Jump to content



Προβλημα μετα απο καθαρισμο pc case


mchls

Recommended Posts

- Σημερα εκανα τον δευτερο καθαρισμο στον υπολογιστη μου.Λεω δευτερο διοτι ο πρωτος ηταν τον Δεκεμβρη του 2010, ομως τα αποτελεσματα τοτε ηταν θετικοτατα.Σημερα μετα τον καθαρισμο,συνδεω τα καλωδια,τσεκαρω πριζες και βυσματα και παταω το κουμπι για να bootαρει...Ακουω τον χαρακτηρηστικο ηχο απο τα fan και τη μητρικη, βλεπω το φως απο τα led του fan και σε 5 δευτερολεπτα κλεινει ο υπολογιστης μονος του...Παταω το κουμπι για boot αλλα τιποτα.Μετα απο κανα λεπτο και συνεχη πατηματα του κουμπιου, ξαφνικα ανοιγει και κανει τα ιδια οπως πριν (Ακουω τον χαρακτηρηστικο ηχο απο τα fan και μητρικη, βλεπω το φως απο τα led του fan και σε πεντε δευτερολεπτα κλεινει ο υπολογιστης)...Αυτο συνεχιστηκε για κανα πενταλεπτο και μετα απο περιπου πεντε αποτυχημενες προσπαθειες ανοιξε-σβησε ο υπολογιστης τελικα bootαρει επιτυχως...Αμεσως κανω μετρησεις για θερμοκρασια.

- Εδω παραθετω και τις παλιες μετρησεις και τις σημερινες...To hardware (Nvidia GT8500 χωρις ανεμηστηρακι μονο με heatsink - Intel Q6600 με heatsink και ανεμηστηρακι) και στους δυο καθαρισμους ειναι το ιδιο και οι μετρησεις εγιναν με το EVEREST Ultimate Edition.

ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ 2010

Θερμοκρασιες πριν τον καθαρισμο: CPU 90 - GPU 60 - HDD 30

Θερμοκρασιες μετα τον καθαρισμο: CPU 38 - GPU 60 - HDD 30

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΜΑΙΟΣ 2011

Θερμοκρασιες πριν το καθαρισμο: CPU 55 - GPU 60 - HDD 35

Θερμοκρασιες μετα το καθαρισμο: CPU 40 - GPU 72 - HDD 35

- Τα δυο παραξενα ειναι:

1.Η θερμοκρασια της GPU αυξηθηκε μετα το καθαρισμο αντι να μειωθει

2.Στα πρωτα εικοσι λεπτα λειτουργιας του υπολογιστη, το EVEREST Ultimate Edition (ρυθμος ανανεωσης monitoring

θερμοκρασιας ενα δευτερολεπτο) εμφανιζε συνεχομενες και αρκετα μεγαλες αποκλισεις ανα δευτερολεπτο...Για παραδειγμα στις 14:00:30 CPU 40 - GPU 75, και μετα απο πεντε δευτερολεπτα στις 14:00:35 CPU 50 - GPU 68 και παει λεγωντας...

- Επισης να επισημανω οτι ο υπολογιστης δεν εχει κλεισει απο μονος του καθολου ενω ειμαι μεσα στο λειτουργικο.Ο,τι προβληματα μου εμφανισε οσον αφορα ανοιξε-σβησε, ηταν ολα στην εκκινηση πριν καν postαρει...

- Σκεφτομαι μηπως συμβαινει τιποτα με τη θερμικη παστα της GPU, και γενικα με τα ανεμηστηρακια και ο,τι αφορα τη ψυξη...Η βοηθεια σας ειναι απαραιτητη...

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιησα ηλεκτρικη σκουπα για ρουφηγμα σκονης, πιστολακι μαλλιων για φυσημα και ενα sprey (dustoff λεγεται) για τις σχισμες των fan και της ψυκτρας...Βεβαια με τα ιδια μεσα το ειχα καθαρησει και τον Δεκεμβρη αλλα τοτε ολα πηγαν ρολόι...

