Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Τα ίδια μαθήματα κάνουμε SirDirman ναι (καλά όχι όλα, κάποια βασικά), αλλά νομίζω το επίπεδο γενικά είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό από τα παιδιά που ξέρω.

Ναι το επίπεδο το ρίχνουν κυρίως οι φοιτητές, αλλά και οι καθηγητές δεν πάνε πίσω, με την διαφορά ότι στο πανεπιστήμιο είναι <10% καθηγητές σκατένιοι ακαδημαικά, στα ΤΕΙ είναι 50%+

Όσο για τις παρατάξεις, επειδή ανήκω σε κάποια, σας ικετευω, σας εκλιπαρώ, πέφτω στα πόδια σας, ναι το πρήξιμο είναι από όλες τις παρατάξεις ανεξαιρέτως, αλλά οι λαμογιές και τα περάσματα νύχτα, και οι σημειώσεις, και τα κεράσματα και ότι άλλο ανταλάγματα θέλετε για μερικά κουκιά είναι γνώρισμα 2 παρατάξεων μόνο (άντε 3 αν βάλουμε και την Νε.Α.Π. από ιατρική Κρήτης) και δεν είναι σωστό να μπαίνουν όλοι στο ίδιο σακί, ετσι?:getlost:

o no...καμια παραταξη κομματικη δεν εχει θεση εντος σχολων.

"Παραταξη" φοιτητων ναι...αλλά που τετοια πραγματα στο ελλάντα...

Link to comment
Share on other sites

o no...καμια παραταξη κομματικη δεν εχει θεση εντος σχολων.

"Παραταξη" φοιτητων ναι...αλλά που τετοια πραγματα στο ελλάντα...

Το αν υπάρχει θέση είναι τελοίως διαφορετική συζήτηση. Άλλο αν υπάρχει θέση, άλλο αν είναι όλες τα ίδια σκατά.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να ήταν τελοίως διαφορετικά και ουτοπικά το θέμα με τις παρατάξεις στις σχολές, και αποδέχομαι ότι είναι αρκετά εκφυλισμένο το θέμα, αλλά αυτό ειναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μαθήματα κάνουμε SirDirman ναι (καλά όχι όλα, κάποια βασικά), αλλά νομίζω το επίπεδο γενικά είναι ΠΟΛΥ διαφορετικό από τα παιδιά που ξέρω.

Ναι το επίπεδο το ρίχνουν κυρίως οι φοιτητές, αλλά και οι καθηγητές δεν πάνε πίσω, με την διαφορά ότι στο πανεπιστήμιο είναι <10% καθηγητές σκατένιοι ακαδημαικά, στα ΤΕΙ είναι 50%+

Όσο για τις παρατάξεις, επειδή ανήκω σε κάποια, σας ικετευω, σας εκλιπαρώ, πέφτω στα πόδια σας, ναι το πρήξιμο είναι από όλες τις παρατάξεις ανεξαιρέτως, αλλά οι λαμογιές και τα περάσματα νύχτα, και οι σημειώσεις, και τα κεράσματα και ότι άλλο ανταλάγματα θέλετε για μερικά κουκιά είναι γνώρισμα 2 παρατάξεων μόνο (άντε 3 αν βάλουμε και την Νε.Α.Π. από ιατρική Κρήτης) και δεν είναι σωστό να μπαίνουν όλοι στο ίδιο σακί, ετσι?:getlost:

