Jump to content



6990 Benchmark's result


evolution

Recommended Posts

Σημερα μετα απο 4 5970 sapphire που αλλαξα μεσα σε 1 βδομαδα (ελλατωματικη παρτιδα κατα 99%) μου δωσαν 6990 και μιας και δεν εχω κατι αλλο να κανω ειπα να τρεξω καποια benchmarks

Το συστημα :

Cpu Intel i7 920@4Ghz(21*190)

Motherboard : Gygabyte x58a-ud7 rev 2

Ram : Corsair dominator GT 6GB 1600 7-7-7-20 @ 1560 6-6-6-20

GPU : Sapphire 6990 @ 950/1300

PSU : Corsair AX 850

Μερικες φωτο με τη καρτα μεσα στο κουτι

hpim0640y.th.jpg

hpim0639.th.jpg

hpim0638r.th.jpg

Oλα τα bench που ετρεξα ειναι με τη καρτα στο 2o bios (880/1200@950/1300) που το εχω ανεβασει και αλλο

Ξεκιναω

3DMark 06

3dmark06.th.png

3Dmark Vantage Performance

3dmarkvantagep.th.png

3Dmark Vantage High

3dmarkvantageh.th.png

3Dmark Vantage Extreme

3dmarkvantagee.th.png

3Dmark 11 Performance

3dmark11p.th.png

3Dmark 11 Extreme

3dmark11e.th.png

Unigine Heaven Normal

00001m.th.jpg

Unigine Heaven Extreme

00002mz.th.jpg

Unigine Sanctuary

00001a.th.png

00000x.th.png

Unigine Tropics

00000.th.png

Dirt2

dirt2.th.png

S.T.A.L.K.E.R. Call Of Pripyat

stalkercop.th.png

STREET FIGHTER IV

streetfigther4.th.png

The Last Remnant

thelastremnant.th.png

Oτιδηποτε αλλο θελετε μου λετε (αν παιζει και link για το benchmark ακομα καλυτερα) και ανεβαζω αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η "καρτουλα" φιλε μου.

Τα αποτελεσματα μια χαρα τα ειδα και αναμενομενα βασει των review που εχουμε δει εκτος του dirt2.

Εκει κατι δεν πηγε καλα μαλλον.

Απο τα screenshots ειδα ενα ~ 50c στα idle και θελω να μας πεις μεχρι ποσο βλεπεις σε full load καθως και πως παει απο θορυβο.

Καλα το οτι σου δωσανε 6990 μετα απο 5970 μη το πεις ουτε του παπα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η "καρτουλα" φιλε μου.

Τα αποτελεσματα μια χαρα τα ειδα και αναμενομενα βασει των review που εχουμε δει εκτος του dirt2.

Εκει κατι δεν πηγε καλα μαλλον.

Απο τα screenshots ειδα ενα ~ 50c στα idle και θελω να μας πεις μεχρι ποσο βλεπεις σε full load καθως και πως παει απο θορυβο.

Καλα το οτι σου δωσανε 6990 μετα απο 5970 μη το πεις ουτε του παπα. :D

Στο dirt τα εχω ολα τερματισμενα αλλα ειναι το bench απο το demo (στο format εσβησα καταλαθος και ενα partition με τα iso απο τα παιχνιδια )

σε idle αυτη τη στιγμη εχω 42-44 βαθμους

μετα απο 3 ωρες furmark (τοσο το ετρεξα για να δω αν ειναι σταθερο στα 950) max temp ελεγε 91 βαθμους ενω ο ανεμηστηρας δεν με ενοχλησε o στους 85 βαθμους που ηταν ο μεσος ορος περιπου που ο ανεμηστηρας επεζε γυρω στο 50%(εμενα προσωπικα στο 50% δεν με ενοχλει καθολου ο ανεμηστηρας , με τον ανεμηστηρα να δουλευει στο 100% η καρτα δεν περναει τους 60-62 βαθμους .Ανεκτος για μενα ο ανεμηστηρας ειναι μερχι το 50% δηλαδη μερχι τις ~3000 στροφες , εγω τουλαχιστον δεν καταλαβα μεγαλη διαφορα με την 5970

20% ~1000 rpm

30% ~ 1500rpm.

40% ~2200 rpm

50% ~2900 rpm

60% ~3500 rpm

70% ~4000 rpm

80% ~4400 rpm

90% ~4800 rpm

100% ~5200 rpm

μεσα σε μια βδομαδα εχω αλλαξει 4 η 5 5970 (ολες με κολημενο ανεμηστηρα στο 100% - μετα τη δευτερη εγραφα serial μπας και μου δινουν την ιδια :dance3:, αν και τα κουτια ηταν παντα σφραγισμενα)τη παρασκευη που πηγα τη τελευταια μου λει οτι τους πηρα ολο το stock και μιας και δεν φερνουν αλλο 5970 θα μου φερει 6990

Link to comment
Share on other sites

Στο dirt τα εχω ολα τερματισμενα αλλα ειναι το bench απο το demo (στο format εσβησα καταλαθος και ενα partition με τα iso απο τα παιχνιδια )

σε idle αυτη τη στιγμη εχω 42-44 βαθμους

μετα απο 3 ωρες furmark (τοσο το ετρεξα για να δω αν ειναι σταθερο στα 950) max temp ελεγε 91 βαθμους ενω ο ανεμηστηρας δεν με ενοχλησε o στους 85 βαθμους που ηταν ο μεσος ορος περιπου που ο ανεμηστηρας επεζε γυρω στο 50%(εμενα προσωπικα στο 50% δεν με ενοχλει καθολου ο ανεμηστηρας , με τον ανεμηστηρα να δουλευει στο 100% η καρτα δεν περναει τους 60-62 βαθμους .Ανεκτος για μενα ο ανεμηστηρας ειναι μερχι το 50% δηλαδη μερχι τις ~3000 στροφες , εγω τουλαχιστον δεν καταλαβα μεγαλη διαφορα με την 5970

20% ~1000 rpm

30% ~ 1500rpm.

