Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΦΩΤ. ΜΗΧΑΝΗΣ


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια πανω στη χρηση φωτ. μηχανων και κυριως την χρησιμοποιω για απλες φωτογραφιες και απομνημονευση στιγμων σε διακοπες-βολτες κτλ.

Επειδη η παλια μου φωτογραφικη εφτασε αισιως 7 χρονια ζωης κα ιπλεον δεν ειναι για πολλα , λεω να στραφω στην αγορα μιας νεας.

Αρχικα σκεφτομουν σε κατι οικονομικό μεχρι 100€ ,να μην μπαινουμε και σε εξοδα.

Ασχολουμαι πολυ βεβαια και με photoshop και επεξεργασια εικονας κα ιπλεόν βγάζω συχνα αρκετες φωτογραφιες(για την παρτη μου-οχι επαγγελματικα)

για να μην τα πολυλογω λοιπόν εθεσα ως χρηματικο οριο τα 250-270 ευρω, ωστε να αποκτησω κατι καλύτερο καλυτερο -αξιοπιστο , και με ευρυγωνιο φακο αυτη τη φορα.

Επειδη ομως οπως προανεφερα δεν εχω την εμπειρια , περιμένω τις απαντησεις σας για τη σωστή επιλογη.

αρχικα εχω κοιταξει αυτες:

- Samsung Digital Camera EC-PL210 Black - Φωτογραφικές μηχανές - plaisio.gr 169 € αναμεναιτε

- http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Samsung-Digital-Camera-EC-PL170-Black-EC-PL170ZBPBE3.htm 189€ αναμενεται

- http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Olympus-Digital-Camera-SP-800-Black-N3860292.htm 245 αναμενεται

- http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Nikon-Digital-Camera-L120-Black-1370670.htm 255€

κοιταω περισσοτερο προς την Olympus αλλα δεν βλέπω να ερχεται, υπαρχει ελλειψη στα περισσοτερα μαγαζια.

πετε κα ισεις αν εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο

ευχαριστω:fun:

Link to comment
Share on other sites

Miα βολτα στα φωτομαγαζα ..να δεις απο κοντα την canon S90...και να την παρεις εντος του budget σου.

Eπισης μαζι με την ΤΖ10..δες και τις sony hx7v και hx9v ...παλι κανοντας την γνωστη βολτα στα φωτομαγαζα...

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα ολες σας τις προτασεις αλλα βλεπω οτι ξεφευγω αρκετα σε τιμη

επισης αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι θα ηθελα να εχει και hd video rec

σκεφτομαι να στραφω προς την

Nikon Digital Camera L120 Black - Φωτογραφικές μηχανές - plaisio.gr

πως τη βλεπετε τη συγκεκριμενη, με χαλαει λιγο που ειναι λιγο γαιδουρακι στο μεγεθος αλλα οκ, ξεπερνιεται

επισης ξερετε να μου πειτε καποιο μαγαζι αποκλειστικα με φωτογραφικο υλικο, οχι plaisio κτλ δηλ

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι ή μπορείς να πας κέντρο Αθήνα πέρνα μια βόλτα από τα παρακάτω να χαζέψεις και να μιλήσεις με τα παιδιά εκεί.

Adorama e-shop / SLR, , Flash, , , , , , Compact, , , , , , ,

Δίκτυο Καταστημάτων e-photodigital

photoagora.gr

Yπόψην ότι από κοντά, και αμα τους πιάσεις στο "μιλητό", μπορείς να πετύχεις συνήθως αρκετά καλύτερη τιμή από αυτή που βλέπεις στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

και τωρα googlara για να βρω καποιο μαγαζι και επεσα στο πρωτο που προτεινες,

απλα εχω μπει σε ενδιασμους και ειμαι και λιγο καχυποπτος, γιατι δεν ασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα και φοβαμαι μην μου πασαρουν ''πιτουρα'' για μεταξωτες κορδελες:wall:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ασχολουμαι με το συγκεκριμενο θεμα και φοβαμαι μην μου πασαρουν ''πιτουρα'' για μεταξωτες κορδελες:wall:

απλα για να μου λυθει η απορια....με ποιο σκεπτικο κατεληξες σε αυτες που βρηκες αρχικα??

Link to comment
Share on other sites

δεν τις επελεξα, απλα στο ευρος τιμων που εχω ορισει βρηκα καποιες (απο το συγκεκριμενο μαγαζι)

αλλωστε γι αυτο ανοιξα και το νημα, μπας και βγαλω ακρη...:)

απλα αυτο που μου εχουν πει αρκετοι , ειναι να διαλεξω αναμεσα σε Οlympus kai canon καθως θεωρουνται απ τις καλυτερες...

Link to comment
Share on other sites

μην τους ακους...:p

Moνo μια olympus βγαλανε καλη μετα απο πολλα χρονια (εξαιρουνται οι 4/3 και οι μικρο 4/3) ...και αυτη ειναι η xz-1 ...αλλα ακομα και μειωση τιμης να ζητησεις κατω απο 370 δεν την παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.