Jump to content



Αλλαγή Μητρικής = Επανεγκατάσταση Win;


NikMark

Recommended Posts

Παίδες, είναι να πάω σήμερα το μηχάνημα να μου αλλάξουν την P8P67 από B1 revision σε B3.

Τα Windows 7 bootάρουν από έναν SSD και όλα τα παιχνίδια από έναν δεύτερο, κανονικό σκληρό. Θα χάσω τα πάντα; Υπάρχει περίπτωση να τους ζητήσω να προχωρήσουν στις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μείνουν όλα ως έχουν; Θα δουλέψει;

Τι άλλες επιλογές έχω; Ας πούμε, έστω αν χρειαστεί τα επαναγκαταστήσω τα Win, τα αρχεία στον δεύτερο σκληρό δεν τα χάνω, λογικά, έτσι;

Μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι παντοτε να κανεις ενα φορματ.. Ισως και να αλλαζουν καποιοι drivers της μητρικης. Βεβαια, πολυ πιθανο ειναι με απεγκαταση και εγκατασταση των καινουριων να παιξει μια χαρα, οποτε κανε αυτο και βλεπεις αν θα σου βγει κανενα προβληματακι (που δεν ειναι και πολυ πιθανο)

Εγω, παντως, θα το εκανα και ας βαριομουν, windows ειναι αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δε θα χρειαστείς τίποτα. Επειδή όμως κάποιες συσκευές έχουν ID και μπορεί να στις βάλει διπλές, ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία για να γλιτώσεις αρκετό χρόνο (και ίσως προβλήματα αργότερα) από τo boot:

1. Δεξί κλικ στο My Computer > Properties > Advanced System Settings > Env Variables

2. Στο κάτω κουτάκι, που λέει System Variables, επέλεξε "New..." και γράψε ->

var name: devmgr_show_nonpresent_devices

var value: 1

και πάτα ΟΚ.

3. Δεξί κλικ στο My Computer > Manage > Device Manager

4. Στο View επέλεξε Show Hidden Devices

5. Κάνε με δεξί κλικ και uninstall σε ότι νομίζεις ότι δε χρειάζεται, όπως επίσης ότι βλέπεις διπλό και το δεύτερο είναι με αχνό χρώμα.

6. Κάνε reboot

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι παντοτε να κανεις ενα φορματ.. Ισως και να αλλαζουν καποιοι drivers της μητρικης. Βεβαια, πολυ πιθανο ειναι με απεγκαταση και εγκατασταση των καινουριων να παιξει μια χαρα, οποτε κανε αυτο και βλεπεις αν θα σου βγει κανενα προβληματακι (που δεν ειναι και πολυ πιθανο)

Εγω, παντως, θα το εκανα και ας βαριομουν, windows ειναι αυτα..

Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς και πάντα έκανα ένα φορματάκι με το παραμικρό... Δεν είχα κανένα πρόβλημα και μ΄άρεζε η ιδέα.

Αυτή τη φορά όμως, τα Win είναι σε εξαιρετική κατάσταση και ιδίως στον δεύτερο σκληρό έχω εγκατεστημένα πολλά παιχνίδια/μουσική/ταινίες κλπ. Θα πονέσει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι διαφορές στις μητρικές είναι minor changes τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σ΄αυτό ελπίζω... Ουσιαστικά είναι ίδιες... Τους ίδιους οδηγούς χρησιμοποιούν, επίσης. Το κομμάτι που αλλάζουν, δεν χρησιμοποίησα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δε θα χρειαστείς τίποτα. Επειδή όμως κάποιες συσκευές έχουν ID και μπορεί να στις βάλει διπλές, ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία για να γλιτώσεις αρκετό χρόνο (και ίσως προβλήματα αργότερα) από τo boot:

1. Δεξί κλικ στο My Computer > Properties > Advanced System Settings > Env Variables

2. Στο κάτω κουτάκι, που λέει System Variables, επέλεξε "New..." και γράψε ->

var name: devmgr_show_nonpresent_devices

var value: 1

και πάτα ΟΚ.

3. Δεξί κλικ στο My Computer > Manage > Device Manager

4. Στο View επέλεξε Show Hidden Devices

5. Κάνε με δεξί κλικ και uninstall σε ότι νομίζεις ότι δε χρειάζεται, όπως επίσης ότι βλέπεις διπλό και το δεύτερο είναι με αχνό χρώμα.

6. Κάνε reboot

Το έχω κάνει ήδη... Την είχα ψάξει τη δουλειά, τυχαία, διότι απλά μ΄αρέσει ότι δεν χρειάζομαι να μην βρίσκεται στον υπολογιστή.

Εσύ το βήμα το προτείνεις αφού κάνω την αλλαγή ή πρωτίστως;

Σημείωση, δεν θα την κάνω εγώ, θα πάω τον υπολογιστή στο κατάστημα να μου την αλλάξουν. Θέλουν να κρατήσουν και την παλιά... :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά όμως, τα Win είναι σε εξαιρετική κατάσταση και ιδίως στον δεύτερο σκληρό έχω εγκατεστημένα πολλά παιχνίδια/μουσική/ταινίες κλπ. Θα πονέσει η ιστορία.

Και πώς ακριβως θα επηρεασει ενα φορματ τις ταινιες/μουσικη που εχεις στον ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΙΣΚΟ>?

Επισης ειναι πολυ πιθανο να παιξουν μετα το φορματ και αρκετα παιχνιδια (ιδιαιτερα οσα παιζουν με unzip)

Link to comment
Share on other sites

Απλά λάθος μου που ανέφερα «Μουσική/Ταινίες». Σίγουρα εννοούσα μόνο τα παιχνίδια τα οποία όπως γνωρίζεις καλά, εξαρτώνται και απ΄τον αρχικό δίσκο εκκίνησης.

Ίσως παρασύρθηκα απ΄τις μορφοποιήσεις που έχω κατά νου. Διότι, αν αναγκαστώ να επανεγκαταστήσω τα Windows, σίγουρα θα χάσω και τα παιχνίδια. Το οποίο σημαίνει πως θα προχωρούσα σε πλήρης μορφοποίηση και του δεύτερου σκληρού.

Επισκέφτηκα το κατάστημα και, πάνω-κάτω τα ίδια μου είπαν. Μάλλον δεν χάσω τίποτε επειδή πρόκειται για ίδια μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν έκανες αλλαγή εταιρίας στην μητρική πχ MSI ---> Gigabyte θα είχες πρόβλημα...?

Όταν το chipset που φοράνε οι μητρικές είναι το ίδιο δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Καλό είναι όμως όταν αλλάζεις μπόρντ σε κάθε περίπτωση να ξενικάς από μια καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.