Jump to content



2 οθόνες + ΤV.. γίνεται;


Fandom

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια Radeon 5870 με eyefinity και θέλω να συνδέσω:

2 οθόνες μέσω DVI και

1 τηλεόραση μέσω HDMI.

Έχω αρχίσει να απελπίζομαι καθώς η κάρτα δεν ψήνεται να δείξει πάνω απο 2 οθόνες ταυτόχρονα.

Υπάρχει κάποιο κόλπο για να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω; Διάβασα κάτι για displayport adapter αλλά με μπέρδεψε περισσότερο.. οποιαδήποτε βοήθεια ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Για 3 οθόνες οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιήσεις μία οθόνη μέσω displayport και οποιονσδήποτε άλλο συνδιασμό (2 dvi, 1dvi + 1hdmi). Άμα η οθόνη σου δεν διαθέτει dp, τότε χρειάζεσαι έναν active display port adapter.

Link to comment
Share on other sites

O active adapter παιρνει ρευμα και απο μια usb και χρειαζεται οταν θες να κανεις ψηφιακη συνδεση (dvi, hdmi). Aν θες να κανεις αναλογικη συνδεση (vga) τοτε κανει και ο passive adapter.

Στις αγγελιες παντως καποιος πουλαγε εναν active sapphire adapter.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση. Mήπως γίνεται με displayport to hdmi adapter; Mε κάτι σαν και αυτό: [ame]http://www.amazon.com/Premium-Black-DisplayPort-Female-Adapter/dp/B002CSRFD8/ref=pd_cp_e_1[/ame] που είναι σαφώς φθηνότερο απο έναν active dport-dvi adapter.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα (3 monitors και tv) σε μία 6950. Δυστυχώς για το eyefinity οτιδήποτε άλλο απο displayport θεωρείται "Legacy" και δεν υποστηρίζεται για πάνω απο 2 οθόνες.

Οι passive adapters, δεν δουλεύουν όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω. Το διαπίστωσα αφού πηρα 2 :/.

Δεδομένου οτι οι active adaters που βρήκα πήγαιναν κοντά στο 100άρικο, πήρα μια 5450 με passive ψύξη (€30 αν θυμάμαι καλά) και συνέδεσα εκεί τα 2 monitor.

Χρησιμοποιούν τον ίδιο driver και μέχρι τώρα, μετά απο update κλπ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

O active adapter παιρνει ρευμα και απο μια usb και χρειαζεται οταν θες να κανεις ψηφιακη συνδεση (dvi, hdmi). Aν θες να κανεις αναλογικη συνδεση (vga) τοτε κανει και ο passive adapter.

Στις αγγελιες παντως καποιος πουλαγε εναν active sapphire adapter.

Φίλε csari είσαι σίγουρος οτι κάνει ο passive adapter για DP σε VGA; Έδω λέει οτι θέλει επίσης active: http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/gpu50-ati-eyefinity-display-connectivity.aspx

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.