Jump to content



freezes σε Win Xp


jesus

Recommended Posts

Λοιπον παλικαρια την γνωμη σας παρακαλω γιατι εχω φρικαρει.

Φρεσκοαγορασμενο netbook(αυτο για την ακριβεια AOD255-2DQkk | Product Model)

.Με Windows 7 starter+Android dual boot πανω απο την μανα του.

Δεν καθισα να ασχοληθω,εφυγαν ολα και μπηκαν dual boot windows xp pro + ubuntu 10.10.

Και ερχομαστε στο προβλημα,προβλημα που δεν ειναι λογικα hardware γιατι μου το εχει βγαλει μονο στα Win.

Μετα απο καποια ωρα χρησης του υπολογιστη freezaρει,κολανε τα παντα αναγκαστικα restart μετα.

Τα win ειναι κομπλε απο updates και drivers.Τρεχει avast και εχω κανει ενα ελαφρυ tweaking στις διεργασιες για να το ελαφρυνω καπως.

Δεν ειναι καθορισμενη η στιγμη που θα κολησει το pc.Μπορει να κολησει μεσα σε λιγα λεπτα μπορει και σε αρκετη ωρα.Προβλημα θερμοκρασιας δεν νομιζω οτι ειναι.

Αυτα.Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?Μπας και προκαλει το προβλημα καμια απο της διεργασιες που εχω κανει disable?Προβλημα με gpu drivers?Κανα προβλημα του Avast?

Link to comment
Share on other sites

Πάενε να κοιτάξεις τις αναφορές του συστήματος (Computer -> Manage -> Event Viewer) και δες αν παίρνεις εκεί κάποιο μήνυμα.

Τι είναι το "avast" και τι το "ελαφρυ tweaking στις διεργασιες";

Πως νομίζεις ότι δεν είναι πρόβλημα θερμοκρασίας; Το έλεγξες με κάποιο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Στο event viewer δεν εχω εντοπισει ακομα κατι.Το ψαχνω.Περιμενω να ξανακολησει:p

Το avast ειναι antivirus.

Το ελαφρυ tweaking στις διεργασιες σημαινει οτι εχω κανει disable ορισμενες διεργασιες που εκρινα οτι δεν χρειαζονται για να ελαφρυνω λιγο το λειτουργικο.

Θερμοκρασιες ναι τσεκαρα με HWmonitor δεν ειδα κατι υποπτο.Εξαλλου εχει τυχει να κολησει και λιγη ωρα μετα απο boot και χωρις να κανει κατι το Pc.

Link to comment
Share on other sites

αν σου ξανακολλησει κανε εναν ελεγχοσ στισ μνημες (memtest)...και εναν ελεγχο στο σκληρο δισκο (διαγνωστικο μπορεισ να καταβασεις απο το site του κατασκευαστη δισκου)!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.