Jump to content



καλυτερο fan ?


Guest

Recommended Posts

Για σας, πιο θα μπορουσε να ειναι το καλυτερο fan για μια megahalems rev.2

εχω coolermaster sickleflow blue led 120mm τωρα πανω και θελω να αλλαξω σε οτι καλυτερο fan ειπαρχει σε 120mm οσο δυνατων καλυτερη ροη αερα γινεται.

θελω μερικες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Noctua NF-p12

Nexus

Noiseblocker Blacksilent/Multiframe (έχει υπομοντέλα,δες ποσα db/rpm σου κάνουν)

Από scythe οι silent typhoon ξέρω ότι έχουν καλό λόγο θορύβου/απόδοσης και είναι πολύ καλα για case fans, αλλά δε ξέρω για cpu cooler τι λένε.

Τώρα για Delta δε σου λέω εκτός άμα έχεις το pc σε άλλο δωμάτιο/σπίτι/πόλη ή έχεις πρόβλημα ακοής.

Link to comment
Share on other sites

Είπες R4 για αυτό, αυτοί που σου έδωσα έχουν 69.69 cfm και όλοι οι άλλοι σχεδόν οι 120αρηδες είναι στα 61cfm !!

εδιτ:

αν δεν έχει πρόβλημα με τον θόρυβο:

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

εχεις απολυτο δικιο το διορθοσα.

Link to comment
Share on other sites

αν ηπειρχαν οι coolermaster sickleflow σε ασπρο led διοτι περιμενο απο μερα σε μερα το corsair graphite 600t θα γουσταρα, τιποτα σε ασπρο led fan αλλα δυνατο ??

Link to comment
Share on other sites

Άμα ψάξεις στο net για megahalems fan test θα βρεις μερικούς που έχουν κάνει διάφορα τεστάκια. Σε γενικές γραμμές πάνω από τα 1200rpm δεν κερδίζεις τρελά πράγματα. Επενδύοντας σε καλύτερο airflow στο κουτί πιθανολογώ ότι θα σου ρίξει περισσότερο τις θερμοκρασίες από το να βάλεις ένα κανόνι στην ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα ψάξεις στο net για megahalems fan test θα βρεις μερικούς που έχουν κάνει διάφορα τεστάκια. Σε γενικές γραμμές πάνω από τα 1200rpm δεν κερδίζεις τρελά πράγματα. Επενδύοντας σε καλύτερο airflow στο κουτί πιθανολογώ ότι θα σου ρίξει περισσότερο τις θερμοκρασίες από το να βάλεις ένα κανόνι στην ψύκτρα.

αυτη εινε μια σοβαρη απαντηση για εμενα που δεν ξερω απο αυτα και θα σου πω γιατι.

χτες αγορασα απο το e-shop XILENCE RED WING FAN 120MM - - E-SHOP.GR

και διαφορα δεν ειδα φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

μου τον προτεινε ενα παλικαρι ηδη αυτον τον εχω ηδη στο μυαλο μου.

Το παλικάρι έχει και όνομα!!!:getlost:

:p

Σου είχα πει ότι αυτοι που έχεις είναι πολύ αποδοτικοί μιας και είναι στα 70cfm.Από κει και πέρα μεγαλύτερη ροή αέρα συνεπάγεται και περισσότερος θόρυβος John!

Οπότε είτε πας σε scythe slip stream 1900rpm λόγο των 110cfm είτε σε delta.

Διαφορά θα δεις μόνο με 110cfm+.

Δλδ με...

1)Scythe Slip Stream 1900 rpm

2)Scythe Gentle Typhoon Fan 4250 rpm

3)Scythe Gentle Typhoon Fan 5400 rpm

Η ροή αέρα είναι με απλά λόγια τα cfm.Οπότε όσα περισσότερα cfm τόσο καλύτερα.

Άλλες επιλογές είναι λίίίγο παραπάνω στα cfm από αυτούς που έχεις τώρα και κάπου στα 80-85 όπου εκεί είναι και τα δικά μου,αλλά δεν αξίζει από τους δικούς σου να πας σε κάτι τέτοιο.

Δλδ πας καμιά 10-15αριάcfm παραπάνω(80-85) και πας σε...

1)SilverStone FM123B

ή στους

2)SilverStone FM121

ή

3)Sharkoon Silent Eagle 2000 που θα ταίριαζαν καλύτερα με το νέο κουτάκι σου.

Αυτές είναι οι επιλογές σου.

@MOS

Αυτός που πρότεινες είναι στα 38mm!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.