Jump to content



Kandalf mod-2 psu


masxerofkartis143

Recommended Posts

Και τώρα που τις βλέπω, τι είναι αυτό που βλέπω; Είναι τεράστια η εικόνα και με το scrolling ίσως έχασα την ουσία... Απλά το ότι έβαλες 2 psu δίπλα δίπλα; Λίμαρέ το, βάψτο και συμμάζεψε λίγο τα καλώδια καταρχάς... Επίσης δείξε μας πως θα τα ξεκινάς. Χειροκίνητα, με ρελέ, κάπως αλλιώς;

Ο skysurfer σου είπε πως να τις κάνεις resize πριν τις ανεβάσεις. Ψάξτο λίγο μόνος σου... Κανείς μας δεν ξεκίνησε γνωρίζοντας αλλά γι' αυτό το άθλημα θέλει πολύ μα πολύ όρεξη και ακόμα περισσότερο ψάξιμο από μόνος σου... Φιλικά πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βλεπεις δεν μου ανοιγε το προγραμμα που μου ειπαν αλλα κανονιστηκε με λιγες γνωσεις στην Corel επισης δυστηχως βρηκα μια πατεντα αλλα δεν εχω ακομα αυτα που παρηγκειλα για να την υλοποιησω επισης αυτα που λες θα γινουν απλως επιδη προσεξα οτι ειναι δυσκολο το σπρευ αποφασισα να αγορασω εξοπλισμο για αερογραφιες αλλα ειμαι ακομα στο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βλεπεις δεν μου ανοιγε το προγραμμα που μου ειπαν αλλα κανονιστηκε με λιγες γνωσεις στην Corel επισης δυστηχως βρηκα μια πατεντα αλλα δεν εχω ακομα αυτα που παρηγκειλα για να την υλοποιησω επισης αυτα που λες θα γινουν απλως επιδη προσεξα οτι ειναι δυσκολο το σπρευ αποφασισα να αγορασω εξοπλισμο για αερογραφιες αλλα ειμαι ακομα στο ψαξιμο

Συγνώμη αδερφέ αλλα:

1)Μάθε να χρησιμοποιείς σημεία στίξης και σκέψου εμάς που διαβάζουμε το post σου για να καταλάβουμε τι λες..

2)Η γνώμη μου είναι ότι αυτή η μοda ήταν εντελώς άσκοπη.

Ολο παραγγελιές ακούω,όλο αερογράφους-sprey-κοψίματα ,καινούργιο τροφοδοτικό,dremel,δισκάκια..

έκανες ένα λογαριασμό πριν ξεκινήσεις το Project?να δεις πόσο θα σου στοιχίσει αυτή η moda??

Γιατί εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα τέτοιο ..http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700194

πουλώντας το παλιό μου τροφοδοτικό..και δεν θα χαλούσα το κουτί μου..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α... Κάτι ακόμα που είδα στις καινούριες φωτό... Οι ανεμιστήρες των psu ακουμπούν ο ένας στον άλλο; Δηλαδή και τα δύο προσπαθούν να ρουφήξουν αέρα από το ανύπαρκτο κενό που υπάρχει μεταξύ τους; Γύρνα τουλάχιστον τον ένα από τους δύο ανεμιστήρες ανάποδα (πρέπει να ανοίξεις το ένα psu δηλαδή..) ώστε να ρουφάει αέρα από έξω το ένα psu, να πηγαίνει ο αέρας στο άλλο και να ξαναβγαίνει έξω. Όχι ότι καλύτερο αλλά θα δημιουργείται ένα υποτυπώδες ρεύμα αέρα. Θα σου έλεγα να γυρίσεις και τα δύο τροφοδοτικά ανάποδα και να ανοίξεις αεραγωγούς στα πλαϊνά του κουτιού σου για να παίρνουν αέρα, αλλά...

Όταν λες εξοπλισμό για αερογραφίες εννοείς αερογράφο, κομπρεσέρ και τέτοια; Γιατί για να σου δώσω μια φιλική συμβουλή ο αερογράφος θέλει πολύ μεγαλύτερη τέχνη για να τον δουλέψεις σωστά από ότι ένα σπρέυ...

