Jump to content



Θερμοκρασίες σε υποσυγχρωνισμένο Ε5200


Recommended Posts

Επειδή μου έρχεται νέο λάπτοπ, θα χρησιμοποιήσω το pc με τον e5200 μόνο για internet.

Έβαλα πάνω ένα νέο φαν, άλλα τις στροφές τους, κατάφερα ένα καλύτερο cable management και είπα, αφού είναι μόνο για internet, ας του ρίξω λίγο το vcore να μην ανεβάζει θερμοκρασίες και ας τον υποσυγχρονίσω λίγο να μην καίω και τα 65w tdp του.

Από 1.2250 default τον πήγα 0.960 και προσπαθώ κιάλο.

Η μόνη αλλαγή στις επιδώσεις ήταν...500mhz!

30 λεπτά idle κατάσταση (αλλά μετά από πολλές ώρες χρήση) + (Θα δοκιμάσω μία, πραγματικά idle κατάσταση)

unledou.png

μετά από κάποια ώρα stressing :

0960.png

Δοκίμασα όλα τα βολτς από 0.50 εώς 0.93750 και δεν μπούταρε ούτε στο ποστ. +ότι έπρεπε να βγάζω και να βάζω την μπαταρία συνέχεια...

Από 0.93125 άρχισε να μπαίνει στο ποστ αλλά όταν μπούταραν τα παράθυρα...δεν υπήρχε αρκετή τάση για να σηκώσει τα 2ghz...

Από 0.94375 μέχρι 0.95627 μπούταρε το σήμα των παραθύρων αλλά...μπατζούρια! κράσαρε με bsod πριν ανοίξει το welcome screen.

Σε 0.96250 κάναμε burn test μέχρι 2 γύρους...μετά crash!

Τελικός σε 0.96875 μπορέσαμε να κάνουμε τεστ... και η cpu ήταν τελικά stable.

O στόχος καταρρίφθηκε...2Ghz με το χαμηλότερη δυνατή τάση...

Μερικές εικόνες από προσπάθειες αφού μπορούσα να μπω στο ποστ...

0579y.jpg

0582z.jpg

0584a.jpg

0585e.jpg

0587z.jpg

0588ym.jpg

Και τελική θερμοκρασία από bios : 18c

Ουφ :p

Θερμοκρασίες από 0.960 (cpuz) είναι πάνω.

Θερμοκρασίες από 0.944 (cpuz) δεν έβαλα γιατί είναι ακριβώς ίδιες με 0.960.

Από τι βλέπετε ο επεξεργαστής τρέχει πολύ κρύος.

Ψύκτρα Sythe Katana 3 :

0554.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks :dance3:

Κοίταξε λίγο την ώρα στις φώτο.

Εγώ τέλειωσα στις 4:30, φαντάσου όμως ότι έχω ανεμιστήρες των 4500rpm και 5600rpm :p Είχα ξεσηκώσει την πολυκατοικία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.