Aν μπορουσανε, όλες θα τα κάνανε. Για εμένα οι παρατάξεις δεν έχουν λογο ύπαρξης στις σχολές. Δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως. Και το θεωρώ εξεφτελιστικό τουλάχιστον για εμένα να στήνομαι από τις 8 το πρωι στο τραπεζάκι της παράταξης δήθεν για να βοηθάω τους φοιτητές, αλλά στην πραγματικότητα να μαζεύω ψήφους για τον καθε έναν που κρύβεται πίσω από την παράταξη και θέλει να καπαρώσει μια πολιτική καρέκλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μυραλη δειξε μου μια παραταξη σεβαστου μεγεθους (σεβαστου μεγεθους=στις εκλογες να παιρνει αριθμο ψηφων τουλαχιστον ισο με τα εγγεγραμμενα μελη της) που δεν ειναι φυτωριο αυριανων βουλευτων κ εγω να σβησω ολες τις τσοντες με ξανθιες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μυραλη δειξε μου μια παραταξη σεβαστου μεγεθους (σεβαστου μεγεθους=στις εκλογες να παιρνει αριθμο ψηφων τουλαχιστον ισο με τα εγγεγραμμενα μελη της) που δεν ειναι φυτωριο αυριανων βουλευτων κ εγω να σβησω ολες τις τσοντες με ξανθιες.

για τι ογκο δεδομενων μιλαμε??? τις στελνεις μεσω μσν?

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να μην αλλάξουμε θέμα, αλλά εκεί να με χτυπάτε αλύπητα,απάντησα σε 2 ανθρώπους με ΠΜ, τι συμπέρασμα βγάζω εγώ από αυτά?

Την λαμογιά και την ξεφτύλα και τις περίεργες συμφωνίες που χαρακτηρίζουν 2 παρατάξεις, για κάποιον άγνωστο λόγο την ανάγατε σε όλες τις παρατάξεις, ανεξαρτήτως χρώματος και χωρίς να τους ακούσετε. Βάλατε και ένα "θέλουν να γίνουν βουλευτές", που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κακό! Αν κάποιος δεν είναι λαμόγιο, δεν είναι καθήκι, δεν τρώει κτλ κτλ αλλά κάνει κάτι γιατί το πιστέυει, γιατί είναι κακό?? Και έδεσε το γλυκό! Όλες οι παρατάξεις είναι κακές και πρέπει τα μέλη τους να καούν στην πυρά επειδή 2 είναι σάπιες.. ΟK, i rest my case, κάψτε τες όλες γιατί προφανώς έτσι θα φτιάξει η κατάσταση.. Αλλά βέβαια, στο να κράξετε, μια χαρά, στο να κάνετε κάτι, καναπές..

Διαγράψτε το ποστ αν κρίνεται απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μυραλη δειξε μου μια παραταξη σεβαστου μεγεθους (σεβαστου μεγεθους=στις εκλογες να παιρνει αριθμο ψηφων τουλαχιστον ισο με τα εγγεγραμμενα μελη της) που δεν ειναι φυτωριο αυριανων βουλευτων κ εγω να σβησω ολες τις τσοντες με ξανθιες.

εαακ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φιλαράκι μου (αυτός που μου τα είχε κάνει αερόστατα για την Εφαρμοσμένη πληροφορική) είναι ειδική κατηγορία (κοινωνικών κριτηρίων αν κατάλαβα καλά) και θα δηλώσει μόνο Αθήνα. Απλα τώρα θέλει να μάθει πόσες θέσεις διατίθενται για αυτην την κατηγορία σε κάθε τμήμα, ξέρετε που μπορεί να το δω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εντος πανεπιστημιακης κοινοτητας δε μπορω να καταλαβω τα οφέλη του φοιτητη οσο αφορα στη σχολη.

Παιδες,αν θελετε να ασχοληθειτε με παραταξεις καντε το εκτος σχολης και χωθειτε στα βαθεια.

Οτι και να λεμε,ποια ειναι ποιο σωστη και ποιο λαθος,εφοσον δεν εχουν κατι να κερδισουν οι φοιτητες απαυτες, μιλαμε στον αερα.

Και αν θελετε να αγωνιστειτε για τις συνταξεις και τις ηδη καλοδιατηρημενες θεσεις δημοσιου που κιτρινοι κοκκινοι πρασινοι και μπλε θελετε να μην ενοχληθουν απο κανεναν

βγειτε και μαζεψτε συνταξιουχους και δημοσιους και κατεβειτε με πλακατ.

Παντα οι σχολες επρεπε να βγαζουν μυαλα, και αποδειξαμε και οτι το συστημα του κοινοβουλιου ειναι σαπιο. Αρα το να ασχολειται καποιος φοιτητης με κατι σαπιο δε το θεωρω σωστο.

