Jump to content



DVD-RW


Snake

Recommended Posts

Πιστεύω πως ένα DVD-RW είναι αρκετά χρήσιμο στις μέρες μας, έτσι αποφάσισα να πάρω ένα αλλά δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Εσείς ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο και ποιο θα μου προτείνατε? Έχω ακούσει πως το PLEXTOR είναι το καλύτερο. Ποια είναι η γνώμη σας????

Link to comment
Share on other sites

Nec 2500a... Aν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα δεις πολλες θετικες γνωμες. Οχι οτι το plextor δεν ειναι καλο, αλλα ειναι λιγο ξεπερασμενο (dvd-r 4x) και υπερτιμημενο... Εγω που ακουσα τους "συναδελφους" εδω, εμεινα ικανοποιημενος... Εκτος αν περιμενεις το Plextor 12x...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι και εγώ έχω ακούσει ότι παίζουνε και κάτι modάκια με το Nec 2500a και γράφει στα 8x δισκάκια των 4x..... Όσο για το Plextor θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος, ακόμα και από το service που δίνει η εταιρεία.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο στο forum θα βρεις πολλα παρομοια theards...

Παντως το nec 2500a φαινετε να ειναι η καλυτερη επιλογη αυτην την στιγμη και απο αποψη τιμης(γυρω στα 90-95 ευρω τελικη...) αλλα και εγγραφης dvd...Οσοι το εχουν παρει εχουν μεινει παρα πολυ ικανοποιημενοι...,και ουτε εχουν αντιμετωπισει problem...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zpower

και ουτε εχουν αντιμετωπισει problem...

Μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά. Αφ'ενός δε μπορεί ένας να μιλάει εκ μέρους όλων και αφ'ετέρου οι πιθανότητες να μην έχει ή να μην είχε κανείς πρόβλημα είναι αμελητέες.

Α! και από το e-shop κοστίζει 84. Εξαιρετικός λόγος απόδοσης/τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

ακόμα και από το service που δίνει η εταιρεία.....

Το οποίο βέβαια έχεις χρυσοπληρώσει προκαταβολικά αφού κοστίζει πολλαπλάσια από τα ανταγωνιστικά προϊόντα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Το οποίο βέβαια έχεις χρυσοπληρώσει προκαταβολικά αφού κοστίζει πολλαπλάσια από τα ανταγωνιστικά προϊόντα....

Για να στείλεις δέμα στο Βέλγιο με courrier, πήγαινε και έλα μέσα σε 3 μέρες θέλεις 100.....Το Plextor PX-708A DVD±R/RW RETAIL έχει 127....... ’ρα μια φορά να το χρειαστείς να το στείλεις στην Plextor, δεν θα τα σκάσεις τα 100όπουλα....

’ρα σκεφτόμαστε πριν κάνουμε σχόλια, στα όσα λένε οι άλλοι, φίλτατε Jimmy..... :whip:

Link to comment
Share on other sites

".....’ρα σκεφτόμαστε πριν κάνουμε σχόλια....."

αυτό ακριβώς... , Φίλοι μου που έχουν χρειαστεί να στείλουν στην Plextor στο Βέλγιο ,το έστειλαν Πέμπτη , και Τρίτη είχε έρ8ει... οπότε δε βλέπω να ΣΤΕΚΕΙ ο ισχυρισμός σου.

Όσο για τα ταχυδρομικά .. δεν πλήρωσαν ΤΙΠΟΤΑ .-

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

".....’ρα σκεφτόμαστε πριν κάνουμε σχόλια....."

αυτό ακριβώς... , Φίλοι μου που έχουν χρειαστεί να στείλουν στην Plextor στο Βέλγιο ,το έστειλαν Πέμπτη , και Τρίτη είχε έρ8ει... οπότε δε βλέπω να ΣΤΕΚΕΙ ο ισχυρισμός σου.

Όσο για τα ταχυδρομικά .. δεν πλήρωσαν ΤΙΠΟΤΑ .-

Έστειλε ένας φίλος μου ένα Plextor CDRW και μέσα σε 2 μέρες είχει καονούργιο ! χωρίς να πληρώσει φράγκο ! Plextors RMA Rules !

