Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

/rant on

Κάποιες παρατάξεις φώναζαν για τα βιβλία και καλούσαν τους φοιτητές σε καταλήψεις, κάποιοι άλλοι, επέμεναν στο "Δεν μπορεί μια μειοψηφία να κλείνει την σχολή" "Οι καταλήψεις δεν κερδίζουν τίποτα" "Όχι στις καταλήψεις, εμείς θέλουμε πτυχίο στην ώρα μας" και φυσικα στο "Σκατα στις παρατάξεις αυτές φταίνε για όλα"

Και έτσι, και οι καταλήψεις τότε (3 χρόνια πριν?) κράτησαν ελάχιστα και "επεσαν" ακόμα περισσότερα στα μάτια των φοιτητών και το υπουργείο σε αναγκάζει να αγοράσεις βιβλία τόσο ακριβά.

Ακόμα θυμάμαι τους ΔΑΠήτες με πάθος να φωνάζουνε "θα είναι πολύ καλύτερα, θα έχουμε το δικαίωμα στην επιλογή του συγγράματος"

/rant off

για τα τερμα-το-δωρεαν-συγραμα,οι φωνες ηταν απο τις εποχες της Συνοδου στην Μπολονια (το πιο πισω αστο)

και παντα οι κλασικες και βασικες απαντησεις/αποψεις+αντιμετωπιση ηταν

1. που τα ειδατε αυτα γραμμενα?Ο νομος δεν αναφερει τπτ τετοιο

2. ξυλινος λογος

3. ετσι ο φοιτητης θα μπορει να "διαλεγει" οποιο συγραμα τον βολευει καλυτερα και θα σταματησει το μονοπωλειο της διαθεσης συγραμματων Οο

και φυσικα οταν οι "κινδυνολογοι",μετα απο λιγο καιρο επιβεβαιωνονται, (γιατι δεν ανακαλυψαν την Αμερικη,παρα μονο ερμηνευσαν σωστα τον νομο) η απαντηση απο τους ιδιους ανθρωπους που πριν τους ελεγαν περιεργους και φαντασμενους ειναι, "τωρα περασε αυτος ο νομος,να κοιταξουμε πως θα βελτιωσουμε την σχολη και το τμημα μας για να γινουμε ανταγωνιστικοι"....

θα γυρισει ο τροχος ομως...

Link to comment
Share on other sites

Ενω αν δηλαδη κλεινανε ολα τα παντα και εκανε και ο μαναβης της γειτονιας απεργια

δε θα συνεβενε;

Αφου ρολους εχουνε ολοι κομματοσκυλοι, αν ειναι να περασει κατι θα περασει.

Ποτε κατεβηκε καποιος στο δρομο και περασε αυτο που ζηταγε.

Το θεμα ειναι η σωστη αντιδραση οχι η οποιαδηποτε αντιδραση.

Το να βρεθει ο τροπος να μην κονομαει πλεον αυτος που ψηφιστηκε να πουλαει πχ τα βιβλια ειναι ευκολο, το να κατεβαινεις ωστε να συνεχισει να κονομαει ο προηγουμενος

φωναζοντας δε κερδιζει κανεις τιποτα.

Λες και ιδιωτες δεν υπηρχαν πριν τωρα ξαφνικα ιδιωτικοποιουνται ολα.

Απορω γιατι μεσα σε ενα τοσο σαπιο συστημα τριτοβαθμιας κατεβαινουν και διαμαρτυρονται

να μην αλλαξει;

Πολλα ειναι δρομολογημενα και οποιος νομιζει οτι ειναι συνομωσιες ας μου πει

ενα κερδος απο καταληψεις φωνες ξυλο κτλπ. Σοβαρο, οχι οτι η τυροπιτα δεν υπερεβη το πλαφον.

