Jump to content



Κινέζικη μπαταρία για E8110 - Αξίζει?


hot_sauce

Recommended Posts

καλημέρα και χρόνια πολλά....

έχω ένα λάπτοπ Fujitsu-Siemens E8110 πάνω από 4-5 χρόνια και πριν από 2 η μπαταρία τα παιξε και δεν κράταγ καθόλου. έβγαζες δηλαδή τη πρίζα και έκλεινε το λάπτοπ...

την έβαλα στο συρτάρι λοιπόν και τώρα που χρειάστηκε να δουλέψω με μπαταρία την ξαναδοκίμασα και κρατάει για περίπου ένα τέταρτο με 20 λεπτά....

επειδή όμως χρειάζομαι μπαταρία....

καινούρια αυθεντική κάνει 80Ε ενώ κινέζικη από ebay που δουλεύει στα 4800mAh (ενώ η αυθεντική στα 5200mAh) κοστίζει 40Ε. η διαφορά είναι αρκετή...

αξίζει να πάρω την κινέζικη? θα κάνει δουλειά όπως η αυθεντική? (πέρα από το ότι θα κρατάει λιγότερο, το ξέρω αυτό)

ή παίζει να παρουσιάσει πρόβλημα και να κάψει και τον υπολογιστή?

ιδού και το λινκ για την κινέζικη:

Battery FUJITSU LifeBook E8210 E8110 FPCBP144AP 8cell | eBay

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν κατι χρονια που ειχα παρει κινεζικη για το λαπτοπι (αξιας περιπου μιση απο την κανονικη) .. μετα απο 6 μηνες χρησης αντεχε λιγοτερο απο 30 δευτεροπεπτα..

Ξερω αλλους που δν εχουν κανενα προβλημα (τουλαχιστον ετσι λενε)

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε 150Ε η καινουργια θα το σκεφτομουν για κινεζικη στα 40.

αλλα για 40Ε διαφορα (ναι διπλασιο ποσο) θα τα εδινα και θα ειχα το κεφαλι μ ησυχο.

απο την αλλη δε ξερω αν θα εδινα λεφτα για τοσο παλιο λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα ηταν καλυτερα να εσκαγες 80Ε για να το κρατησεις αφου δεν εχει σκοπο να παρεις καινουργιο.Γτ με τα 40Ε μπορει στην τελικη να πρεπει να σκασεις πολλα περισσοτερα (να πρεπει να ξαναπαρεις μπαταρια πχ η να σου καψει τπτ οπως λες)

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, αγόρασα μια μπαταρία από ebay (άριστος πωλητής), για ένα Laptop Acer.

Μου κράτησε 6 μήνες και πλέον κρατάει το πολύ 10 λεπτά.

Όμως ξέρω άλλους που έχουν αγοράσει από ebay και τους είναι άψογη.

Θεωρώ πως είναι καθαρά θέμα τύχης το τι μπαταρία θα σου κάτσει.

Σου συνιστώ να δώσεις τα 80 και να πάρεις μια γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.