Οσο για το αν θελει να γινει βουλευτης καποιος...ασχολιαστο πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι πιστεύουν πως η πολιτική πρέπει να υπάρχει μέσα στο πανεπιστήμιο, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ απολυτός ρόλο (εκτός από τμήματα πολιτικών επιστημών) δεν πρέπει να υπάρχει πουθενά....

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο που δεν έχουν υστερούν σε κάτι? Γιατι αποτι εχω δει, έξω έχουν φοιτητές που σε καλωσορίζουν και σου δείχνουν τα κατατόπια στο πανεπιστήμιο αλλά δεν το κάνουν με σκοπό την ψήφο σου ή κάτι αντίστοιχο...

my 2 dollars

Έγινε επεξεργασία από Periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

Μυραλης απάντησα στο pm σου και σου τονίζω και δημόσια αυτο που σου είπα και εκεί. Οι παρατάξεις οποιασδήποτε ιδεολογίας ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ. Οι σχολές ας μείνουν έξω από αυτα. Οι σχολές είναι για να μάθεις, όχι να πολιτικοποιηθείς. Αν θες να πολιτικοποιηθείς υπάρχουν οι νεολαίες του κόμματος σου, το ίδιο σου το κόμμα να γραφτείς εκεί. Πουθενά στο εξωτερικό δε υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις. Και αν νομίζεις οτι τα σχόλια για τις φοιτιτικές παρατάξεις ειναι επίθεση εναντίων σου τότε λυπάμαι που έχεις χωθεί από φοιτητής στα βαθιά και νομίζεις οτι καθε σχόλιο για τηις φοιτιτηκές παρατάξεις αφορά άμεσα εσένα.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Οι σχολές είναι για να μάθεις, όχι να πολιτικοποιηθείς.

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο όμως.

Αν θες να πολιτικοποιηθείς υπάρχουν οι νεολαίες του κόμματος σου, το ίδιο σου το κόμμα να γραφτείς εκεί.

πολιτικοποίηση <> κομματικοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο όμως.

πολιτικοποίηση <> κομματικοποίηση

Για εμένα το αναιρεί όμως. Γιατί αν μάθεις να έχεις κριτική σκέψη θα καταλάβεις πόσο σάπιο είναι το σύστημα της πολιτικής. Και για να στο αιτιολογήσω θα σου αναφέρω ένα γεγονός. Είχαμε ένα παιδί απο την παρέα που ήταν γραμένος στην ΔΑΠ. Η κοπέλα του σπούδαζε στο ΤΕΙ Πειραιά, και η ΔΑΠ εκεί έκανε ένα παρτυ, και πήγε για παρέα στην κοπέλα του. Μετά απο 2 μέρες μαθευτικε στην ΔΑΠ του ΤΕΙ Αθηνών οτι ο τάδε ήταν σε πάρτυ της ΔΑΠ ΤΕΙ Πειραια, και έπεσαν ολοι επάνω του "Τι δουλειά είχες με την ΔΑΠ Πειραιά;" "Με αυτούς είμαστε αντίπαλοι", "Μας πρόδοσες", "Μας πούλησες" και άλλα τέτοια όμορφα. Και το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και με την ΠΑΣΠ. Το ίδιο κόμμα υποστηρίζετε ρε πρόβατα. Τι πάει να πει ΔΑΠ και ΠΑΣΠ Αθήνας και Πειραιά; Μήπως τα σάπια σας συμφέροντα έχουν τυφλώσει και την όραση σας ώστε να πατε απο μόνοι σας σε εμφυλίους εσωπαραταξιακούς; Οπότε τα συνθηματάκια "Και α και ου και πρόβατα παντού" ας τα κρατήσετε για τον εαυτό σας. Σας ταιριάζουν ταλε κουάλε. Οπότε τέτοια σαπίλα ας μείνει έξω από τις σχολές. Οπότε ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. Μην καταπίνετε αμάσητο ότι σας λέει η κάθε παράταξη.

