Jump to content



2xVertex 2 60gb RAID0 vs Intel 320 120gb


Pasatempios

Recommended Posts

Σκέφτομαι μία από τις 2 επιλογές του τίτλου.Πρώτον,το budget μου είναι ~200 ευρώ.Σκοπεύω να τον/τους έχω για boot drive και διάφορα games.Η m/b έχει μόνο Sata 2 οπότε οι Sata 3 ssd είναι πολύ εκτός budget με την προσθετή κάρτα.

Όσον αφορά τις επιμέρους επιλογές,:

  • Vertex 2 60gb:Θα τους αγοράσω έναν έναν(δε θα πάρω δεύτερο εαν είμαι ευχαριστημένος με τον χώρο και την ταχύτητα) και επίσης αν δω πως το raid0 δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο,κρατάω τον έναν στο desktop της υπογραφής και το δεύτερο το προσθέτω στο παλιό μου pc με τον αρχαίο hdd.
  • Intel 320 120gb:Εμπιστεύομαι την ποιότητα των ssd περισσότερο και δε θα χρειάζεται να μπλέξω με raid,αλλά από την άλλη ίσως δε χρειαστώ όλο τον χώρο και δε θα έχω τόσο μεγάλες ταχύτητες όσο με το RAID(Δε πρόκειται να πάρω δεύτερο στο μέλλον,μέχρι τότε θα έχω πάρει καινούργια m/b με Sata 3)

Σύμφωνα με τα παραπάνω και φυσικά τη γνώμη σας,ποια είναι η καλύτερη επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις σκοπό να περάσεις παιχνίδια στον sdd αλλά μόνο λειτουργικό και προγράμματα,τότε με τα 60gb θα είσαι πένα!

Και εγώ έτσι είμαι.

Και ούτε δεύτερος θα χρειαστεί να πάρεις.Κράτα τα φράγκα για μελλοντικές αγορές.

Έρχονται δύσκολοι καιροί και τα νέα προιόντα πλησιάζουν!

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις σκοπό να περάσεις παιχνίδια στον sdd αλλά μόνο λειτουργικό και προγράμματα,τότε με τα 60gb θα είσαι πένα!

Και εγώ έτσι είμαι.

Και ούτε δεύτερος θα χρειαστεί να πάρεις.Κράτα τα φράγκα για μελλοντικές αγορές.

Έρχονται δύσκολοι καιροί και τα νέα προιόντα πλησιάζουν!

Θα βάλω και παιχνίδια.Τουλάχιστον 20gb.Εσυ με πόσα gb ελεύθερα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα χρειαστείς τουλάχιστον 80άρη.Οπότε πας σε 120άρη ή 2 60άρηδες σε raid 0.

10-15 έχω ελεύθερα.Αλλά δεν έχω games μέσα.Άμα είχα σκοπό και για games τότε θα πήγαινα σε μεγαλύτερο αλλά πιστεύω ότι είναι πεταμένα λεφτά ο μεγαλύτερος ssd για την εγκατάσταση games.Δεν κερδίζεις τίποτα.Ίσως σε κάνα δυο παιχνίδια αλλά είναι no go 4 m!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.