Jump to content



καινούρια υδρόψιξη


argiris3

Recommended Posts

παιδιά μια και έιμαι καινούργιος θα ήθελα να μου πρωτήνετε ένα low budjet watercooling kit δεν με ενδοιαφέρει τι από όλα θα ψήχει ας είνα και μόνο το cpu. Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω άμα συνφέρουν τα kits που έχουν στο site.

το pc στην υπογραφή μου .

Ευχαριστώ προκαταβοληκά

Υ.Γ:Για τοιχον απάντηση από εμένα μετα τις 22:30(έχω Φυσική)

Link to comment
Share on other sites

Για ένα low budget αλλά πρέπει να μας πεις πόσο είναι αυτό γιατί είναι κάτι το σχετικό αυτό argiris3!

Επίσης πρέπει να ξέρουμε αν θες ένα αθόρυβο κυρίως σύστημα ή περισσότερο αποδοτικό με το θόρυβο να έρχεται σαν δεύτερος παράγοντας.

Και επίσης άλλα θα χρειαστείς για ψύξη cpu και άλλα και για κάρτα γραφικών.

Πρέπει να αποφασίσεις και να μας πεις για να σε βοηθήσουμε καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Τότε θα χρειαστείς cpu block,gpu block δύο ψυγεία,αντλία,τανκ\reservoir,υγρό(που θα πρέπει να μας πεις πως θέλεις να είναι και τι χρώμα),σωλήνες(ομοίως και εδώ πρέπει να μας πεις τι χρώμα θες τους σωλήνες,αν θα παίξεις με κάποιο φωτισμό uv ή κάποιο χρώμα) και ρακόρ.

Μία λίστα πολύ καλή είναι αυτή.

Μπορεί να γίνει και πιο οικονομική κανα 50ευρω με άλλο cpu block και άλλη αντλία και τανκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καλύτερο θα ήταν να αρχίσω μόνο με cpu Kai στην πορεία αναβαθμίζουμε σιγά σιγά

:offtopic2:τα kits που προσφέρει το σιτε συμφέρουν;

:OT:η υδροψηξή σου πόσο σου κόστησε είναι τέλεια

Αα και θέλω να παίξω με μπλέ χρώματα στις αντλίες και στον νερό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τότε πολύ απλά βγάζουμε κάποια ρακόρ,το μονό το ψυγείο,το block της κάρτας και τα ψυκτράκια και παίρνεις αυτά που είναι τούμπανο και τέλειωσες!!!

Πάντως για πιο οικονομικά μπορείς να πας αλλάζοντας αντλία,cpu block και tank και αφαιρόντας την "τάπα", σε...

1)cpu block

2)αντλία

3)τανκ

Και πάλι θα είσαι άρχοντας και υπερκαλυμένος.Απλώς τα άλλα είναι και για πιο πολλά στο σήστημα αλλά και ότι καλύτερο,το οποίο συνεπάγεται ότι δε σου είναι και απαραίτητα.Οπότε και με αυτά είσαι κομπλέ και με το παραπάνω.Και είσαι στα 215€ ενώ πριν στα 280€.Δλδ γλητώνεις και 65€!

Δε θα πήγαινα σε kits όταν ειδικά μπορώ να φτιάξω με αυτά τα χρήματα κάτι μόνος μου και τόσο καλό!

Η υδρόψυξη κόστισε αρκετά...άστω!:pΑλλά ήταν με αναβαθμίσεις και όχι μία και έξω.Σε ευχαριστώ πάντως!

Μπορείς να παίξεις είτε με μπλε σωλήνες και υγρό ότι να'ναι ακόμα και διάφανο,είτε με διάφανους σωλήνες και μπλε υγρό.Τι λες?Εγώ σου έχω φτιάξει με τη δεύτερη επιλογή.

edit

Έκανα και μια αλλαγή του τανκ γιατί πριν είχα βάλει αυτό που δεν έπαιρνε την αντλία και έβαλα το σωστό τώρα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την λίστα σου αλλα έχω ένα μεγάλο πρόβλημμα δεν χωράει το Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - XSPC Acrylic Dual 5.25 Reservoir for Laing D5 XSPC Acrylic Dual 5.25 Reservoir for Laing D5 45232 διότι όπως βλέπεις http://www.thelab.gr/1063014363-post7268.html δεν χωράει τι θα μου πρότηνες να κάνω?

Ακόμα θα ήθελα να σε ρωτήσω άμα τα παραγκήλεις τι θα πληρώσεις παραπάνω λογο μεταφοράς και με τί θα πληρώσω?

Ευχαριστώ :T:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την άλλη σύνθεση που σου προτείνω τότε.Την άλλη αντλία,το άλλο τανκ και ή το ίδιο ή και το άλλο cpu block.

Σου λέει μέσα για τον τρόπο αποστολής και έξοδα μεταφοράς.Για περισσότερα αν θες στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την ερώτηση του argiris3, θα ήθελα να ζητήσω κι εγώ τη συμβουλή των σοφών.

Το σύστημά μου αποτελείται από:

Intel i7 2600K

MSI P67 GD55

Asus 4870 512Mb

OCZ Vertex 60GB

2x1 TB HDD (7200 rpm, non-green)

Corsair Dominator 1600 (2x2)

Heroichi WIN+ 700W

CM 690 II advanced

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να ψύξω τον επεξεργαστή, αλλά στη συνέχεια θα ήθελα να προσθέσω και την κάρτα γραφικών (και ίσως το northbridge;). Προτεραιότητά μου είναι ο περιορισμός του θορύβου με κάποια μικρή παραχώρηση στις επιδόσεις και θα προτιμούσα το σύστημα υδρόψυξης να είναι κατά το δυνατό διακριτικό και να χωράει στο case δίχως μετατροπές. Ο προϋπολογισμός θα πρέπει να είναι χαμηλός (ίσως και χαμηλότερος από του argiris3, χρησιμοποίώντας και μεταχειρισμένα parts εάν υπάρχουν).

Για το τέλος δύο ακόμα ερωτήσεις:

i) Πόση τελικά συντήρηση και πόσο "επικίνδυνη" είναι τελικά η υδρόψυξη; Μήπως είναι προτιμότερη η επιλογή μίας έτοιμης λύσης του τύπου Corsair H60 ή H70 για την περίπτωσή μου;

ii) Με την υδρόψυξη είναι δυνατή η πλήρης κατάργηση των ανεμιστήρων του κουτιού για ένα σχεδόν εντελώς αθόρυβο σύστημα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Ελπίζω να μη σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.