Jump to content



Αναβάθμιση CPU-MB-RAM Ερωτήσεις


mstaras

Recommended Posts

Καλησπέρα… μετά από καιρό ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω/αλλάξω το μηχάνημα αφού το “θηρίο” AMD Opteron 185 έχει φάει τα ψωμιά του…

Λοιπόν σκοπεύω να μεταβώ και εγώ σε sandy bridge cpu με την αντίστοιχη μητρική. Οπότε θα ήθελα τη βοήθειά σας στην επιλογή…

(το PC χρησιμοποιείτε κυρίως για video/audio μοντάζ)

Έχω καταλήξει στα: (γύρω στα 800ε)

1. Intel Core i7 2600K Link

Επειδή μάλλον θα πάω σε P67 m/b γνωρίζω ότι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δεν ενεργοποιείται, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υποστηρίζει το Quick Sync για encoding μέσω ανάλογων προγραμμάτων…

2. Μ/Β P67 chipset (<200ε)

Έχω κάποιες αμφιβολίες για το ποιά μητρική να επιλέξω…

Στο τωρινό σύστημα έχω 4 δίσκους (2 WD Raptor 64GB, 1 WD 1TB και 1 WD 500GB) και με την προσθήκη του SSD (για το λειτουργικό) θα γίνουν 5.

Επίσης έχω την κάρτα ήχου EMU η οποία χρησιμοποιεί PCI απλό, την κάρτα γραφικών GeForce 8800GTX 768 και 2 DVDR NEC E-IDE.

Οι περισσότερες Μ/Β βλέπω να έχουν 4xSATA μόνο κάποιες ASUS (?) έχουν 6 και δεν έχω βρει κάποια με P67 που να υποστηρίζει ATAPI/IDE συσκευές… Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω και DVDR σε SATA?

Οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη!

3. RAM 4x4GB DDR1600

Επειδή ασχολούμαι με video μοντάζ χρειάζομαι αρκετή μνήμη χωρίς να είναι τόσο αναγκαίο κάποιο overclocking, οπότε κατέληξα στις:

Kingston HyperX KHX1600C9 Link

Corsair Vengeance C9 Link

4. SSD Corsair Force 60GB Link

Με την εγκατάσταση των Windows 7 x64 στον SSD θα συναντήσω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα? Πρέπει να συνδεθεί σε SATA III ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

PS. Σκέφτομαι να κάνω RAID τους δυο WD Raptor κάποιο καλό link για βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το quicksync, MONO Η67 το έχεις διαθέσιμο (είτε με το επερχόμενο Ζ68, αρχές καλοκαιριού).Η μόνη Ρ67 που έχει IDE, αλλά είναι και >200€, είναι αυτή, μνήμες αφού δεν σε απασχολεί και το overclocking (τουλάχιστον σε αυτές), 2 τέτοια κιτ θα σου γλιτώσουν αρκετά € (5-6€ μεταφορικα έχει ~), αν επιμένεις σε κάποια από τις 2, θα προτιμούσα τις vengeance, λόγω του 1.5v, έναντι του 1.65 των hyperx.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση!

Οπότε ξεχνάω το ide και παω για dvdr sata... λογικα στα ίδια χρήματα θα ερθει...

καμια πρόταση για m/b? (6 sata+pci)

Καλό το μαγαζι στο link σου για τις μνημες, ειναι δοκιμασμένο?

Link to comment
Share on other sites

αν το δίλημμά σου για το IDE, αφορά μόνο το dvd-rw, τότε εννοείται ότι αγοράζεις ένα καινούργιο με ~20€ και ξεμπερδεύεις. ;), μητρική, ενδεικτικά από asrock (μιας και άρχισα να την συμπαθώ :) - κάτοχος ), δες αυτή, για τις μνήμες έχω αγοράσει από εκεί τις προηγούμενες ddr2 μου, γρήγορα είχαν έρθει, και 5-6€ μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Τα προγραμματακια (premiere & after effects) για video editing χρειάζονται πολυ μνήμη...

για αυτό λοιπόν η μνήμη ειναι απαραίτητη... :(

Λοιπόν για βοηθήστε! :D

SSD:

OCZ SSD Vertex 2 80GB - SATA II 2.5" -> 165ε ή CORSAIR SSD 80GB F80A FORCE SERIES -> 175ε

(έχω ήδη 4 HDD sata μαζί με τον SSD πανε στα 5 SATA + 1 DVDR IDE + καρτα ηχου EMU απλο PCI + Geforce 8800gtx)

Από m/b:

ASROCK P67 Extreme4 (B3) (δεν καταλαβαίνω έχει 6 ή 8 SATA??? + PCI) -> 149ε

ή

MSI P67A-GD65 (B3) (8 SATA + PCI) -> 164e

ή

ASUS P8P67 LE (B3) (6 SATA +1 IDE + PCI που χρειάζομαι) -> 133e

ή

κάποια GIGABYTE P67A με 8 SATA + PCI που δε βρίσκω... :(

και για μνήμες:

Corsair Vengeance 2x4GB DDR3 1600MHz C9 x2 -> 204e

ή

G.Skill 8GB DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series x2 -> 190e

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη στο After effects για παράδειγμα σου επιτρέπει να εχεις περισσότερο χρόνο preview οταν κανεις μονταζ και επίσης εννοείτε ότι μπορείς να εχεις και ελέυθερη περισσότερη μνημη όταν παράλληλα εχεις ανοικτο το Photoshop ή το Premiere. Γενικά πάντως όση παραπάνω τόσο καλύτερα...

Τείνω προς την Asus πάντως που είναι φτηνή, έχει και ide να βάλω πάνω τα 2 dvdr που έχω...

Η Asrock έχει 6 η 8 SATA γνωρίζει κανείς? τι παραπάνω έχει από τις άλλες?

Δεν έχω κάρτα video μονό την 8800gtx 768mb... της οποίας αναγνωρίζει το CUDA το after effects... κάτι είναι και αυτό... γενικά πάντως αν δεν έχεις να κάνεις με πολλά 3D effects και χρησιμοποιείς plugins δεν έχει να σου δώσει πολλά παραπάνω μια εξειδικευμένη κάρτα video, σε βοηθάει αρκετά στο encoding αλλά το κυριότερο ρολό τον παίζει η CPU.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μενα,

εδω ενα review για την asrock

[M] ASRock P67 Extreme4 Motherboard Review

και απο οτι ειδα στισ φωτος εχει 8 sata...

αν και δεν τισ ειχα σε εκτιμηση ....τωρα που βλεπω τα καινουρια μοντελα φαινονται αρκετα καλες!!!

για το συγκεκριμενο mobo MSI δεν ξερω ...ενω ΓΕΝΙΚΑ εβγαζε γαματεσ καρτες γραφικων με πολυ καλες ψυκτρες ωστοσο για τα Mobo ΔΕΝ ειμαι ευχαριστημενος.... εχω φαει πολλεσ πατατες....

νομίζω πωσ η ASUS ειναι η πιο αξιοπιστη!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο mstaras viewpost.gif

Πώς σας φαίνονται αυτά?

Το κατάστημα digital-master.gr το γνωρίζεται? ειναι αξιόπιστο?

Αξιοπιστο φιλε, παρηγγειλα με πειρε τηλεφωνο κ τα πραγματα ηρθαν χωρις μεταφορικα αφου ειχε προηγηθει καταθεση..

user_online.gifreport.gif edit.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.