Link to comment
Share on other sites

Πωλούνται φθηνές πατάτες στο ΑΠΘ | Είμαι Φοιτητής .GR

Master in Potato κάνουν στο ΑΠΘ. Καλά το έχουμε ξεφτιλίσει τελείως... ούτε στην Ουγκάντα δεν γίνονται αυτά. Δε λέω, πολύ καλή και σωστή και τίμια κίνηση των φοιτητών, αλλά τώρα το να πουλάς πατάτες... σε University... και να μπορείς να τις πάρεις και ηλεκτρονικά με paypal... μόνο εδώ πιστεύω παίζει τέτοιο σκηνικό :p

Link to comment
Share on other sites

Ενω αν δηλαδη κλεινανε ολα τα παντα και εκανε και ο μαναβης της γειτονιας απεργια

δε θα συνεβενε;

Αφου ρολους εχουνε ολοι κομματοσκυλοι, αν ειναι να περασει κατι θα περασει.

Ποτε κατεβηκε καποιος στο δρομο και περασε αυτο που ζηταγε.

Το θεμα ειναι η σωστη αντιδραση οχι η οποιαδηποτε αντιδραση.

Το να βρεθει ο τροπος να μην κονομαει πλεον αυτος που ψηφιστηκε να πουλαει πχ τα βιβλια ειναι ευκολο, το να κατεβαινεις ωστε να συνεχισει να κονομαει ο προηγουμενος

φωναζοντας δε κερδιζει κανεις τιποτα.

Λες και ιδιωτες δεν υπηρχαν πριν τωρα ξαφνικα ιδιωτικοποιουνται ολα.

Απορω γιατι μεσα σε ενα τοσο σαπιο συστημα τριτοβαθμιας κατεβαινουν και διαμαρτυρονται

να μην αλλαξει;

Πολλα ειναι δρομολογημενα και οποιος νομιζει οτι ειναι συνομωσιες ας μου πει

ενα κερδος απο καταληψεις φωνες ξυλο κτλπ. Σοβαρο, οχι οτι η τυροπιτα δεν υπερεβη το πλαφον.

ΟΧΙ

Γενικα και αοριστα, η απαντηση ειναι οχι...

αλλα σιγουρα το να μην κανεις τιποτα δεν εμποδιζει την κατασταση...

Υπαρχουν περιπτωσεις Νομων που ακυρωθηκαν μετα απο κινητοποιησεις...οχι απλα μετρα που παγωσαν ή οτιδηποτε αλλο...ψηφισμενος νομος...

Συνεπως,ναι,αν υπαρχει η καταλληλη αντιδραση και πιεση,μπορει να μπει ενας φραγμος,ενα τερμα,στην επιθεση προς τα διακιωματα και τις λαικες κατακτησεις...

αν εχεις κατι καλυτερο να προτινεις προκειμενου να μην περασει καποιο μετρο,feel free to share...

καθε φορα η ιδια ιστορια.

Και αν εκεινο και αν το αλλο...

Αυτο λενε για χρονια οι ΔΑΠΑΣΠητες και στο τελος ολα περνανε,παντα ομως για το καλο των φοιτητων και των τμηματων...

Υπαρχει ενα προβλημα και ο καθενας προτεινει μια λυση

Η αρνηση ολων δεν ειναι απαντηση

Πωλούνται φθηνές πατάτες στο ΑΠΘ | Είμαι Φοιτητής .GR

Master in Potato κάνουν στο ΑΠΘ. Καλά το έχουμε ξεφτιλίσει τελείως... ούτε στην Ουγκάντα δεν γίνονται αυτά. Δε λέω, πολύ καλή και σωστή και τίμια κίνηση των φοιτητών, αλλά τώρα το να πουλάς πατάτες... σε University... και να μπορείς να τις πάρεις και ηλεκτρονικά με paypal... μόνο εδώ πιστεύω παίζει τέτοιο σκηνικό :p

Εμενα γιατι μου φενεται μια χαρα?

