT Μobile που παιζει μπαλα σε σχεση με αυτες? Ρωταω γιατι την φοραει ενας φιλος στο λαπτοπ του και παει αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

η 5650 ειναι καλυτερη απο την 9600

δες εδω την ιεραρχια των καρτωμ δεν λεει ομως τις διαοφορες οπως π.χ 6550 ειναι το πολυ 3-5% καλυτερη απο την 6550

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GT-330M.22437.0.html

και venom στο λινκ που παραθετω δειχνει πως και η 6530 ειναι ενα τικ πιο κατω απο την 5650 οποτε δεν ειναι σε τιπατα καλυτερο το fujitsu μονο πιο ακριβο ειναι τπτ αλλο :p

Aυτα την καλημερα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να πω και εγώ την γνώμη μου ?

Αν είναι αποδεκτή καλός.

μπορείς να πάρεις μέσω ebay απο το κατάστημα της UK(Αγγλιας),μεσω ενός "Top Rated Seller"με 6000-7000 πωλήσεις,έναν υπολογιστή τον οποίο θα τον σετάρεις όπως θέλεις εσύ.

Στο λέω γιατί με 700 ευρώ,μπορείς να πάρεις ένα Vaio ή ένα Dell ,και να έχει μέσα Intel XI7 με Full HD 1920x1080 LED,και απο πισω μια κάρτα γραφικών όπως 6ΧΧΧ με 1 GB dedicated,και 4 ή 8 GB RAM ,εσύ επιλέγεις τι θες ανάμεσα σε αυτά και SSD,προσωπική μου πάντα άποψη.

(και επείδη είναι και ευρώπη σε καλύπτει η εγγύηση ,το έχω ρωτήσει στην Sony Hellas)

Που πιστεύω είναι σεβαστή ;)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η επιλογη του Acer Aspire 7741g που εχει 17'' οθονη και ιδια χαρακτηριστικα με το Dell Insipron 15R . Ακουσα οτι τα Acer παρουσιαζουν προβληματα και δεν ειναι τοσο αξιοπιστα οσο τα Dell . Τι ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.