Jump to content



gtx 470 volt mod - ocp disable


odycsd

Recommended Posts

Δοκιμάζοντας overclocking στην 470 μου (elitegroup gtx 470) είμαι με τις παρακάτω ρυθμίσεις stable με 1.1v στο vcore και θερμοκρασία 91 βαθμούς μετά απο 1 ώρα furmark.

Χρησιμοποιώ το msi afterburn και έκανα και edit το bios ώστε να μπορώ να δώσω τάση έως 1.2v.

Μετά το 1.125v όμως αφού περάσει λίγη ώρα ενεργοποιείται to ocp της κάρτας.

Μιας και περιμένω το block της danger den -έχω ήδη υδρόψυξη στην cpu, οπότε σκέφτηκα να βάλω και στην vga τώρα- έλεγα μόλις την βάλω σε νέρο να μεγαλώσω και άλλο την τάση.

Πρέπει να κάνω το παρακάτω mod για να απενεργοποιήσω το ocp.

Δεν βρήκα κάποιο guide ή κάποια pic με το mod ολοκληρωμένο όποτε όποιος ξέρει ας μου πει .. Από κολλήσεις έχω κάποια εμπειρία.

8763-1.html

NVIDIA GeForce GTX 470 Voltage Modifications - VR-Zone.com

Απο ότι έχω καταλάβει το vgpu measure είναι για το πολύμετρο.

- Τώρα το "short this resistor to disable ocp" τι σημαίνει ?? Δεν το καταλαβαίνω. Μήπως εννοεί να το κόψω? Και με τι το κόβω .. ?

- Επίσης το "100 Ohm VR for vcore" λογικά εννοεί να ένωσω τα 2 μέρη με ενα vr των 100 Ohms. Αυτό είναι απαραίτητο να το κάνω ? έφοσον μπορώ και ρυθμίζω το vcore απο το msi afterburn.

Εγώ θέλω απλά να κάνω disable to ocp. Όποτε κάνω μόνο το βήμα που λέει "short this resistor to disable ocp" ?

Όποιος ξέρει ας απαντήσει !

post-12432-1416075125,7341_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μην το ριψοκινδεύσεις..

Βάλτης το block μιας και έχεις ήδη w/c να ρίξεις τις θερμοκρασίες που το έχει πιο πολύ ανάγκη, και δώσε μέχρι 1.125v.

Λογικά θα σου πάει και καλύτερα με χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να το δοκιμάσεις ούτως ή άλλως, και μετά βλέπεις αν σε παίρνει να το ψάξεις περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.