Link to comment
Share on other sites

Δύναται το γεγονος οτι τελευτεα ειχα αρκετες προσφορες απο φιλους οι οποιοι ηθελαν μοντες αποφασισα κι'εγω να αγορασω κατι τετοιο αν δεις τιμες απο κουτια μπογιατισμενα θα μεινεις μιλαμε για 900Ε το μινιμουμ

2ο το κοστος κοστησε πολυ πιο λιγο απο 1 κενουργιο τροφοδοτικο

3ο εαν προσεξες παραπνω ειποα οτι εαν ηταν να γινει ετσι δεν θα χε πλακα

4ο οπως ειπε ενας φιλος κανουμε μοντες για να δωσουμε μια δικη μας νοτα σε κατι ηδη ετοιμο

5ο οταν ειδα δουλιες απο αλλους μου αρεσαν τοσο πολυ που αποφασισα να ασχοληθω και γω με το αθλημα

@ nipa το ξερω ηδη αυτο αλλα ειμαι τυπος που περνει τις προκλησεις και αυτο μου φενεται σαν μια προκληση και ετσι κ'αλλιως μετα που ειδα κατι τιμες σε τετοιο εξοπλισμο καταλαβα οτι δεν ειναι οσο ακριβο ωσο φαινετε και ετσι κ'αλλιως θελει μεγαλητερη προσοχη το σπρευ καθως θελει μεγαλη προσοχη αν προσεξες τις φωτογραφιες δεν υπαρχει σημειο που να μην εχει αφερεθει μπογια και μπορει να μην φαινετε καθαρα αλλα με 1 πανι που προσπαθησα να το καθαρησω χαλαρα εγινε σκ@τ@

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ειχα πολλα να πω και συγνωμη για τα σημεια στιξης αλλα σπανια χρησιμοποιω ελληνικα εκτος απο οταν γραφω στο φορουμ ετσι δεν ειμαι πολυ σηνιθησμενος οσο και να θελω δεν συνηθιζω ειναι κατι αφθορμητο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβα τα περισσότερα από το post σου? Πάντα φιλικά

Τον αερογράφο που και πως πιστεύεις ότι θα τον χρησιμοποιήσεις? Έχεις σταθερό χέρι για να το κάνεις με ακρίβεια? Εγώ προσπάθησα και 2-3 φορές, αλλά μέχρι να πετύχω κάτι απαιτεί τεράστια χάρη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μονο το σταθερο χερι που χρειαζεται το χουμε πιστευε με σπανια τρεμω:D οσο για το ποστ τι δεν καταλαβες???? επειδη δεν χρησιμοποιω σημεια στηξης ειναι αυτο η για καποιο αλλο λογο γιατι δηλωσα πανω οτι δεν μπορω να τα χρησιμοποιω καθως δεν γραφω ελληνικα στον υπολογιστη εκτος απ το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το σταθερό χέρι που χρειάζεται ο αερογράφος... Αυτό είναι το λιγότερο. Χρειάζεται γνώση των χρωμάτων, τι διαλυτικό θα βάλεις, σε τι αναλογία, πόση πίεση αέρα θα χρησιμοποιήσεις κλπ. Φυσικά όλα αυτά ανάλογα με το αποτέλεσμα που επιθυμείς να έχεις και τι εφέ θες να δημιουργήσεις. Για να αρχίσεις να βλέπεις αποτελέσματα από τον αερογράφο σου χρειάζονται ώρες και ώρες προπόνησης. Κάνω χρόνια μοντελισμό και ξέρω ότι ο αερογράφος θέλει πολύ τέχνη. btw δε θεωρώ ότι τον κατέχω ακόμα κι ας τον χρησιμοποιώ τόσο καιρό...

Φυσικά μακάρι να μπορέσεις να φτιάξεις έργα τέχνης και σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα εύχεσαι. Απλά σου δίνω φιλική συμβουλή επειδή είπες ότι τα σπρέυ είναι δύσκολα... Είναι κρίμα να δώσεις λεφτά (όσα κι αν είναι αυτά) για κάτι το οποίο μπορεί ακόμα και να καταστραφεί με λάθος χρήση. Σου προτείνω να μάθεις να δουλεύεις άνετα με σπρέυ για αρχή. Το οποίο το μόνο που θέλει είναι σταθερό χέρι και μικρή γνώση χρωμάτων και στην πορεία προχωράς...

Για την ερώτησή μου στο post #27 για το πως έχεις τοποθετήσει τα τροφοδοτικά και πως ψύχονται έχεις απαντήσει κάπου και δεν το βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω δωσει απαντηση αλλα μιλαμε για δυο πολυ κρυα τροφοδοτικα το 1 ειναι μεταχηρισμενο και ο προκατοχος το επρεπε να σβησει τον ανεμιστηρα αλλα το εχω αρκετο καιρο και δεν μυε κανε προβλημα. Τωρα επειδη ξερω οτι κατι θα χρειαστει μαλλον θα βαλω κανα δυο ανεμιστηρια το σιγουρο ειναι οτι το κουτι θα λιμαρηστει και θα ξαναβαφτει μαυρο οσο για τον αερογραφο δεν λεω οτι θα παω απευθειας σε δυσκολα απλως θα κανω το μονοχρωμο που θελω απλο και λυτο καθως ενας φτηνος αερογραφος θα κοστισει περιπου 30ευρω και η μπογια δεν φευγει ευκολα αντιθετα με το σπρευ

Link to comment
Share on other sites

Οσο ευκολα φευγει το χρωμα απο το σπρευ αλλο τοσο ευκολα φευγει

και με τον αερογραφο αν δεν κανεις σωστη προεργασια.Τι εννοω με αυτο?

