Jump to content



Σφιχτά timings


Recommended Posts

Τελευταία η mobo της υπογραφής μου βγάζει σφάλμα οτι τα timings είναι πολύ σφιχτά. Δεν έχω κάνει overclock και οι σχετικές ρυθμίσεις είναι στα default. Μήπως είναι τελικά τόσο μάπα οι μνήμες; Πάντως νομίζω οτι μου το άρχισε αυτό μετά το BIOS update (δεν έχει βγει νεότερο). Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν υποπτεύεσαι το bios για τα λάθη στις μνήμες, δοκίμασε να flashάρεις το προηγούμενο.

Διαφορετικά μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις λίγο τάση παραπάνω στις μνήμες ή να συμβιβαστείς με τα timings που παίζουν σταθερά.

Παίζει να πας και σε 2χ512bh-6, να ευχαριστηθείς αναβάθμιση, :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται παράξενο που είναι σφιχτά τα default timings. Κι εγώ ο @@ όταν τις πήρα δεν κοίταξα τι είναι μιας και θυμόμουνα οτι το Πλαίσιο φαίρνει Kingstone. Αλλά ήταν και οι τελευταίες μιας και εκείνη τη μέρα (30/12) είχε κίνηση. Πάντως θα δοκιμάσω το αμέσως προηγούμενο BIOS και θα σου πώ. Θα στείλω και Mail στην MSI να το ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στην MSI και μου απάντησαν (αρκετά γρήγορα). Το δικό μου mail:

"Sometimes, at the post, the system reports an

error that the timings are very slight. But the timings are default chosen.

I haven't done overclocking. That problem hadn't appeared before the update

of the BIOS (the previous version was version 1 wich was the stock BIOS.

The timings are: 3.4.4.8.8 . I know that downloading the previous version

of BIOS may solve the problem but, because I think it is a BIOS problem you

had better release a BIOS update for this problem. "

Και η απάντησή τους:

"Makis,

Since you are using a none-approved memory vendor, please manually set the memory timing according to the memory vendor under the bios setup."

Να σημειώσω βέβαια οτι για να τους το στείλω έπρεπε να συμπληρώσω μια φόρμα με τα χαρακτηριστικά του PC μου όπου έβαλα:

Memory Module

Slot 1

# Brand name: Jetram

#Size: 256MB

#Frequency: 400MHz

#Sided: Single

#Unbuffer/reg.:

Μια απ'τα ίδια για το slot 3.

Ακούω σχόλια...

P.S.: Tα timings δεν χαλαρώνουν άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.