Συνθεση:

-Operating System

MS Windows 7 Ultimate 32-bit SP1

-CPU

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.40GHz 40 °C

Kentsfield 65nm Technology

-RAM

2.0GB Dual-Channel DDR2 @ 399MHz (5-5-5-18)

-Motherboard

ASUSTeK Computer INC. P5KPL-VM (Socket 775) 41 °C

-Graphics

L1753S (1280x1024@75Hz)

512MB GeForce 8500 GT (Undefined) 69 °C

-Hard Drives

488GB Seagate ST3500418AS ATA Device (SATA) 35 °C

-Optical Drives

Optiarc DVD RW AD-7200S ATA Device

JYLKVM RWLQN0TEBG9E SCSI CdRom Device

-PSU

Αγνωστη μαρκα,400 maximum watt απο ο,τι θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω μερικα πραγματα:

Ο υπολογιστης εχθες ανοιγε κανονικα απλα οχι με τη πρωτη και σημερα ανοιξε με τη πρωτη...

Οποτε το θεμα ειναι γιατι οι θερμοκρασιες αντι να μειωθουν μετα το καθαρισμο, αυξηθηκαν ή εστω μειναν σταθερες...Και επισης κατι που δεν ανεφερα,στο πρωτο καθαρισμο του Δεκεμβρη ο θορυβος ειχε μειωθει κατα 90%.Μετα τον χθεσινο καθαρισμο ο θορυβος ειναι ιδιος χωρις καμια μειωση και ενω ειναι σε idle κατασταση οι ανεμηστηρες ακουγονται σαν να ειναι full load...

Το πιστολακι ηταν φυσικα στο κρυο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποιησα ηλεκτρικη σκουπα για ρουφηγμα σκονης, πιστολακι μαλλιων για φυσημα και ενα sprey (dustoff λεγεται) για τις σχισμες των fan και της ψυκτρας...Βεβαια με τα ιδια μεσα το ειχα καθαρησει και τον Δεκεμβρη αλλα τοτε ολα πηγαν ρολόι...

- Μερικές φορές το σπρέυ αφήνει ίχνη υγρασίας, θέλει προσοχή.

- Μερικές φορές ο αέρας κάνει ζημιά στους ανεμιστήρες, καλύτερα να κρατάς μπλοκαρισμένη την προπέλα τους όταν τους φυσάς.

- Δοκίμασε με το κουτί ανοικτό να δείς τί γίνεται και ξεκίνα να απενεργοποιείς έναν έναν τους ανεμιστήρες μέχρις ότου βρείς ποιός κάνει τον θόρυβο. (κατά 90% θα είναι αυτός του επεξεργαστή)

- Αν δεν έχεις φυσήξει το τροφοδοτικό, κάντω, (είναι ο δεύτερος ύποπτος στην σειρά μετά τον επεγξεργαστή)

- Αν δεν έχεις αλλάξει την θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή ενδεχομένως να χρειάζεται τώρα.

-PSU

Αγνωστη μαρκα,400 maximum watt απο ο,τι θυμαμαι

Αυτό είναι ψιλοφάουλ αφού αν είναι όντως noname τότε το 400 θα είναι σκάρτα κάνα 350άρι και κάτι Watt.

Για τέτοιο σύστημα είναι κρίμα να μην έχεις κάτι λίγο καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Dpolal

-Οταν τελειωσα το καθαρισμα το αφησα σχεδον μια ωρα ανοιχτο εξω στον αερα πριν το βαλω σε λειτουργια διοτι το σπρευ οντως αφηνε ιχνη υγρασιας...

-Δεν κραταγα τη προπελα οταν φυσαγα τον ανεμηστηρα...

-Το κουτι θα το ανοιξω καποια στιγμη αν και εχει μονο 3 ανεμηστηρες...Εναν στη πισω πλευρα, εναν στον επεξεργαστη και εναν μπροστα ο οποιος ειναι δυσκολα προσβασιμος απο ανθρωπινο χερι...Οποτε τον τελευταιο δεν θα μπορεσω να τον τσεκαρω...