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πρόβλημα με το CD-RW μου.... Το έστειλα και σε 3 μέρες είχα καινούριο (έλεγε επάνω ημερομηνία κατασκευής) και μαζί μοθ στείλανε και apology χαρτί...... Τί άλλο θέλει ένας πελάτης??? Τίποτε πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Για να στείλεις δέμα στο Βέλγιο με courrier, πήγαινε και έλα μέσα σε 3 μέρες θέλεις 100.....Το Plextor PX-708A DVD±R/RW RETAIL έχει 127....... ’ρα μια φορά να το χρειαστείς να το στείλεις στην Plextor, δεν θα τα σκάσεις τα 100όπουλα....

’ρα σκεφτόμαστε πριν κάνουμε σχόλια, στα όσα λένε οι άλλοι, φίλτατε Jimmy..... :whip:

σωστά, αλλά τελικά εξαρτάται από το πως εκτιμάς τον χρόνο που θα μείνεις χωρίς οδηγό

μία φθηνότερη λύση δηλαδή (π.χ. NEC) κοστίζει περί τα 50-70 Ευρώ λιγότερα τα οποία φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις για να στείλεις το drive εξωτερικό

απλώς περιμένεις μία περίπου εβδόμάδα και το παίρνεις από το service του τοπικού αντιπροσώπου

εξαρτάται πρακτικά αν είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις τα 50 η παραπάνω Ευρώ για να έχεις το drive σου πίσω μερικές ημέρες νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Για να στείλεις δέμα στο Βέλγιο με courrier, πήγαινε και έλα μέσα σε 3 μέρες θέλεις 100.....Το Plextor PX-708A DVD±R/RW RETAIL έχει 127....... ’ρα μια φορά να το χρειαστείς να το στείλεις στην Plextor, δεν θα τα σκάσεις τα 100όπουλα....

’ρα σκεφτόμαστε πριν κάνουμε σχόλια, στα όσα λένε οι άλλοι, φίλτατε Jimmy..... :whip:

Φίλε DMylonas θυμάσαι πόσο έκανε το 708Α όταν ήρθε στην Ελλάδα? Πιο πολύ σε συνέφερε να πας προσωπικά στο Βέλγιο και να το δώσεις στο τεχνικό τμήμα της Plextor.

Ένας φίλος μου το πήρε για 350.

Τώρα έπεσε η τιμή του επειδή είναι ξεπερασμένο μοντέλο. Ακούς εκεί 127 (πριν 350+) για DVD-R 4x....

Και μη λες ανοησίες. Δε κοστίζει 100. Αλλά και πάλι τόσο να κόστιζε αυτό είναι το κόστος για εσένα ή εμένα. Όχι για την Plextor.

Επίσης, ΠΡΟΦΑΝΩΣ συμφέρει την Plextor να ακολουθει αυτή την τακτική RMA αλλιώς δε θα το έκανε.

Για δες πόσο κάνε τι 712.... Σε συμφέρει να το πάρεις? Καλύτερα να πάρω 2 άλλα πιο φθηνά και αν μου χαλάσει το ένα να το πετάξω.

Aν εσύ εξακολουθείς να πιστεύεις οτι συμφέρει η αγορά ενός drive που κοστίζει 127 και γράφει 8χ σε +R και 4χ σε -R τότε....... μάλλον άδικα έγραψα την απάντηση.....

Link to comment
Share on other sites

Α! και για να μη φανώ άδικος... Χρειάστηκα μια φορά να επιστρέψω ένα CD-RW 40x. Ταχύτατη εξυπηρέτηση.

Αλλά ήταν προϊόν που είχα αγοράσει από το flea με 45. Επίσης, περιμένω από την Plextor προιόντα που δε θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω ποτέ την εγγύηση. Το Plextor 24χ ακόμα μου δουλεύει άψογα. Και έιναι πολλοί αυτοί που έχουν ακολουθήσει την διαδικασία RMA της Plextor. Αρνούμαι λοιπόν να πληρώσει 2πλάσια χρήματα για κάτι που έχει διαχρονικά φθίνουσα ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.