Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Το τι θα κάνω εγώ με το πτυχίο μου είναι δικιά μου δουλειά, και επίτρεψε να σου πω πως ούτε σε αφορα (και την κάθε παράταξη φυσικά) ούτε και με ενδιαφέρει η γνώμη σου για το τι θα το κάνω. Στο σπίτι σου έρχομαι εγώ να σου κάνω κουμάντο;

Και ναι, τόσο εγώ προσωπικά, όσο και πολλοί θα μπορούσαμε να έχουμε τελειωσει στην ώρα μας, στο επόμενο εξάμηνο να πάρουμε την πρακτική μας και του χρόνου τέτοιες μέρες να έχουμε καθαρίσει. Όπως φαίνεται βέβαια όλα αυτά θα πάνε από λίγο εως αρκετά πίσω (με αποτέλεσμα ίσως κάποιοι να χρειαστεί να πληρώνουν επιπλέον νοίκια κλπ κλπ) αλλά και τι έγινε; Άλλωστε "ποιος τελειώνει στην ώρα του;

Σίγουρα δικιά σου δουλεία είναι το τι θα το κάνεις το πτυχίο σου, όσο για τον χρόνο σου, ακούγεται λίγο μικρό και εγωιστικό να σκέφτεσαι τον χρόνο σου όταν όλη η χώρα και ο χρόνος όλων μας και η ζωή μας πάει κατά διαόλου. Αν θέλεις να σωθείς μόνος σου,πάνε μίλα με τους καθηγητές σου και ευχήσου να μην είναι καθήκια.

Ποιος σας έχρισε προστάτες μου; Αλλά όχι, ότι μας πει το κόμμα, ευαγγέλιο.

Δεν το παίζω προστάτης κανενός, όσο για το "κόμμα ευαγγέλιο"... η φράση είναι ψωμοτύρι..

Σκέφτηκες ποτέ ότι αν αντί να κλείνετε τις σχολές (που να μη σου πω που τις έχει γραμμένες τις καταλήψεις η Διαμαντοπούλου και η κυβέρνηση) γινόταν ένα συλλαλητήριο έξω από το σπιτι του εκάστοτε Υπουργού μπορεί να υπήρχε κάποιο πιο άμεσο αποτέλεσμα;

Πολύ καλή ιδέα (και δεν το λέω ειρωνικά) για τις σχολές της Αθήνας, αν ήμουν Αθήνα θα το πρότεινα, εδώ στην Κρήτη και γενικά στην επαρχία τι να κάνουμε?

Αλλά βλέπεις δυστυχώς βρέξει χιονίσει, το Σύνταγμα θα κλείσει, λες και ταλαιπωρόντας τη μισή Αθήνα ή κλείνοντας τις σχολες (ακα ταλαιπωρόντας χιλιάδες φοιτητές) ασκείς κάποια πίεση στην εξουσία.

Αλλά τι να κάνουμε; πρέπει να επαναστήσουμε ε;

Ναι ασκεις και έτσι πίεση, και το ξαναλέω έτσι σταμάτησε η αλλαγή στο άρθρο 16 του συνταγματος, σε αυτό αναφέρθηκε και ο Καραμαλής και σε Ντιπεϊτ παλιότερα, είναι μία μορφή πιέσης. Ζητάω ανοιχτά βοήθεια στο να βρεθούν νέοι τρόποι, που 1) να είναι αποτελεσματικοί 2) να μαζευουν κόσμο μαζικά.

Θα σου πω την αληθεια,δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τα υπολοιπα.

και εγω κουραστηκα να διαβαζω συνεχεια για την παραταξη σου. Ωστοσο οσο και να σπαζομαι ,ειναι δικαιωμα σου και ελευθερια σου.Εγω απλα στο λεω,για να μην νομιζεις οτι μονο εγω ειμαι σπαστικος εδω μεσα.

Η πρώτη σου πρόταση, μου δείχνει ότι είσαι ανώριμος στον διάλογο και την κουβέντα επί του θέματος. Η δευτερη σου πρόταση, μου δείχνει ότι δεν κατάλαβες πολλά από όσα έχω γράψει, δεν είχα σκοπό να υπερασπιστώ την παράταξη μου, είχα σκοπό να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι ίδιοι και οτι δεν κατεβαίνει η κατάληψη σαν πρόταση για πλάκα.

Σόρρυ που σε κούρασα τότε να διαβάζεις για την παράταξη μου, που ακόμα δεν έχω αναφέρει..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οκ, φταίνε πάντα και μόνο οι παρατάξεις και τα κομματόσκυλα, i got it.

δεν ανήκουν στον πανεπιστημιακό χώρο, πόσο μάλλον να έχουν και δύναμη εντός αυτών.

αν δεν αντέχουν την κριτική, ας παραδώσουν την εξουσία τους και να φύγουν από τα πανεπιστήμια μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν ανήκουν στον πανεπιστημιακό χώρο, πόσο μάλλον να έχουν και δύναμη εντός αυτών.

αν δεν αντέχουν την κριτική, ας παραδώσουν την εξουσία τους και να φύγουν από τα πανεπιστήμια μας.

Σα τα σκυλια του δρομου που επειδη βρισκουν φαι εκει μπορω να τους παρομοιασω.

Αν και τα σκυλια εχουν και καποιο σεβασμο ως προς αυτον που τα ταιζει.

