Jump to content



Περι usb tv ?


theodor77

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους-ες.

Θελω να προχωρησω στην αγορα ενως usb tv .

Eχω καταληξη σε 2 μεχρι τωρα , αλλα θα ηθελα την γνωμη σας για ποιο απο τα 2 θα ητανε καλητερα να παρω .

1η επιλογη ) Βρείτε Geniatech USB 2.0 Digital HDTV DVB-T TV Stick Receiver στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορίες. Τα πάντα στέλνονται στη χώρα σας!

2η επιλογη ) New WIN7 HDTV USB FREEVIEW DONGLE DIGITAL TV TUNER DVBT on eBay (end time 13-Jun-11 14:56:44 BST)

Η αποψεις σας δεκτες .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον .

Επειδη ολα αυτα τα usb tv μεσα απο το ebay αποδεικνύονται καθε αλλο παρα αξιοπιστα , αποφασισα τελικα να προχωρησω στην αγορα usb tv απο εδω την ελλαδα .

Εχω καταληξει σε 3 και θα ηθελα να ακοθσω καποιες γνωμες για αυτα τα usb tv .

1) LIFEVIEW LV52T NOT ONLY TV DUAL DVB-T USB TUNER WITH PIP - TV TUNER - E-SHOP.GR

2) LIFEVIEW LV5HD NOT ONLY TV USB HYBRID STICK - TV TUNER - E-SHOP.GR

3) LIFEVIEW LV5T-QUBE NOT ONLY TV USB THUMB STICK BLACK - TV TUNER - E-SHOP.GR

Εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να βλεπω ολα τα αναλογικα και ψηφιακα καναλια που μπορω να πιανω απο την περιοχη μου .

Εχτες εστειλα ενα e-mail στο e-shop : Καλησπερα σας .

Σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα τις παρακατω καρτας usb tv LIFEVIEW LV52T NOT ONLY TV DUAL DVB-T USB TUNER WITH PIP - TV TUNER - E-SHOP.GR , και θα ηθελα σας παρακαλω πολυ να μου πειτε αν το συγκεκριμενο usb tv υποστηριζει mpeg2 & mpeg 4 καναλια .

Δηλαδη αν με αυτο το usb μπορω να δω ολα τα ελληνικα αναλογικα και ψηφιακα ( ερτ & digea) καναλια , και φυσικα αν μπορω να ακουσω απροβληματιστα και fm radio .

Eυχαριστω πολυ .

Αναμενω συντομα την απαντησεις σας .

Και η απαντηση του ητανε η εξης : θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υποστήριξη mpeg2 και mpeg4 στους δέκτες για pc δεν είναι θέμα συσκευής αλλά θέμα λογισμικού (software) δηλαδή εάν έχετε εγκατεστημενα mpeg4/H.264 codecs και μία τελευταία έκδοση ενός προγράμματος προβολής π.χ. του Cyberlink PowerCinema.

Στην περιγραφή του προϊόντος δεν αναφέρετε κάπου η δυνατότητα για ραδιόφωνο.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Εγω τωρα σαν χαζος ας πουμε θα ηθελα να ρωτησω κανονικα δεν πρεπει να υποστιριζει το usb tv mpeg4 ?

Εγω νομιζα οτι εχει να κανει καθαρα με hardare , αλλα τελικα με τα λεγομενα του κυριου απο το eshop μου λεει οτι δεν εχει να κανει με το hardware αλλα με το software .

Mπορει καποιος-οι να μου δωσουν λιγο τα φωτα τους τελικα με αυτο το θεμα ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου είπαν είναι σωστό. αν η κάρτα έχει την δυνατότητα λήψης ψηφιακού σήματος τότε από εκεί και μετά είναι θέμα οδηγού το τι θα δεις.

Και η δική μου Avermedia mpeg-2 έγραφε, αλλά με τον τελευταίο οδηγό της μαμάς εταιρείας τόσο στο δικό της πρόγραμμα όσο και στο media center των 7 (που αυτό χρησιμοποιώ πλέον) παίζει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι την μάρκα αυτή δεν την γνωρίζω ούτε έχω κάποια εμπειρία επομένως. Προσωπικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε Avermedia , οι οποίες αν και ελαφρώς εως πολύ ακριβότερες ειναι ίσως ό,τι καλύτερο και αξιόπιστο κυκλοφορεί στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

αν θες κατι οικονομικο που να παιζει ψηφιακα

DVB-T fr LAPTOP PC MINI DIGITAL TV Tuner USB Stick HDTV | eBay

αυτο δοκιμασμενα, συμφωνα με αλλο φορουμ, παιζει out of the box με windows 7 64bit media center

επισης αυτο

Sweex DVB-T TV Dongle Adapter USB with Remote | Skroutz.gr

παιζει παλι κομπλε...

