Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Μιας και είδα ότι σε άρεσε σε αρκετούς η ιδέα ενός τέτοιου θέματος, και με αφορμή το θέμα των Πανελληνίων ανοίγω το θέμα όπου ελπίζω πέρα από τον πόνο μας (που θα τον πούμε και αυτόν γιατί επιβάλλεται) να υπάρξει γόνιμη συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων πάνω σε όλα τα θέματα που μας απασχολούν είτε ως φοιτητές, είτε ως υποψήφιους φοιτητές, είτε ως απόφοιτους.

Νομίζω καλό είναι όποιος θέλει, να αναφέρει που σπουδάζει, τι ειδικότητα και ό,τι άλλο κρίνει χρήσιμο.

So...Let the discussion begin

Για να γίνει μια αρχή να πω πως σπουδάζω στο ΑΤΕΙ Πειραιά (το "Α" μας μάρανε), στο τμήμα Ηλεκτρολογίας και πριν μερικές εβδομαδες ανέλαβα, έστω και ανεπίσημα, την πτυχιακή μου :)

Η γνώμη που έχω σχηματίσει για το συγκεκριμένο ίδρυμα είναι ότι πρόκειται για το ίδρυμα των αντιθέσεων, τόσο στους φοιτητές όσο και στους καθηγητές. Ή του ύψους ή του βάθους.

Εν καιρώ και αναλόγως με το πώς θα πάει η συζήτηση στο θέμα ίσως αναφερθώ περισσότερο.

Άντε και καλή αρχή :)

______________________________________

Ήρθε η ώρα να παίξω και εγώ με τα

mentions :p

[MENTION=11863]baremenos[/MENTION]

[MENTION=14956]uNick[/MENTION]

[MENTION=15441]Periklis_pap[/MENTION]

[MENTION=2160]nickstamat[/MENTION]

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

[MENTION=17303]Xero[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

γιατί ήσουν ένας από αυτούς που έκαναν like εκείνο το ποστ ;)

Btw, πριν λίγο συνειδητοποίησα ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι διανύουμε περίοδο εξεταστικής οπότε καλή επιτυχία και με όσο το δυνατόν λιγότερα το Σεπτέμβριο :T:

(Τώρα στανταρ θα ποστάρει κανα μητσοτάκη ο Αστρολάβος αλλά μην πτοείστε :p)

Link to comment
Share on other sites

Το τει πειραιά δεν βάρεσε λουκέτο;

όχι (ακόμη τουλάχιστον). Για την ώρα όπως φαίνεται θα φύγουν όλοι οι ωρομίσθιοι και για επιπλέον εξοικονόμηση πόρων έχει ήδη αρχίσει από το προηγούμενο εξάμηνο το σύστημα με τα μονά-ζυγά εξάμηνα (ακα μείωση ωρών).

Επί τη ευκαιρία να αναφέρω κάτι.

Στο τέταρτο εξάμηνο, στα πλαίσια του εργαστηρίου των ΣΑΕ Ι είχα ένα δίδυμο καθηγητών (έκτακτοι) οι οποίοι είναι πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω γνωρίσει εκεί μέσα.

Πέρα από το τεράστιο εύρος γνώσεων και εκτός του ήταν φοβεροί τόσο σαν καθηγητές όσο και σαν άνθρωποι είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν το πιο άρτια εξοπλισμένο εργαστήριο της σχολής και ταυτόχρονα να δημιουργήσουν μια ολοκληρωμένη πλατφόρμα εξομοίωσης του εργαστηρίου στο ίντερνετ (ώστε αν κάποιος έχει απορίες να μην περιμένει το μάθημα αλλά να κάτσει να δουλέψει τα κυκλώματα επί τόπου).

Νέοι και οι δύο, με πραγματική αγάπη για τη δουλειά τους (ήταν πορωμένοι κυριολεκτικά) μα πάνω απ΄όλα προσγειωμένοι, προσιτοί και ευχάριστοι τόσο εντός όσο και εκτός μαθήματος. Άνθρωποι συγκροτημένοι που πραγματικά τιμούσαν τη θέση τους όσο ελάχιστοι εκεί μέσα.

Όλα αυτά την ίδια ώρα που σε άλλα εργαστήρια παίρναμε μετρήσεις με όργανα-απολιθώματα και είχαμε συνταξιούχους καθηγητές να μας πουλάνε υφάκι και μαγκιά.

Τις προάλλες λοιπόν, περνώντας και πάλι από το εργαστήριο για να τους ρωτήσω ορισμένα πράγματα γύρω από την πτυχιακή μου είπαν πως το συγκεκριμένο εργαστήριο καταργείται (και το πιθανότερο φυσικά είναι πως και αυτοί αφου είναι ωρομίσθιοι θα απολυθούν, όπως και όλοι οι άλλοι).

Να σημειώσω εδώ πως έχουν κάτι μήνες να τους πληρώσουν αλλά εξακολουθούν να δουλεύουν.