-Το τροφοδοτικο το ειχα φυσηξει οταν το καθαριζα και πηγα να πνιγω απο το κυμα σκονης...

-Θερμοαγωγιμη παστα δεν εχω αλλαξει ακομη.Βεβεια η εμπειρια μου πανω σε αυτο ειναι μικρη.Μονο μια φορα εβαλα στον επεξεργαστη ενος φιλου μου.Εκει ομως ειχε βγαλει τη ψυκτρα αυτος και ετσι τωρα δεν ξερω πως να βγαλω τη δικη μου και φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και τρεχω μετα....

Link to comment
Share on other sites

Φταίει 100% η θερμοαγώγιμη πάστα.

Μήπως αφαίρεσες την ψύκτρα του επεξεργαστή και μετά δεν έβαλες πάστα;

Είναι "νόμος" ότι αν βγάλουμε την ψύκτρα μετά πρέπει να βάλουμε όπωσδήποτε καινούργια πάστα.

Και κάτι άλλο. Η πάστα θέλει αλλαγή κάθε 1-1½ χρόνο γιατί χάνει τις ιδιότητές της (μπαγιατεύει).

Την παλιά πάστα την καθαρίζουμε με ένα βαμβάκι και καθαρό οινόπνευμα ή ασετόν (που ξεβάφουν τα νύχια τους οι γυναίκες).

Για να τοποθετήσεις την καινούργια δες το παρακάτω video:

Link to comment
Share on other sites

Τη ψυκτρα του επεξεργαστη δεν την εχω αφαιρεσει ποτε μου.

Αλλωστε αυτο ειναι και το ''προβλημα'' μου.

Θερμοαγώγιμη πάστα εχω ξαναβαλει, σε αλλον επεξεργαστη οχι στον δικο μου, και ξερω τη διαδικασια.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι πως να βγαζω και να βαζω με ασφαλεια τη ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τη ψυκτρα του επεξεργαστη δεν την εχω αφαιρεσει ποτε μου.

Αλλωστε αυτο ειναι και το ''προβλημα'' μου.

Θερμοαγώγιμη πάστα εχω ξαναβαλει, σε αλλον επεξεργαστη οχι στον δικο μου, και ξερω τη διαδικασια.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι πως να βγαζω και να βαζω με ασφαλεια τη ψυκτρα.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο.

Αναλόγως ποιά ψύκτρα έχεις. Εννοώ αν στηρίζεται με κλιπσάκια ή με βίδες.

Αν έχεις πάντως τον επεξεργαστή που γράφεις παραπάνω με την stock ψύκτρα, τότε έχει κλιπσάκια.

Τα ξελασκάρεις και τα 4, αποσυνδέεις και το πριζάκι που παίρνει ρεύμα και βγήκε (βλ. εικ).

72774898.png

98356734.png

Link to comment
Share on other sites

Popeye

Το κουτι θα το ανοιξω, ωστε να ασχοληθω μαζι του, απο βδομαδα.

Μηπως θα πρεπει να προσεξω κατι, ωστε να μην μεταφερω στατικο ηλεκτρισμο στα κυκλωματα της μητρικης ή οπουδηποτε αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρεπει να προσεξω κατι, ωστε να μην μεταφερω στατικο ηλεκτρισμο στα κυκλωματα της μητρικης ή οπουδηποτε αλλου...

Αφού ανοίξεις το κουτί πριν ακουμπήσεις τίποτα πιάσε το σώμα του καλοριφέρ με τα δυό σου χέρια.

Πάτα και 2-3 φορές το on-off του υπολογιστή και είσαι ΟΚ.:T:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξανα ανοιγει, εστω προσωρινα παιδες.

Popeye πετυχες διανα...