Link to comment
Share on other sites

. Και αν νομίζεις οτι τα σχόλια για τις φοιτιτικές παρατάξεις ειναι επίθεση εναντίων σου τότε λυπάμαι που έχεις χωθεί από φοιτητής στα βαθιά και νομίζεις οτι καθε σχόλιο για τηις φοιτιτηκές παρατάξεις αφορά άμεσα εσένα.

Κάθε σχόλιο, όχι, κάθε σχόλιο που λέει σκατά σε όλες τις παρατάξεις προφανώς με προσβάλει αφού ανήκω σε μία. Για παράδειγμα το από κάτω σχόλιο σου δεν με στεναχωρεί καθόλου, και τέτοια και χειρότερα τα έχω ακούσει και για το Ηράκλειο.

Για εμένα το αναιρεί όμως. Γιατί αν μάθεις να έχεις κριτική σκέψη θα καταλάβεις πόσο σάπιο είναι το σύστημα της πολιτικής. Και για να στο αιτιολογήσω θα σου αναφέρω ένα γεγονός. Είχαμε ένα παιδί απο την παρέα που ήταν γραμένος στην ΔΑΠ. Η κοπέλα του σπούδαζε στο ΤΕΙ Πειραιά, και η ΔΑΠ εκεί έκανε ένα παρτυ, και πήγε για παρέα στην κοπέλα του. Μετά απο 2 μέρες μαθευτικε στην ΔΑΠ του ΤΕΙ Αθηνών οτι ο τάδε ήταν σε πάρτυ της ΔΑΠ ΤΕΙ Πειραια, και έπεσαν ολοι επάνω του "Τι δουλειά είχες με την ΔΑΠ Πειραιά;" "Με αυτούς είμαστε αντίπαλοι", "Μας πρόδοσες", "Μας πούλησες" και άλλα τέτοια όμορφα. Και το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και με την ΠΑΣΠ. Το ίδιο κόμμα υποστηρίζετε ρε πρόβατα. Τι πάει να πει ΔΑΠ και ΠΑΣΠ Αθήνας και Πειραιά; Μήπως τα σάπια σας συμφέροντα έχουν τυφλώσει και την όραση σας ώστε να πατε απο μόνοι σας σε εμφυλίους εσωπαραταξιακούς; Οπότε τα συνθηματάκια "Και α και ου και πρόβατα παντού" ας τα κρατήσετε για τον εαυτό σας. Σας ταιριάζουν ταλε κουάλε. Οπότε τέτοια σαπίλα ας μείνει έξω από τις σχολές. Οπότε ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. Μην καταπίνετε αμάσητο ότι σας λέει η κάθε παράταξη.

Και σου ξαναλέω λοιπόν, όσο τα παραδείγματα σου συγκεκριμενοποιούντε, και λένε μέσα ΠΑΣΠ και ΔΑΠ, τότε, όχι μόνο δεν με προσβάλλεις, αλλά στηρίζεις αυτό που λεώ, αυτές οι 2 είναι οι σάπιες, οι άλλες δεν είναι.

Κάθε παράδειγμα σαπίλας και ΜΗ πολιτικής ουσίας ΔΑΠ και ΠΑΣΠ έχει μέσα, δεν έχει ούτε ΠΚΣ, ούτε ΕΑΑΚ ούτε ΑΡΕΝ, ούτε τίποτα. Και αυτές οι παρατάξεις έχουν προβήματα, αλλα πολιτικά προβλήματα όχι τέτοιες αηδιούλες

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τόσο σίγουρος οτι αν ήταν οποιαδήποτε παράταξη σε αυτοδυναμία δεν θα έκανε τα ίδια; Το παν ειναι να έχεις την "χρυσή κουτάλα". Αν την έχεις κάνεις τα πάντα για να την κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Χωρίς να θέλω να σε θίξω εμένα θα με προσέβαλλε πολύ περισσότερο το να ανήκω σε μια (οποιαδήποτε) παραταξη η οποία θα χάρην των συμφερόντων ορισμένων στελεχών της θα υπαγόρευε τις σκέψεις, τις πράξεις και σε πολλά σημεία τον τρόπο ζωης μου. Που θα με είχε στημένο με τις ώρες σε ενα τραπεζάκι να κάνω προπαγάνδα ή να περνοδιαβαίνω τους διαδρόμους σαν την άδικη κατάρα μοιράζοντας φυλλάδια κλπ κλπ

