Jump to content



958 bad sectors σε εξωτερικό


Tomahawk

Recommended Posts

Έχω έναν Medion 500GB 2.5" εδώ και κανα χρόνο. Μου είχε βγάλει πριν 2μηνο ένα bad sector και σήμερα

το HD sentinel 3.40 pro λέει 958 bad sectors. Καταρχήν θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να σώσω με back up απο

τα αρχεία. Τώρα κατεβάζω το Defraggler για να κάνω ανασυγκρότηση επειδή στα windows σταματάει μετά το 1ο pass.

Μετά τι λύσεις υπάρχουν;

Λογικά με τόσα bad sectors θα γίνεται επιστροφή για να περαστεί εγγύηση έτσι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τον αδειάζεις από όλα τα σημαντικά δεδομένα, τυπώνεις μια σελίδα με το report που αναφέρει τα bad sectors, ΔΕΝ κάνεις κάτι άλλο για να τον διορθώσεις, τον πηγαίνεις μαζί με την εκτύπωση εκεί που τον αγόρασες για άντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να χρειαζεται να εκτυπωσεις κατι. τον πας και τον ελεγχουν αυτοι. ακομα και με ενα bad sector τον αλλαζουν!:)

O έλεγχος αυτός μπορεί να διαρκέσει από 1 ώρα μέχρι 1 εβδομάδα (και βάλε) πολλές φορές, για αυτό είναι καλύτερο να έχει έτοιμη την εκτύπωση μήπως και του τον αλλάξουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

SOS παιδιά!!!

Τώρα έχει πρόβλημα και η μάνα μου με τον δικό της σκληρό δίσκο (Samsung G2 Portable), μέσα έχει 300+GB αρχεία πολύ σημαντικά για τη δουλειά της.

Ο σκληρός έχει αρκετά bad sectors συμφωνα με το HD Sentinel και τώρα που πήγα να το συνδεσω δεν τον διαβάζει (ενω πριν 10 λεπτά τον διάβαζε).

Τον εμφανίζει βασικά σαν σκληρο δίσκο αλλα δεν έχω πρόσβαση και μου ζητάει διαμόρφωση.

Τι μπορώ να κάνω για να σώσουμε οσα περισσότερα μπορούμε;

Δεν έχω πρόβλημα να τον ανοίξω και να τον συνδέσω εσωτερικά (τι συνδεσμολογία έχει);

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.