η γεωπονικη βοηθαει στην διαθεση του προιοντος απο τους παραγωγους απευθειας και ετσι η τιμη ειναι 0.25/κιλο αντι για 0.60+ που παιζει στην αγορα

Και αυτο κακο ειναι?? Οο

Link to comment
Share on other sites

Crazyant δε λεω πχ να μην αντιδρουμε. Αλλα η σωστη αντιδραση ερχεται με σκεψη στην

υλοποιηση και σχεδιασμο. Δεν ειναι απλο διοτι αυτοι μας κρατανε απο το λαιμο,

οταν αλλαζει ενας νομος τοτε πιανουν απο το λαιμο καποιον αλλον και οταν κανουν καποια

αλλαγη το ιδιο. Σε καθε περιπτωση η αντιδραση ειναι διαφορετικη καθως καθε νομος

κρυβει διαφορετικες παγιδες.

Το να κατεβαινεις σε ολα και να φωναζεις για ολα με τον ιδιο τροπο δε προσφερει και το

ξερω και το ξερεις και υποφερω και υποφερεις.

Θελουν ιδιωτικες επιχειρησεις του στυλ εστιατοριο; Να μην πηγαινει κανεις εκει μεχρι να πατωσει. Να μην δινει ΕΚΕΙ τα λεφτα του. Να τρωει αλλου η να του προσφερει καποιος αλλος.

Πολλες φορες εχω προσφερθει προσωπικα και ξερω κιαλλους.

Γενικα δινουν προνομια σε καποιον ενω δεν επρεπε; Φουντο σε αυτον με οποιονδηποτε τροπο λογικο και με αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου φενεται μια χαρα?

η γεωπονικη βοηθαει στην διαθεση του προιοντος απο τους παραγωγους απευθειας και ετσι η τιμη ειναι 0.25/κιλο αντι για 0.60+ που παιζει στην αγορα

Και αυτο κακο ειναι?? Οο

καλά ρε φίλε. Είσαι καθόλου σοβαρός ; Αυτός είναι ο ρόλος ενός Πανεπιστημίου; Είμαστε με τα καλά μας ;

Να μου έλεγες ότι έβαλε το Πλαίσιο πατάτες και μαρούλια δίπλα από τις μητρικές και τους επεξεργαστές και δεν σε πειράζει, αυτό οκ, να το καταλάβω.

Αλλά εδώ μιλάμε για Πανεπιστήμιο, καταλαβαίνεις τη διαφορά ;

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο πρεπει να συμβαλει στην "αναπτυξη"/ενδυναμωση της ζωης του λαου (γνωσεις, τεχνογνωσια, απασχοληση κλπ). Ε, τωρα το τμημα Γεωπονιας (οχι οι Πολιτικοι Μηχ, αν και παλι δεν θα με πειραζε) πηρε αυτη τη προτοβουλια.

Απο καθε αποψη ειναι θετικη η κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι αυτός είναι ο ρόλος του πανεπιστημίου και ποιά είναι η διαφορά;

Μια χαρά κάνανε, μακάρι να πάρουν κι άλλες τέτοιες πρωτοβουλίες στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι αυτός είναι ο ρόλος του πανεπιστημίου και ποιά είναι η διαφορά;

Αν το ανέλαβε το τμήμα Γεωπονίας (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) είμαι μαζί τους, ωστόσο να γινόταν υπό την αιγίδα του σε άλλον χώρο εξωπανεπιστημιακό.

Αλλιώς να περάσω κι εγώ μια βόλτα απ' το Harvard να αγοράσω κολοκυθάκια. Είθε και ατζούγιες μια μέρα! :nothing:

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε φίλε. Είσαι καθόλου σοβαρός ; Αυτός είναι ο ρόλος ενός Πανεπιστημίου; Είμαστε με τα καλά μας ;

Να μου έλεγες ότι έβαλε το Πλαίσιο πατάτες και μαρούλια δίπλα από τις μητρικές και τους επεξεργαστές και δεν σε πειράζει, αυτό οκ, να το καταλάβω.

Αλλά εδώ μιλάμε για Πανεπιστήμιο, καταλαβαίνεις τη διαφορά ;

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ...

(και δεν ειμαι τυφλος ουτε κουφος)

ο ρολος του πανεπιστημιου ειναι πολλα πραματα

αυτο που δεν καταλαβαινω,ειναι γιατι πειραζει αυτη η κινηση?