40% ~2200 rpm

50% ~2900 rpm

60% ~3500 rpm

70% ~4000 rpm

80% ~4400 rpm

90% ~4800 rpm

100% ~5200 rpm

μεσα σε μια βδομαδα εχω αλλαξει 4 η 5 5970 (ολες με κολημενο ανεμηστηρα στο 100% - μετα τη δευτερη εγραφα serial μπας και μου δινουν την ιδια :dance3:, αν και τα κουτια ηταν παντα σφραγισμενα)τη παρασκευη που πηγα τη τελευταια μου λει οτι τους πηρα ολο το stock και μιας και δεν φερνουν αλλο 5970 θα μου φερει 6990

Από που τις πήρες αν επιτρέπεται ? ...υπάρχουν και άλλοι με αγορά 5970 στο τελευταίο 3μηνο ...για να γνωρίζουν..

όταν λές κόλλαγε στο 100% τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτη και από μένα!

Θα ήθελα ένα benchmark του AvP αν σου είναι εύκολο!

@paris_rx8

Κάτσε και περίμενε man γιατί και εσύ θυρίο έχεις και σου ετοιμάζεται με ...πολικές θερμοκρασίες!:p

Link to comment
Share on other sites

Από που τις πήρες αν επιτρέπεται ? ...υπάρχουν και άλλοι με αγορά 5970 στο τελευταίο 3μηνο ...για να γνωρίζουν..

όταν λές κόλλαγε στο 100% τι εννοείς

Ειχα ηδη 5970 καικε και την πηρα για rma και οι καρτες που μου δωσαν απο οταν τις εβαζα στο μηχανημα ο ανεμηστηρας τους δουλευε στο 100% χωρις να περνει ρυθμιση

Οτιδηποτε θελετε σε bench δινετε μου λετε και αποτελεσματα απο δευτερα παλι

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν καίγονται μόνο της nvidia. nice results.:T:

Δεν μιλαμε για καμμενες καρτες αλλα για κολλημενο τον ανεμηστηρα στο 100%

....η δικια μου ειχε αλλο προβλημα (5970), δεν ανεβαζε στροφες το fanaki εμενε στην default ταχυτητα και μου την αλλαξανε κανονικα στα multirama!

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2::wassat:οι διπυρηνες θελουν παντα την δεουσα προσοχη δεν θα ναι ποτε καλυτερες και ασφαλεστερες απο 2 ξεχωριστες καρτες...οποτε τι amd τι nvidia...δεν μπορεις να τις τσακισεις στο κλοκαρισμα αλλιως τις περνεις χερι...απλα μαθηματικα εχεις 2πλασιες πιθανοτητες να την χαλασεις, λογω 2 σε 1...οχι κατι φοβερο, κερδιζεις χωρο+εξαερισμο χανεις λιγο OC, σιγα το προβλημα.!:T::hang3:

κατ'αλλα ωραια αποτελεσματα...παιζει τα παντα ανετα η 6990 οπως και η 5970 οταν βγηκε στην εποχη της...σταθερη αξια η διπυρηνη της κοκκινης,,,

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν καίγονται μόνο της nvidia. nice results.:T:

δεν ειπα πουθενα οτι τις εκαψα απο overclocking η οτιδηποτε αλλο απλα ηταν ελλατωματικη παρτιδα και απλα το φαν δουλευε συνεχεια στο τερμα(δοκιμασα ως και αλλαγη bios αλλα τιποτα )

bench αυριο το μεσημερι που θα γυρισω σπιτι

Link to comment
Share on other sites

κάτι παρόμοιο είχε γίνει με τις κάρτες της nvidia που έριχνε ο driver τις στροφές του ανεμιστήρα και τις έψηνε! :T:

Μα το προβλημα δεν βγηκε απο θεμα οδηγων ηταν ελλατωματικη(doa)

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχεισ ανεβασει τα ρολογια γιατι ειμαι και εγω κατοχος της καρτα αυτης και στα τεστ που εκανα στο Heaven DX11 Benchmark 2.5 ειμαι πισω παντα 6 fps σε καθε σκορ. πριν ειδα GPU : Sapphire 6990 @ 950/1300 εκει περα παιζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ζήτησα AvP αλλά δε το βλέπω!!!:angry:

:p

φανταρος ειμαι και ειμαι 3 μερες μεσα γιατι ειχααμε κατι ασκησεις , νυκτερινες βολες κτλ και σπιτι εχω να παω απο τη δευτερα σημερα εχω υπηρεσια αρα αυριο που θα βγω θα σου ανεβασω αποτελεσματα(μπαινω απο κινητο αλλα το tapatalk πλεον δεν δουλευει - η εκδοση που εχει στο ovi τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις στο pc και στο κινητό σου teamviewer να μπαίνεις να τρέχεις benchmarks και μετά να ποστάρεις τα αποτελέσματα!

:p Εγώ αυτό θα έκανα! ;)

Πίκρα πάντως να είσαι στρατό και να έχεις μια 6990 να κάθεται!

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.