Jump to content



Προσθήκη ram


dava

Recommended Posts

Η ερώτησή σου:

Οι απαντήσεις στην ερώτησή σου (που βέβαια δόθηκαν πρίν την ερώτησή σου):

Το αστείο είναι οτι ενώ σου απάντησαν επανειλημμένα, εσύ ξαναρωτάς.

εχεις δικιο φιλε, δικια μου βλακεια δεν κοιταξα παραπανω και ποσταρα κατευθειαν...

παρηγγειλα απο αγγελια αυτες Corsair 4GB DDR2 Ram Kit (TWIN2X4096-6400C5 G) - Μνήμες - plaisio.gr στα 50Ε αχρησιμοποιητες και εγγυηση...οι 667 sto skroutz θα μου εβγαιναν 58Ε και δεν ειχαν και ψυκτρα..χαζη ερωτηση αλλα για να το σιγουρεψουμε,ειτε 667 εχω ειτε 800 θα δουλευουν το ιδιο απλως οι 800 θα πεσουν στα 667??

Link to comment
Share on other sites

Αν η μητρική σου είναι η Asrock Conroe1333-DVI/H τότε όπως λέει η Asrock:

"Supports Dual Channel DDRII667/533 x 4 DIMM slots with max. capacity up to 4GB"

Μπορείς να έχεις μέχρι 4GB μνήμης. Οπότε:

α) Kρατάς τα 2GB 667Mhz που έχεις και προσθέτεις οποιεσδήποτε DDR2 2GB και έχεις 4GB.

β) Αφήνεις τα 2GB που έχεις και βάζεις 4GB.

Το καλύτερο και πιο οικονομικό είναι φυσικά το α). Βρες και πάρε 2GB DDR2.

Όσο για το "ειτε 667 εχω ειτε 800 θα δουλευουν το ιδιο απλως οι 800 θα πεσουν στα 667??" θα με αναγκάσεις να ξαναχρησιμοποιήσω το "πολλαπλή παράθεση" και δεν θέλω!

Link to comment
Share on other sites

το να προσθεσω 2 αποριπτεται γιατι εκλεισα αυτες απ το πλαισιο...

θα με αναγκάσεις να ξαναχρησιμοποιήσω το "πολλαπλή παράθεση" και δεν θέλω!

:clap::clap::clap: καλα εγραψε...αυτη ειναι απειλη..ωραιος..

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησα τις RAM. πήρα 2 corsair ddr2 pc 6400 2χ2gb και θέλω άλλες 2. Αλλά στο site του Πλαισίου δεν υπάρχουν ήταν μάλλον το τελευταίο κομάτι που πήρα. Αν βάλω κάποιες άλλες με ίδιο χρονισμό ίδια συχνότητα αλλά διαφορετική τιμή στα volt τι μπορεί να συμβεί;;

αυτές που πήρα έχουν 1.8v και οι άλλες πάλι corsair έχουν 1.9.

εχω μητρική abit fatality fp-in9 sli

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι ram μπηκαν και δουλευουν ρολοι...το μονο θεμα που εχω ειναι οτι στα windows λεει οτι εχει 4gb αλλα μονο τα 3,12 ειναι δυνατη η χρηση....τροπος επιλυσης??

asrock ConRoe1333-DVI/H.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι ram μπηκαν και δουλευουν ρολοι...το μονο θεμα που εχω ειναι οτι στα windows λεει οτι εχει 4gb αλλα μονο τα 3,12 ειναι δυνατη η χρηση....τροπος επιλυσης??

asrock ConRoe1333-DVI/H.

32bit έχεις?

Link to comment
Share on other sites

επισης οταν ξεκιναει η μητρικη λεει 3200mb,οταν ανοιγω το bios λεει 4000mb...εκανα memtest 0 errors,εχω την 9500gt 1gb,επισης εκανα μια αλλη ρυθμιση δεν ξερω αν εκανα καλα,ειδα οτι τις ειχε στο auto και λειτουργουσαν στα 533,εγω τις πηγα στα 667...τι κανω??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτα εχει στο chipset,το μονο που αλλαξα ειναι αυτο που λεει flexibility option το εκανα enabled...και το dram frequency απο auto σε 333 γιατι στο αυτο ηταν στο 266...πρεπει να αλλαξω κατι...32076553172355700036_thumb.png

και μετα το dxdiag

dava.th.png

ffffv.th.png

please help

Link to comment
Share on other sites

Αν η μητρική σου είναι η Asrock Conroe1333-DVI/H τότε όπως λέει η Asrock:

"Supports Dual Channel DDRII667/533 x 4 DIMM slots with max. capacity up to 4GB"

...

Στο παραπάνω που σου έδωσα γράφει κι άλλα πράγματα σχετικά με τις μνήμες εκτός αυτό που σου έδειξα.

Γράφει π.χ.:

"- Max. capacity of system memory: 4GB*

*Due to the chipset limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP, Windows® XP 64-bit, Windows® Vista™ and Windows® Vista™ 64-bit."

Και πιστεύω πως και τα Windows 7 δεν αποτελούν εξαίρεση στο παραπάνω.

Διάβαζε αυτά που σου δείχνουμε τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

H μητρική σου έχει intel 945G chipset και έχει αυτό το περιορισμό των 3GB. Έχω το ίδιο σε laptop, 945GM και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Γιατί να πάρεις άλλη φθηνή μητρική s775 (με 2 dimm μνήμης); Για να έχεις (από 3.12GB) 4GB;

Γιατι να πάρεις μια καλυτερη (καλύτερο chipset, 4 dimm μνήμης που και δύσκολα θα την βρεις) και ακριβότερη; Θα βάλεις πιο πολλή μνήμη (νέα αναβάθμιση μνήμης);

Κανονικά αν θέλεις κάτι καλύτερο θα πρέπει να σκεφτείς να αναβαθμίσεις μητρική και επεξεργαστή, δηλαδή να πάς σε νέα πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος πως πρεπει να ειναι οι ρυθμισεις στην εικονα??

προς το παρων εκανα το dvmt σε fixed(εχει αλλα 2{dvmt και fixed+dvmt}) δεν ξερω αν εκανα καλα..

και το απο κατω που λεει dvmt\fixed σε 128mb(exei 64 kai 128)

και επισης το flexibility εχει enabled και disabled και το εχω στο δευτερο...

ευχαριστω

32076553172355700036_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος πως πρεπει να ειναι οι ρυθμισεις στην εικονα??

προς το παρων εκανα το dvmt σε fixed(εχει αλλα 2{dvmt και fixed+dvmt}) δεν ξερω αν εκανα καλα..

και το απο κατω που λεει dvmt\fixed σε 128mb(exei 64 kai 128)

και επισης το flexibility εχει enabled και disabled και το εχω στο δευτερο...

ευχαριστω

32076553172355700036_thumb.png

Το dvmt αν δεις στο Google είναι το Dynamic Video Memory Technology και (όπως φαίνεται και απο την εικόνα που δίνεις) έχει σχέση με την μνήμη που παραχωρείται στην onboard VGA. Εφόσον έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών αν μπορείς να το απενεργοποιήσεις ίσως σου ελευθερώσει παραπάνω μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.