στον ιδιο χωρο (στο ΑΠΘ μπροστα απο το κτηριο Διοικησης/Πρυτανεια) λειτουργει και Λαικη Αγορα με Βιολογικα προιοντα απο ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ καθε Παρασκευη επισης

και αυτο κακο ειναι?

το αν θα εβαζε το πλαισιο μαρουλια και πατατες ή ο μαναβης της γειτονιας μου επεξεργαστες και καρτες γραφικων,μου ειναι απλα αδιαφορο και απλα θα το σχολιασω χαρην αστεισμου

το να γινεται μια προσπαθεια απο ενα τμημα ομως, να βοηθηθει και να προαχθει η πρωτογενης παραγωγη απευθειας στο κοινο, το οποιο στην τελικη εποφελειται (οπως και οι παραγωγοι που δεν δινουν στον μεγαλεμπορα την παραγωγη τους), το βλεπω μονο θετικα...

εσυ εισαι σοβαρος?

Υ.Γ.

και απο επιστημονικης αποψεως να το σκεφτεις ομως, ενας γεωπονος, πολυ συχνα δεινει και συμβουλες οικονομικου-επιχειρηματικου περιεχομενου στον παραγωγο (για αυτο και εχουν και μαθηγματα οικονομικων αλλα και χωριστο τομεα αγροτικης οικονομιας), οποτε ΝΑΙ, μπορεις να πεις πως με αυτον τον τροπο συνδραμει προς αυτην την κατευθυνση το τμημα (συνδεση θεωριας-πραξης)

Αν το ανέλαβε το τμήμα Γεωπονίας (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) είμαι μαζί τους, ωστόσο να γινόταν υπό την αιγίδα του σε άλλον χώρο εξωπανεπιστημιακό.

Αλλιώς να περάσω κι εγώ μια βόλτα απ' το Harvard να αγοράσω κολοκυθάκια. Είθε και ατζούγιες μια μέρα! :nothing:

στο Harvard και σε πολλα πανεπιστημια στο εξωτερικο κανουν "Πανηγυρια" για fund raising, τι ειναι αυτα ποιυ λες?

FAIRS,οχι events (classy...)

το αν το ανελαβε το τμημα γεωπονειαας και μονο δεν το ξερω,αλλα τι εννοεις και μονο δηλαδη?

και τι νομιζεις οτι ειναι ενα πανεπηστημιακο τμημα για να διοργανωνει λαικη αγορα υπο την αιγιδα του?

εκδηλωση ειναι ή εκθεση ενημερωσης?

πραγματικα αυτο που λες δεν εχει κανεν απολυτως νοημα

στην αρχη σε ενχλει η φαση, μετα δεν σε ενοχλει αν το ανελαβε μονο το συγκεκριμενο τμημα (ελα?) και στο τελος προτεινεις (image makeing) ενα Πανεπιστημιακο τμημα να διοργανωει λαικη αγορα πατατας σε καποιον χωρο εκτος Ιδρυματος (να πληρωσει κιολας για την φιλοξενια του γεγονοτος γιατι η υπερχρηματοδοτιση των υδρηματων καθηστα τα τμηματα ζαμπλουτα που δεν ξερουν που να πρτοδιαθεσουν τα κονδυλια τους...) υπο την αιγιδα του

κατα τα αλλα σε πειραξε η κινηση....:wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

νουμπίδια δείτε κανένα anime με μαθητές κατα 99% θα περιέχει και festival όπου πουλάνε από καρφίτσες μέχρι cyborgs ...

και ναι πρέπει να είναι ελεύθερος ο κάθε άνθρωπος να πουλάει και να μην υπάρχουν μονοπώλια

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Αν ξέρεις να διαβάζεις...

Με την πρωτοβουλία της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ, καταναλωτές από την Θεσσαλονίκη μπορούν να παραγγείλουν πατάτες σε τιμές παραγωγού με μόνο 0.25ευρώ το κιλό. Η προσπάθεια του ΑΠΘ γίνεται για την βοήθεια των καταναλωτών που βλέπουν τα πορτοφόλια τους να αδειάζουν.