Αυτοι ... "ανεβαινουν και στο κρεβατι "

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα στο τει Αθήνας και γνώρισα μερικά άτομα από το τμήμα μου ....

και τους ρώτησα για τις εγγραφές και μου λένε την τετάρτη στις 12 θα γίνει γενική συνέλευση και θα δούμε τι θα γίνει .... κατα τα άλλα οι περισσότεροι με έναν φραπέ στο χέρι

είπαμε διάφορα (νομίζω ότι στον έναν που μίλαγα ήταν κάτι εκεί μέσα) τους είπα πως και δεν είστε στους δρόμου κλπ (απάντηση δεν πήρα) και τους είπα αν θέλετε να κάνετε δουλεία να μαζευτούν όλοι οι φοιτητές έξω από το σπίτι της Διαμαντοπούλου ...

αυτά κατά τα άλλα ένα ωραίο κλήμα για γνωριμίες :clap:

Link to comment
Share on other sites

.... κατα τα άλλα οι περισσότεροι με έναν φραπέ στο χέρι

προσπάθησε να το ξεπεράσεις αυτό. θα μπορούσε να είναι και οποιοδήποτε άλλο είδος καφέ, και όχι, δεν είναι μαριχουάνα για να τρελαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να το ξεπεράσεις αυτό. θα μπορούσε να είναι και οποιοδήποτε άλλο είδος καφέ, και όχι, δεν είναι μαριχουάνα για να τρελαίνεσαι.

ναι αλλά ήταν σαν να είχαν ξενυχτήσει ...

εδιτ δεν έχω πρόβλημα και μαριχουάνα να κάπνιζαν και οτιδήποτε άλλο απλά το αναφέρω ...

γιατί και εγώ έπινα μέχρι που είχα κάποια προβλήματα υγείας και έκοψα και τους καφέδες και την κοκα κόλα ....

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά σου δεν καταλαβαίνω ρε παλικάρι; τι σε νοιάζει τι κάνει ο καθένας; όταν ανοίξει η σχολή και ξεκινήσετε μαθήματα θα σε εμποδίσει ο χψ ξενύχτης με το φραπέ να σπουδάσεις όπως πρέπει ;

Στο χέρι σου και μόνο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα,γραφτηκα σημερα.

Εντυπωση μου εκανε που δεν μας χιμηξαν παραταξιακοι κτλπ ,οπως και το γεγονος οτι η γραμματεια ηταν παρα πολυ εξυπηρετικη.

Γνωρισα και ενα παλικαρι γειτονα,Κολωνιωτη :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ανήκουν στον πανεπιστημιακό χώρο, πόσο μάλλον να έχουν και δύναμη εντός αυτών.

αν δεν αντέχουν την κριτική, ας παραδώσουν την εξουσία τους και να φύγουν από τα πανεπιστήμια μας.

Πως δεν ανήκουν στον πανεπιστημιακό χώρο? Φοιτητές του εκάστοτε τμήματος είναι, που συμφωνουν σε κάποια πράγματα, είτε λέγεται ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΕΑΑΚ, ΠΚΣ, ΑΡΕΝ και ξέρεις σε ποιο κοινοβουλευτικο-εξωκοινοβουλευτικό κόμμα είναι προσκύμμενο, είτε λέγοντε ΠΥΠΑ, ΤΡΑΜ, Πορεία Αριστερή, ΝεΑΠ και είναι "ανεξάρτητοι".

Δύναμη δεν την πήραν με το έτσι θέλω, κάποιος τους ψήφισε, κάποιον έπεισαν με κάποιο τρόπο να τους ψηφίσει, και η δύναμη περιορίζεται στην εκπροσώπηση στα όργανα συνδιοίκησης και στις αποφάσεις του συλλόγου

Κριτική αντέχουμε, κυρίως πολιτική κριτική, αλλα το "είστε όλοι κομματόσκυλα, σκατά στα μούτρα σας" δεν είναι κριτική, είναι σιχτηρισμός.

Ποια εξουσία να παραδώσουνε? Καμία εξουσία δεν έχουνε και είναι λάθος να το θεωρείς διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

ΓΣ σήμερα, και φυσικά, ξανά κλειστοί μέχρι τη Δευτέρα ή την Τρίτη (κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα...). Έτσι όπως το πάμε, θα την κερδίσουμε τη μάχη. Βεβαίως...

Link to comment
Share on other sites

Φφφφ..... αποκλειεται να μου πηγαιναν ολα καλα για πανω απο βδομαδα.... ειχα παραξενευτει!!

Επαθα πατατρακ ! Ανοιγω το φακελο που ειχα τα εγγραφα τα σχετικα με την εγγραφη,αλλα ελειπε η φοιτητικη ταυτοτητα. Ε Λ Ε Ο Σ ..... αφου ηρθα σπιτι και ηταν στο φακελο μεσα,απλα τον εκλεισα και να την εβγαλα,να μην τη βρισκω πουθενα ομως;;

Τι κανω τωρα; Να παρω στη γραμματεια ,θα μου βγαλουν αλλη;

2433988124_2ef54a480a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέξεις με τηλέφωνα. Πας εκεί αυτοπροσώπως, βρίσκεις τον προϊστάμενο της γραμματείας (κανέναν άλλο) και τον ρωτάς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

Λογικά κατόπιν αιτήσεως θα σου βγάλουν νέα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.