Καθαρες επιφανειες απο λιπη και λαδια, ασταρι ,σωστο τριψιμο , ξανα καλο καθαρισμα,

σωστη ρυθμιση του αερογραφου/ πιστολας και τελος αν θες να ζησει για παντα

ψησιμο σε φουρνο σε σωστη θερμοκρασια.Βεβαια σε ολα αυτα να αναλογιστεις το κοστος χρωματων , υλικων προεργασιας, προσωπικο χρονο παντα αλλα και χρημα.

Οπωτε σκεψου το παλι.

Link to comment
Share on other sites

Να μπογιατήσεις με ηλεκτροστατική;;;

Η ηλεκτροστατική είναι από τις καλύτερες λύσεις. Αγόρασε τον εξοπλισμό για ηλεκτροστατική και θα σου στέλνω και τα δικά μου να μου τα μπογιατίζεις... Και ας είσαι στην Κύπρο αν θυμάμαι καλά. Πληρώνω και μεταφορικά και ότι θες... :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοίπον πολλύς καιρός να ανανεώσουμε και έπεσαν πολλα:

Κατ'αρχήν:

Όπως μπορείτε να δείται πιο κάτω άνηκτίκαν τρύπες πάνω στην λαμαρίνα της μητρίκης για να περασούν τα καλώδια:

img_5051_thumb191.jpg

Το κουτί ξαναβάφτηκε όπως πάλι μπορείται να δείτε:

img_5056_thumb438.jpg

img_5059_thumb401.jpg

Κάτω απο το κουτί μπήκαν τροχοί γία να δώσουν ύψος και για πιο εύκολη μεταφορά:

img_5057_thumb995.jpg

Οι τρύπες καλύφθηκαν αρχήκα με σιλικόνη και έπειτα με ταινια ηλεκτρολόγου:

img_5050_thumb545.jpg

drive_bays_thumb817.jpg

img_5052_thumb730.jpg

Μέσα στο κουτί θα μπουν 2 2πλα ραδιατερ και 1 μονο. Το 1 διπλο θα μπεί στον πάτο και το άλλο σε είδικα ρειλς που θα φτιαχτούν στην συνέχεια:

img_5050_thumb447.jpg

img_5060_thumb710.jpg

img_5062_thumb804.jpg

Το ανυψωμένο κομμάτι της γέφυρας της τροφοδοσίας κόπηκε και δίπλα για παραπάνω στήριξη στα τροφοδοτικά και γενικώς στο κουτί και έπειτα καλύφθήκε με ταινία για αποφυγή κραδασμών, και γδάρσιμο του κουτιού ή του τροφοδοτικού:

img_5064_thumb154.jpg

Και λίγες "πανοράμικες":

img_5061_thumb415.jpg

img_5062_thumb437.jpg

img_5063_thumb832.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια ξεκινησες...

πιστευω πως η μονωτική ταινια δεν "κολλαει" εκει καθως κανει το αποτελεσμα αντιαισθητικο. επισης μετα απο καιρο που θα θελεις να την ξεκολλησεις θα αφησει κόλλα και θα θελει πολυ καλο καθαρισμα.

επειδη καπου ανεφερες για σιλικονη, αν εχεις πιστολι σιλικονης (καπως ετσι πρεπει να λεγεται) βγαλε την μονωτική και κανε εναν κυκλο με σιλικονη απο μεσα και εναν απο εξω.

πολυ καλυτερο αποτελεσμα και απο λειτουργικη αλλα και απο αισθητικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

@ Stelios Ναι και το καραμετάνιωσα άκουσα για μια μπογία με βούρτσα για μέταλλα που δεν βγαίννει ούτε με γυαλόχαρτο αλλά μονο αν κάτσω να ξεβάφω και βαριέμαι :p

@ Sakis η σιλικόνη ξεκολλούσε με το που την άγγιζα έτσι τα κάλυψα λίγο για να έχω ασ πούμε διπλή μονώση αλλά χώρις να το θέλω και έκει που δεν υπολόγιζα για κάτι τέτοιο έβαλα και μόνωση για κραδασμούς παρόλο που δεν καταλαβαίνω και πολύ που χρησιμεύει εκτος καποιών ψιλο μικρό πραμάτων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.