Jump to content



win 2k και HT


TreckeR

Recommended Posts

Χθές εμαθα οτι τα 2Κ υποστηρίζουν το HT αν βαλεις το SP4.Επειδη θα ηθελα να επιστρεψω στο μαματο αυτο λειτουργικο το οποίο αφησα χαρην ενος 3.0HT(επειδη καποιος μ....ς μου ειπε οτι μονο τα ΧΡ υποστηρίζουν ΗΤ), θελω να ρωτήσω αν αυτο ισχύει. Αν οντως ισχύει θα χρειαστει να βαλω πρώτα το SP3 και μετα το SP4 ή κατευθείαν το τελευταίο????

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, υποστήριξη για HT, είχαν τα 2000 από εποχής SP1.

Όταν λέω υποστήριξη, αναφέρομαι στο ότι το λειτουργικό έβλεπε κανονικά τους 2 επεξεργαστές, και το pc ώς acpi multiprocessor.

Όμως, σε 4 workstations στο γραφείο με sp3, ενεργοποιήσαμε το HT(από την μαμά ήταν disabled) και κατά την διάρκεια πολύ βαριών εφαρμογών(visual studio, compiling) κλπ, άρχισαν να χτυπάνε πολλά λάθη... μας πήρε λίγο καιρό να καταλάβουμε το τι φταίει... απενεργοποιώντας το ΗΤ, τα workstations δουλέυουν μια χαρά χωρίς προβλήματα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι θα πρέπει να σιγουρευτείς 100% ότι με το sp4 δουλεύει σωστά το ΗΤ, μιας και από την αρχή δούλευε(δεν είχε πρόβλημα το λειτουργικό να δει τους 2 επεξεργαστές) αλλά στην πράξη βγήκαν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Γεια χαρά, υποστήριξη για HT, είχαν τα 2000 από εποχής SP1.

Όταν λέω υποστήριξη, αναφέρομαι στο ότι το λειτουργικό έβλεπε κανονικά τους 2 επεξεργαστές, και το pc ώς acpi multiprocessor.

Όμως, σε 4 workstations στο γραφείο με sp3, ενεργοποιήσαμε το HT(από την μαμά ήταν disabled) και κατά την διάρκεια πολύ βαριών εφαρμογών(visual studio, compiling) κλπ, άρχισαν να χτυπάνε πολλά λάθη... μας πήρε λίγο καιρό να καταλάβουμε το τι φταίει... απενεργοποιώντας το ΗΤ, τα workstations δουλέυουν μια χαρά χωρίς προβλήματα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι θα πρέπει να σιγουρευτείς 100% ότι με το sp4 δουλεύει σωστά το ΗΤ, μιας και από την αρχή δούλευε(δεν είχε πρόβλημα το λειτουργικό να δει τους 2 επεξεργαστές) αλλά στην πράξη βγήκαν προβλήματα.

Θα συμφωνησω και εγω.Το ιδιο προβλημα εχω στα μηχανηματα που κανουν render με το HT enable.Απο τοτε που το πηρα χαμπαρι ειναι disable το ΗΤ στα 2000...:TD:

:TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.