οσο για το θεμα mpeg4,2 κτλ μην σε απασχολει ειναι καθαρα θεμα software...

για ραδιο δεν γνωριζω και δεν ειναι hybrid, αρα αναλογικα γιοκ..

πλεον και τα καναλια της ερτ ειναι ψηφιακα,δεν γνωριζω που μενεις και αν υποστηριζεσαι και οσο για το ραδιο,ψιλοαχρηστο το βρισκω σαν δυνατοτητα,μιας και οτι θες μπορεις να ακουσεις μεσω ιντερνετ ραδιο...

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου είπαν είναι σωστό. αν η κάρτα έχει την δυνατότητα λήψης ψηφιακού σήματος τότε από εκεί και μετά είναι θέμα οδηγού το τι θα δεις.

Και η δική μου Avermedia mpeg-2 έγραφε, αλλά με τον τελευταίο οδηγό της μαμάς εταιρείας τόσο στο δικό της πρόγραμμα όσο και στο media center των 7 (που αυτό χρησιμοποιώ πλέον) παίζει τα πάντα.

Ποια Avermedia εχεις?

Σκεφτομαι για αυτην.

AVerMedia AVerTV Global - TV Tuners, Media Player, IPTV and Multimedia Products - AVerTV Volar HD

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφφφ ποτε δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολη η επιλογη ενως usb tv tuner .

Mπηκα για ενα ψαξιμο στο ebay.com και βρηκα αυτες τις 2 .

1) AverMedia AverTV Hybrid Volar X USB TV Card | eBay

2) AverMedia AverTV Hybrid Volar AX USB TV Card | eBay

Προφανος οπως ειπε και ο hayabusa η Avermedia ειναι καλητερες , οπως ειπα να κοιταξω και για αυτες .

Καμμια αποψη για αυτες τις 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφφφ ποτε δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολη η επιλογη ενως usb tv tuner .

Mπηκα για ενα ψαξιμο στο ebay.com και βρηκα αυτες τις 2 .

1) AverMedia AverTV Hybrid Volar X USB TV Card | eBay

2) AverMedia AverTV Hybrid Volar AX USB TV Card | eBay

Προφανος οπως ειπε και ο hayabusa η Avermedia ειναι καλητερες , οπως ειπα να κοιταξω και για αυτες .

Καμμια αποψη για αυτες τις 2 ?

Στις δύο παραπάνω το πρώτο πράγμα που πρόσεξα ήταν ο πωλητής, ο οποίος έχει πολύ χαμηλό (αν και 100% θετικό) feedback οπότε θα σου πρότεινα να τον αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
αν θες κατι οικονομικο που να παιζει ψηφιακα

DVB-T fr LAPTOP PC MINI DIGITAL TV Tuner USB Stick HDTV | eBay

αυτο δοκιμασμενα, συμφωνα με αλλο φορουμ, παιζει out of the box με windows 7 64bit media center

Το παρέλαβα σήμερα, αλλά δυστυχώς αντιμετωπίζω πρόβλημα.

Το cd που είχε μαζί χτυπάει κόκκινο στο Avast για trojan και έτσι δεν μπορώ να περάσω τους drivers.

Άνοιξα το Media Center, αλλά τα windows δεν αναγνωρίζιουν το στικάκι χωρίς drivers.

Έχω Windows 7 64bit GR.

Ξέρει κανείς από που μπορώ να κατεβάσω drivers;

Link to comment
Share on other sites

σε πρώτη φάση μπορείς να βάλεις μια εξαίρεση στο avast για να περάσεις τον οδηγό χωρίς πρόβλημα.

Από εκεί και μετά αν θέλεις μόνο τον driver και όχι και το συνοδευτικό πρόγραμμα κάνε χειροκίνητα ενημέρωση του οδηγού μέσω του Device Manager και αφού μπει πας στο media center για το σεττάρισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.