Η διάθεση των 55 τόνων πατάτας πραγματοποιείται αύριο, από τις 11.00 μέχρι τις 3 μετά το μεσημέρι, στο προαύλιο του κτηρίου διοίκησης του ΑΠΘ, ενώ θα συνεχιστεί μεθαύριο Σάββατο, με τη διάθεση άλλων 50 τόνων, μεταξύ 11.00 και 13.00, στον ίδιο χώρο. Οι πρώτες πατάτες θα πωληθούν σε όσους ήδη παρήγγειλαν ηλεκτρονικά ενώ οι υπόλοιποι μπορούν να παραγγείλουν και να πάρουν τις πατάτες τους τις επόμενες ημέρες.

Οι πατάτες προέρχονται από τις Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών (ΕΑΣ) Δράμας (Νευροκοπίου) και Σερρών, με τους παραγωγούς να αντιμετωπίζουν κι από την πλευρά τους την πρωτοβουλία πολύ θετικά, γιατί τα προϊόντα τους διατίθενται απευθείας στον καταναλωτή.

Προφανώς δεν τις προσφέρει το Πανεπιστήμιο τις πατάτες. Το μόνο που κάνει είναι να διευκολύνει τους παραγωγούς. Στην ουσία προσφέρει τον χώρο, τη δυνατότητα ηλεκτρονικής παραγγελίας και αποκομίζει "κύρος".

Οπότε, μάλλον παίζουμε με τις λέξεις όταν στην σπάει το "αιγίδα".

Ναι με πείραξε η κίνηση βρε αδερφέ και με πειράζουν και άλλα χίλια δυο στα πανεπιστήμια.

Για πες μου τί πανηγύρια κάνουν στο Harvard;

Μπερδέψαμε τα σύκα με τη σκάφη. Είμαι υπέρ κάθε τέτοιας κίνησης, όπως είμαι υπέρ με την πολύ καλή κίνηση του ΑΠΘ να διαθέσει εκτάσεις προς καλλιέργεια. Όμως, δεν μου αρέσει να βλέπω ότι είδε ο Jesus όταν μπήκε στον ναό και του άναψαν τα λαμπάκια...

Και αν μερικοί συμβιβαστήκατε με την εικόνα του ελληνικού πανεπιστημίου, δεν το κάνουμε όλοι. Άλλο πώς είναι και άλλως πώς το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η απορία μου είναι άλλη. Καλά αυτά τα πράγματα, κι εφόσον δεν διακόπτεται/ενοχλείται η ροή των μαθημάτων δε με πειράζουν. Κάπου είδους απόδειξη θα κόβεται; Μιλάμε για περίπου 5-6.000€ ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Θελουν ιδιωτικες επιχειρησεις του στυλ εστιατοριο; Να μην πηγαινει κανεις εκει μεχρι να πατωσει. Να μην δινει ΕΚΕΙ τα λεφτα του. Να τρωει αλλου η να του προσφερει καποιος αλλος.

Πολλες φορες εχω προσφερθει προσωπικα και ξερω κιαλλους.

Γενικα δινουν προνομια σε καποιον ενω δεν επρεπε; Φουντο σε αυτον με οποιονδηποτε τροπο λογικο και με αποτελεσμα.

απαξ και μπει μεσα το εστιατοριο και κλεισει η λεσχη, τοτε εχει πλεον σταματησει η δωρεαν σητιση...

συνεπως το θεμα μου δεν ειναι να μποικοταρω τον εργολαβο που κερδοσκοπει με την σιτηση των φοιτητων, αλλα ο φοιτητης να τρωει δωρεαν...

το ιδιο ισχυει και για το δωρεαν συγραμα και την δωρεαν στεγαση...

καταλαβαινεις την διαφορα?

και μετα οι κακοι της υποθεσης που παντα κοιταζουν το οφελος και το συμφερον των φοιτητων και του πανεπιστημιου, γυρνανε και σου λενε (οπως ειπα και πιο πριν), πως τωρα παει περασε, απο εδω και περα τι κανουνε...