Περιττό να πω πως είμασταν εκεί και κουβεντιάζαμε κοντά ένα τρίωρο και σταματήσαμε μόνο άρχισαν να μπαίνουν μέσα φοιτητές για μάθημα.

Και πραγματικά απορώ...Δεν υπάρχει ούτε ίχνος αξιοκρατίας; Ούτε ίχνος;

Link to comment
Share on other sites

να σου πω...προσωπικά δεν πιστεύω να κλείσει. για πολλούς λόγους. απεργείες κλπ μπορεί να κάνουν αλλά να κλείσει οριστικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο έως αδύνατο.

Το τμήμα ΗΥΣ απ'ότι έχω ακούσει είναι αρκετά ενδιαφέρον. Εξαιρετικό τμήμα, πραγματικά πολύ καλού επιπέδου και με πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο είναι και το τμήμα Αυτοματισμού.

Και το δικό μας για να είμαι ειλικρινής έχει πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα μελέτης αλλά υπάρχουν πολλά σημεία που απογοητεύουν...Αν πάλι σου αρέσει ίσως να είναι καλύτερα από τα παραπάνω, από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

μάστερ ?!?!?!? χαχαααχααχαα :rofl:

Σε εμάς παίρνεις πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού Τ.Ε και μπορείς να υπογράψεις μελέτη/κατασκευή εγκαστάσεων κάποιων δεκάδων Kw.

Κάπου τα έχω τα επαγγελματικά δικαιώματα αναλυτικά. Θα τα βρω και θα τα ποστάρω αν είναι κάποια στιγμή

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικό δεν έχω ιδέα τι παίζει, αλλά υποθέτω ότι αυτά τα 4 χρόνια που σου δίνουν μαστερ δεν αφορούν προπτυχιακές αλλά μεταπτυχιακές σπουδές.

Βέβαια και στο Τ.Πειραιά υπάρχουν τμήματα μεταπτυχιακών αλλά δεν γνωρίζω τι τίτλο σπουδών δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω.. οτι στο λονδινο με 4 χρονια παιρνεις μαστερ... λεω μπας και εδω οταν τελειωσεις τα 4 χρονια που ειναι να κανεις να παιρνεις το κατι τις σου

Ε παίρνεις το πτυχίο σου(και αν...) και μετά βρίσκεις και έναν ωραίο τοίχο να το κρεμάσεις...:p

Και για να μην είμαι και πολύ off : Οικονομικής Επιστήμης στο σούπερ καταπληκτικό Πα.Πει.

Link to comment
Share on other sites

στην αγγλια μπορεις να δηλωσεις σε πανεπιστημια μολις τελειωσεις το λυκειο... δεν ειναι μεταπτυχιακα. Στην ουσια ειναι 3 χρονια για μπατσελορ και αλλος ενας χρονος για μαστερ

η αδερφη μου φετος τελειωσε τα 4 χρονια εχει μαστερ και παει για διδακτορικο που θελει αλλα 4 χρονια εκπαιδευση/πρακτικη

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω.. οτι στο λονδινο με 4 χρονια παιρνεις μαστερ... λεω μπας και εδω οταν τελειωσεις τα 4 χρονια που ειναι να κανεις να παιρνεις το κατι τις σου

Επειδή μάλλον εχω καταλάβει γιατί μιλάς αυτό δεν ειναι μάστερ απλό bachelor πτυχίο παίρνεις.

εδιτ Τώρα ειδα τι ειπες, εχεις ενα λινκ να μου δείξεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπάμε ΗΥΣ Τει Πειραιά.

Γενικά Τει Πειραιά σαπίλα,

και ειδικότερα ΗΥΣ η κατάντια σε όλο το μεγαλείο.

Να πω ένα κρίμα στα μυαλά που έχουμε και προσπαθούν πραγματικά.

Το δημόσιο σε όλο του το μεγαλείο.

Άθλιοι τρόποι αξιολόγησης φοιτητών.Άθλιοι τρόποι επιλογής δασκάλων.

'Αθλιοι τρόποι εξετάσεων.'Αθλιοι τρόποι διδασκαλίας.

Άθλιοι τρόποι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗΣ των βρομερών πράξεων διοίκησης-καθηγητων.

Link to comment
Share on other sites

Computing courses

ενα απο αυτα που δηλωσα...

MEng(Master in Engineering) BEng(Bachelor in Engineering)

Στο imperial είχα κάνει και εγώ (για backup) αλλά για μηχανολογία θέλουν πολύ καλούς βαθμούς στις πανελλήνιες.

από λίγο ψάξιμο στο νετ το πτυχίο Μeng ναι μεν δίνει κάτι σαν μεταπτυχιακό αλλά δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις ένα μετά, και γενικά μου φαίνεται περίεργο σε ολο τον κόσμο η μηχανολογικές σχολές να είναι 4-5 χρόνια και στην Αγγλία να μπορείς να την τελειώσεις σε 3 :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.