Jump to content



6870 σε pci-e 2.0 x4 port....


Blackdemon

Recommended Posts

παιδια εχω το ακολουθο συστημα:

Phenom II B55 x4 unlocked @ 3.2

Asus M4A87TD EVO

Asus EAH6870 1Gb

Kingston HyperX 2x2 Gb @ 1600Mhz

και ψηνομαι να κανω cf την 6870, αλλα η δευτερη πορτα της μητρικης ειναι x4... τι πληγμα στις αποδοσεις και το scaling μπορει να δημιουργησει;;;;

Βρηκα το ακολουθο αρθρο:

AMD Radeon HD 5870 PCI-Express Scaling Review - Page 1/26 | techPowerUp

το οποιο παρουσιαζει την 5870 με μειωσεις 4-5 frames οταν την εβαλαν στα 4 lanes....

Τι λετε, θα αξιζει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει πιστεύω...

Θα δείς μεγάλη αύξηση, απλά η 2η κάρτα θα τρώει λίγο Βοttleneck από την ταχύτητα της θύρας. Εντάξει σε μικρές αναλύσεις η διαφορά από x4 - x16 είναι περίπου 18% λιγότερα FPS, που δεν μας ενδιαφέρει διότι τα FPS ξεπερνάνε τα 200, αλλά σε μεγάλες αναλύσεις η διαφορά στα FPS είναι ακόμα μικρότερη 2-6FPS. Σχεδόν αόρατη. Ορατή θα είναι μόνο σε κάποια παιχνίδια όπως Metro 2033 που θα σε ενδιαφέρει το κάθε FPS.

Απλά λέω τώρα... Αν την πάρεις τελικά δοκίμασε να ανεβάσεις και το PCI - E = 100MHz @ 104MHz ίσως δώσει ένα Boost της τάξης του 1-2FPS..

Μέχρι τα 106ΜΗz είναι 1.0000% Safe, οπότε μην σε απασχολεί η κάθε άποψη του καθένα εδώ μέσα.. Έχω ακούσει τα πιο κουλά.

Αυτά..!

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι για τους drivers... επειδη εχω ακουσει πολλα για τους drivers της amd αλλα εγω προσωπικα δεν ειχα καποιο προβλημα εκτος απο 1-2 φορες που κρασαραν υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα με τα παιχνιδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα, ειδικά αν ανοίξεις τα AA/AF φίλτρα μια και γίνονται εσωτερικά στις κάρτες. Πάντως αν πας σε πολύ υψηλές αναλύσεις (2560x1600 ή Eyefinity) τότε θα πονέσει την περιορισμένο bandwidth 4x PCIe.

Όσο για τους drivers η ΑΤΙ πια βγάζει ανεξάρτητα τα crossfire profiles από τους drivers και γίνονται πιο γρήγορα update. Στην χειρότερη που κάποιο παίγνιο αντιστεκεται μπορείς να το απενεργοποιήσεις και να παίζει η μία κάρτα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια το πολυ στα 1080ρ να παιξω, οχι παραπανω... σημερα ομως διαβασα και για ενα αλλο θεμα που λεγεται microshuttering και ψιλοξενερωσα, επειδη αγαπαω τα γραφικα, τα φιλτρα και την ομαλη κινηση μπορει καποιος να μου πει τι παιζει... δηλαδη αν καταλαβαινω καλα εκει που παιζω smooth στα 30fps υπαρχει περιπτωση να παιζω με το cf στα 55fps και να εχω σπασιματα.... αν εχει καποιος εμπειρια απο 68xx series cf να βοηθεισει γιατι δεν ψηνομαι να πεταξω λεφτα απο το παραθυρο...

Link to comment
Share on other sites

το Microstuttering σε φουλ pcie lanes δεν είναι οπτικά θεατό.

τώρα αυτό που θες να κάνεις είναι πολύ λάθος, θα φορτώσεις το σύστημα χωρίς νόημα.

Πούλα τη και πάρε μια 6950/6970. θα είσαι καλύτερα και φτηνότερα και σε ΟΛΑ τα παιχνίδια!

χωρίς πλάκα θα πετάξεις χρήματα....

Link to comment
Share on other sites

απλα βλεπω το cf να περναει σε fps την 580 και γουσταρα... τωρα αν αυτα τα fps εχουν μελανα σημεια τι να πω....

εδω εκαναν cf την 6950 σε x4 πορτα:

Bonus Page: Does CrossFire Work At x16/x4? : GeForce And Radeon On Intel's P67: PCIe Scaling Explored

αρα στην 6870 οι διαφορες θα ειναι μικροτερες....

Link to comment
Share on other sites

απλα βλεπω το cf να περναει σε fps την 580 και γουσταρα... τωρα αν αυτα τα fps εχουν μελανα σημεια τι να πω....

εδω εκαναν cf την 6950 σε x4 πορτα:

Bonus Page: Does CrossFire Work At x16/x4? : GeForce And Radeon On Intel's P67: PCIe Scaling Explored

αρα στην 6870 οι διαφορες θα ειναι μικροτερες....

συσικά και χτυπάει την 580, όχι την χτυπάει τη γονατίζει στο 90-95% των games αλλά αυτό με 16χ/16χ

και 2 6850 περνούν την 580 με κανονικό cf

απλά στην περίπτωσή σου δεν θα δεις αυτή την απόδωση ποτέ....

αυτός συγκρίνει το χ8/χ8 με χ16/χ4 και ειλικρινά μου φαίνεται πολύ πολύ πολύ αισιόδοξος.

εδώ τα παιδιά του lab είχαν βρεί μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε χ8/χ8 και χ16/χ16. τόσο μεγάλες που ο 920 στα 4.2 κέρδιζε τον sandy στα 4.8....

Link to comment
Share on other sites

Μυθος φιλε.Ακομη και cf x8 x4 μια χαρα πηδαει μονες καρτες αξιας 600€.Συγκεκριμενα εγω ειμαι με χ8 χ8 σε p67 (πριν ημουν με 16χ16 σε χ48 ) και τον τελευταιο καιρο εμφανιζεται ενα προβλημα και πεφτει το cf σε χ8 χ4 χωρις ομως αντικτυπο στα fps ακομη και το gpu score σε xtreme στο vantage ειναι το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.