εγω θα συμφωνησω μαζι σου πως η καταληψη και η πορεια δεν ειναι τα μοναικα μεσα παλης, ουτε πως ειναι σαν την κοκακολα που παει με ολα

θα πρεπει ομως (μαλλον) και εσυ να συμφωνησεις, πως δεν θα σου χαρισουν τιποτα και πως πρεπει να αγωνιστεις για να κερδισεις αυτο που θελεις και που πανω απ'ολα ειναι δικαιο...

βες λοιπον μια αποτελεσματικοτερη και καλυτερη μορφη αγωνα, πεισε οσους χρειαζεται να πεισεις για να την υλοποιησεις, καντο, και ελα μετα να δουμε τα αποτελεσματα :smoke:

καλως ή κανως σε αυτες τις περιπτωσεις υπαρχουν 3 κατηγοριες

1. η συστημικη προσεγγιση η οποια προωθει την αντιδραστικη πολιτικη μεσα στα υδρηματα, με κυριους εκφραστες της τις ΔΑΠΑΣΠ (και καποιους αλλους οπου υπαρχουν), παντα με προσχημα και γνωμονα το καλο των φοιτητων και των τμηματων (και μαλιστα τονιζουν οτι δεν τους νοιαζει τι γινεται με το εργασιακο, πχ, αλλα τους νοιαζει το καλυτερο βιβλιο, την ιδια στιγμη που καταργειται το δωρεαν συγγραμα μετα απο ολες τις προσπαθειες που εκανε η καλη κυβερνηση το προηγουμενο διαστημα,παντα τονιζω με γνωμονα το καλο του φοιτητη και του τμηματος, και ενωο μπαμπας πλεον μενει ανεργος οποτε δεν εχει καν λεφτα για να σπουδασει το παιδι του)

2. η προσεγγιση των αριστερω-ριζοσπαστικων-προοδευτικων παραταξεων, οι οποιες με τα δικα τους πολιτικα κριτηρια καταδεικνυουν το προβλημα, αναλυουν την κατασταση και προτεινουν καποια μορφη αγωνα (βασικο εδω πως πρεπει να καταλαβει ο φοιτητης αν οντως εχει προβλημα και ποιο ειναι αυτο,αλλιως δεν κανει τιποτα απολυτως)

3. μια μεγαλη μαζα φοιτητων που δεν ειναι ουτε με τους μεν, αλλα ουτε και με τους δε, εχει βαρεθει την κατασταση αυτη, εχει κουραστει και δεν γουσταρει να κλεινει το τμημα της και θελει να παρει πτυχιο γιατι τα λεφτα του μπαμπα τελιωνουν (σε αλλους οχι), ή γιατι περιμενει να κανει καποιο μεταπτυχιακο, ειτε για τον Α ή τον Β λογο, η οποια κατ'εμε κανει ενα θεμελιωδες λαθος: Στην προσπαθεια της να εξυπηρετησει τα συμφεροντα της, συντασεται (συνειδητα ή ασυνειδητα) με την κατηγορια 1 προκειμενου να μεινει ανοιχτη η σχολη, πχ ή να μην κατεβαινει να κανει βολτες στον δρομο φωναζοντας και ξεχναει πως το πτυχιο που θα παρει (οσο καλο και να ανταγωνιστικο και περισσοτερη γνωση να προσφερει το ρημαδι το ελληνικο πανεπιστημιο) ειτε θα το βαλλει στον πατο της γιατι δεν θα υπαρχει δουλεια στην αγορα, ή γιατι θα υπαρχει κριση, ή γιατι καποιο αλλο υδρημα θα αξιολογηθει καλυτερα και το πτυχιο καποιου αλλου συναδελφου θα ειναι καλυτερο, ή γιατι θα πρεπει να επανακαρτηστει,ή γιατι γιατι γιατι...

πραγματικα τα γιατι δεν εχουν τελιωμο...

συνεπως αυτο που λεω ειναι, συμφωνω πως δεν υπαρχει μαγικη συνταγη

αλλα δεν ειναι λυση και η αδρανεια, αμεση ή εμμεση :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5087]CrazyAnt[/MENTION] Αν ξέρεις να διαβάζεις...