Κάθε παράδειγμα σαπίλας και ΜΗ πολιτικής ουσίας ΔΑΠ και ΠΑΣΠ έχει μέσα, δεν έχει ούτε ΠΚΣ, ούτε ΕΑΑΚ ούτε ΑΡΕΝ, ούτε τίποτα. Και αυτές οι παρατάξεις έχουν προβήματα, αλλα πολιτικά προβλήματα όχι τέτοιες αηδιούλες

δυστυχώς όσο και αν δεν σου αρέσει αν ρωτήσεις έναν της ΔΑΠ ή της ΠΑΣΠ θα σου πει ακριβώς τα ίδια με αυτά που λες εσύ μόνο που θα εξαιρεί τον εαυτό του και την παράταξή του.

Μήπως λοιπόν καταλήγουμε στο ότι η καμήλα δεν βλέπει τη δική της καμπούρα αλλά μόνο των άλλων και μήπως εκ της επαγωγής στο ότι όλοι έχουν μια καμπούρα σαν βουνό και δεν προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό πέρα από το τρώγονται σα τα κοκορια μέρα-νύχτα ;

Link to comment
Share on other sites

Και σου ξαναλέω λοιπόν, όσο τα παραδείγματα σου συγκεκριμενοποιούντε, και λένε μέσα ΠΑΣΠ και ΔΑΠ, τότε, όχι μόνο δεν με προσβάλλεις, αλλά στηρίζεις αυτό που λεώ, αυτές οι 2 είναι οι σάπιες, οι άλλες δεν είναι.

Κάθε παράδειγμα σαπίλας και ΜΗ πολιτικής ουσίας ΔΑΠ και ΠΑΣΠ έχει μέσα, δεν έχει ούτε ΠΚΣ, ούτε ΕΑΑΚ ούτε ΑΡΕΝ, ούτε τίποτα. Και αυτές οι παρατάξεις έχουν προβήματα, αλλα πολιτικά προβλήματα όχι τέτοιες αηδιούλες

Για μένα, δεν έχει σημασία ποια είναι σάπια και ποια όχι.

Δεν ξέρω αλλού τι γίνεται, αλλά στη δική μου τη σχολή, ΟΛΕΣ οι παρατάξεις, με πρώτη την ΕΑΑΚ, προκαλούν ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Πολλές φορές χάνουμε μαθήματα και εργαστήρια άσκοπα(*) και γίνονται φασαρίες, με αποτέλεσμα να τον τρώμε όλοι ομαδικώς στην εξεταστική.

Και μην ακούσω καμία μπαρούφα του τύπου "εδώ ο κόσμος καίγεται και πρέπει να αγωνιστούμε κι εσύ κοιτάς τη σχολή και την εξεταστική σου", γιατί φορτώνω...

Όπως εγώ δεν επεμβαίνω στους στόχους και στη νοοτροπία σου, έτσι δεν θέλω να επεμβαίνεις κι εσύ στους δικούς μου στόχους και στις δικές μου τις σπουδές και να με εμποδίζεις να κάνω μάθημα σε μία σχολή που αν δεν παρακολουθείς ανελλιπώς, δεν έχεις ελπίδα στον ορίζοντα.

(*) Και μετά αναρωτιόμαστε, γιατί έχουμε χαμηλή ποιότητα σπουδών.

Υ.Γ.: Για να μην το πάρεις στραβά, επειδή αναφέρομαι γενικότερα: η αντωνυμία "σου" απευθύνεται στον οποιονδήποτε μπαίνει και κάνει κουμάντο στη σχολή μου, και όχι σε εσένα προσωπικά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.