Jump to content



Έλεγχος τροφοδοτικού


el nino

Recommended Posts

Επειδή τον τελευταίο καιρό παρουσιάζονται κάποια ύποπτα φαινόμενα σχετικά με το τροφοδοτικό μου, ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος σχετικά εύκολος (και ....οικονομικός) τρόπος να το ελέγξω.

Συγκεκριμένα, μου κάνει κάποια hibernation στα ξαφνικά και πέρα από αυτό, μου έχει κάψει μια κάρτα γραφικών....

Επειδή δεν κατέχω και πολύ τα ηλεκτρονικά, θα έβρισκα πιο πρακτική μια λύση μέσω software (εάν είναι αυτό δυνατό),

αλλά εάν χρειαστεί αγοράζω και ένα πολύμετρο (ή όπως αλλιώς το λένε) βρε αδερφέ ...

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε να παρέθετες όλα τα στοιχεία του PC σου :T:

Σωστά, δική μου παράλειψη...

MSI X58 M/B, i7-920, 3GB DDR3, Corsair HX 620

κάτι τέτοιο θές EZ Power Supply Tester III

αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει στην ελλάδα.

Απο μια αναζήτηση που έκανα βρήκα αυτά.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις,

αλλά φοβάμαι μήπως τα συγκεκριμένα testers που μου υποδεικνύετε, απαιτούν ειδικές γνώσεις στα ηλεκτρολογικά τις οποίες εγώ δεν διαθέτω.

Αυτή τη στιγμή έχω εγκατεστημένο το AIDA64, το οποίο μου εμφανίζει όπως ξέρετε τις τάσεις σε life χρόνο.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το τροφοδοτικό μου είναι εντάξει βασιζόμενος μόνο στις ενδείξεις του AIDA, ώστε να αποφύγω την αγορά επιπλέον hardware ?

Αν πάλι δεν είναι ασφαλές, τί ηλεκτρολογικές γνώσεις χρειάζεται για να ελέγξω το τροφοδοτικό με τον tester ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.