Προφανώς δεν τις προσφέρει το Πανεπιστήμιο τις πατάτες. Το μόνο που κάνει είναι να διευκολύνει τους παραγωγούς. Στην ουσία προσφέρει τον χώρο, τη δυνατότητα ηλεκτρονικής παραγγελίας και αποκομίζει "κύρος".

Οπότε, μάλλον παίζουμε με τις λέξεις όταν στην σπάει το "αιγίδα".

Ναι με πείραξε η κίνηση βρε αδερφέ και με πειράζουν και άλλα χίλια δυο στα πανεπιστήμια.

Για πες μου τί πανηγύρια κάνουν στο Harvard;

Μπερδέψαμε τα σύκα με τη σκάφη. Είμαι υπέρ κάθε τέτοιας κίνησης, όπως είμαι υπέρ με την πολύ καλή κίνηση του ΑΠΘ να διαθέσει εκτάσεις προς καλλιέργεια. Όμως, δεν μου αρέσει να βλέπω ότι είδε ο Jesus όταν μπήκε στον ναό και του άναψαν τα λαμπάκια...

Και αν μερικοί συμβιβαστήκατε με την εικόνα του ελληνικού πανεπιστημίου, δεν το κάνουμε όλοι. Άλλο πώς είναι και άλλως πώς το θέλω.

and your point is?...

Υ.Γ.

ξερω να διαβαζω και δεν παιζω με τιος λεξεις...

ξαναδιαβασε τι εγραψα γιατι ή δεν καταλαβες τι διαβασες, αφου μου λες μια απο τα ιδια, ή δεν θελεις να καταλαβεις...

μην επαναλαμβανομαστε..

στο harvard πληρωνεις 100k/year tuition fees...και παρ'ολα αυτα οπως ξανα εγραψα (και σε αλλα unis του εξωτερικου) κανουν διαφορες λαικες αγοες

οπως κανει εδω και το Γερμανικο Κολλεγιο αντιστοιχα

η διαφορα ειναι πως εκει βαζουν σπονσορες και κονομανε, ενω εδω βοηθανε τους παραγωγους και τον τελικο καταναλωτη να παρει τις πατατες πιο φθηνα...

ουτε εμενα μου αρεσει η εικονα του ελληνικου πανεπιστημιου, αλλα τετοιες κινησεις το μονο που κανουν ειναι να την βελτιωσουν...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να σου θυμίσω πως το ότι πληρώνουν στο harvard δεν αποτελεί σοβαρό κριτήριο, εφόσον το πανεπιστήμιο θα έπρεπε να είναι δωρεάν.

Και όχι μόνο δωρεάν, αλλά επιπέδου Harvard.

Ο κόσμος είναι τόσο αφελής. Δεν ασχολείται με τις αιτίες/ τους λόγους ενός φαινομένου, μιας πράξης, μιας κίνησεις κλπ.

Λέει ωραία λόγια ο Καμμένος; Ψηφίζω Καμμένο.

Κάνει καλή κίνηση η Γεωπονική; Μπράβο, με χίλια!

Σκέφθηκε άραγε, ότι ο Καμμένος είναι ένας ακόμη που ψάχνει ψηφαλάκια του λαουτζίκου ή ότι η κίνηση της Γεωπονικής είναι καλή υπό ορισμένες συνθήκες και σε ορισμένους χώρους;

Όοοολααα ίσωμα!!! ΌΛΑ!

No. Δεν με αρέσει. Όπως δεν με άρεσε πριν ένα μήνα μια μικρή αφίσα στη σχολή και την έσκισα. Πολλοί δεν τις θέλουμε, πολλοί τις θέλουν. Ας μας παλέψουν...

Είμαι τελικά, υπέρ της κίνησης αυτής, αλλά θα προτιμούσα να γίνει σε άλλο χώρο. Και μάλιστα να βοηθήσουν και τα παιδιά της γεωπονικής. Να γίνουν και άλλες δραστηριότητες από φοιτητές τέτοιων σχολών. Ίσως και αυτοδιαχειριζόμενο μανάβικο.

Αλλά να κρατάμε και ένα μέτρο. Το άριστο, πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.