Εχθες απο περιεργια μπαινω στο bios και βλεπω cpu fan rpm 3139! ! !

Σκεφτομαι "να γιατι κανει σαν μαουνα και μου περνει τα αυτια"...

Μετα ανακαλυψα με μεγαλη χαρα τη λειτουργια silent mode...

Σε silent mode κατεβηκε το cpu fan rpm 1130! ! !

Ηρεμησαν τα αυτια μου (αφου δεν καταλαβαινω αν τον εχω ανοιχτο, κοιταω τα ledακια για σιγουρια) αλλα οι θερμοκρασιες στο cpu ανεβηκαν κανα 8αρι βαθμους...

Ξερω οτι θελει ανανεωση η θερμοαγωγιμη παστα (3 χρονια τωρα χωρις ανανεωση) και θα την ανανεωσω, αλλα ειναι επικινδυνο να μεινει ως εξης μεχρι την ανανεωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξανα ανοιγει, εστω προσωρινα παιδες.

Popeye πετυχες διανα...

Εχθες απο περιεργια μπαινω στο bios και βλεπω cpu fan rpm 3139! ! !

Σκεφτομαι "να γιατι κανει σαν μαουνα και μου περνει τα αυτια"...

Μετα ανακαλυψα με μεγαλη χαρα τη λειτουργια silent mode...

Σε silent mode κατεβηκε το cpu fan rpm 1130! ! !

Ηρεμησαν τα αυτια μου (αφου δεν καταλαβαινω αν τον εχω ανοιχτο, κοιταω τα ledακια για σιγουρια) αλλα οι θερμοκρασιες στο cpu ανεβηκαν κανα 8αρι βαθμους...

Ξερω οτι θελει ανανεωση η θερμοαγωγιμη παστα (3 χρονια τωρα χωρις ανανεωση) και θα την ανανεωσω, αλλα ειναι επικινδυνο να μεινει ως εξης μεχρι την ανανεωση;;;

όχι οι περισσότεροι δεν την ανανεώνουν για παραπάνω απο 3 χρόνια :p

Το σίγουρο όμως είναι ότι θα δεις διαφορά στην θερμοκρασία όταν την ανανεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξανα ανοιγει, εστω προσωρινα παιδες.

Popeye πετυχες διανα...

Εχθες απο περιεργια μπαινω στο bios και βλεπω cpu fan rpm 3139! ! !

Σκεφτομαι "να γιατι κανει σαν μαουνα και μου περνει τα αυτια"...

Μετα ανακαλυψα με μεγαλη χαρα τη λειτουργια silent mode...

Σε silent mode κατεβηκε το cpu fan rpm 1130! ! !

Ηρεμησαν τα αυτια μου (αφου δεν καταλαβαινω αν τον εχω ανοιχτο, κοιταω τα ledακια για σιγουρια) αλλα οι θερμοκρασιες στο cpu ανεβηκαν κανα 8αρι βαθμους...

Ξερω οτι θελει ανανεωση η θερμοαγωγιμη παστα (3 χρονια τωρα χωρις ανανεωση) και θα την ανανεωσω, αλλα ειναι επικινδυνο να μεινει ως εξης μεχρι την ανανεωση;;;

Επίσης έλεγξε και τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

1) Στο BIOS:

α) PC Health Status > CPU Warning Temperatures > ρύθμισέ το στους 80°C

β) » » » > CPU FAN fail Warning > Enabled

γ) » » » > CPU Smart FAN Control > Enabled

δ) » » » > CPU Smart FAN Mode > Auto

2) Στο Έναρξη > πίνακας ελέγχου > επιλογές παροχής ενέργειας > επέλεξε το "εξισορρόπηση (προτείνεται)"

Για την πάστα:

Όσο να' ναι 3 χρονών πάστα έχει χάσει πλέον τις ιδιότητές του το υλικό (θερμοαγωγιμότητα).

Όταν την αλλάξεις θα έχεις μείωση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή κατά 2°-3°C.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.