Jump to content



Τριχα στο εσωτερικο του φακου, σε compact ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη


Recommended Posts

Καλησπερα στο forum!

Ειμαι κατοχος της panasonic lumix dmc-zx1 η οποια αγοραστηκε στις 28/4/2010 στο ποσο των 220 ευρω...

Πιθανολογω πως υστερα απο ενα καθαρισμο του υπολογιστη μου, σε συναρτηση με την ψηφιακη που χρησημοποιησα για να ''τραβηξω'' μερικες φωτογραφιες, εισχωρησε κομματι τριχας, σκονης ή και χνουδιου αναμεσα στο φακο και στο ccd (απο ο,τι ειπε εμπειρος φωτογραφος που την ''εξετασε'').Το αποτελεσμα ειναι στην αριστερη πλευρα καθε φωτογραφιας (πριν και μετα την ληψη της) να υπαρχει μια σκια σε μορφη μικρης τριχας.

-Τι μπορω να κανω ωστε να διορθωθει, χωρις να αναγκαστω να αγορασω νεα ψηφιακη μεσα σε 15 μηνες μιας και δεν εχω ''τρεξει'' καλα-καλα την panasonic lumix dmc-zx1;;;

-Τετοια ''βλαβη'' την καλυπτει η Intertech Α.Ε και αν οχι ποσο θα μου κοστισει;;;

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο τραβηχτηκε με 8χ zoom, χωρις φλας , με φοντο ενα Α4 λευκο χαρτι...

Η τριχα διακρινετε στα αριστερα + οτι προστεθηκε και ενα κυκλακι προς τα κατω οπως βλεπετε(που μαλλον ειναι απλος λεκες)...

post-19449-1416075312,3272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη εντύπωση ότι θέματα καθαρισμού κλπ δεν εμπίπτουν στην εγγύηση καμίας μηχανής.

Βέβαια με δεδομένο ότι ο καθαρισμός μιας dslr κοστίζει γύρω στα 25€ (αν θυμάμαι καλά) υποθέτω πως δεν πρόκειται να σου ζητήσουν περισσότερα.

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους και τσέκαρε μήπως υπάρχει κανένα εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Αθήνα για να μη μπλέκεις με την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη εντύπωση ότι θέματα καθαρισμού κλπ δεν εμπίπτουν στην εγγύηση καμίας μηχανής.

Βέβαια με δεδομένο ότι ο καθαρισμός μιας dslr κοστίζει γύρω στα 25€ (αν θυμάμαι καλά) υποθέτω πως δεν πρόκειται να σου ζητήσουν περισσότερα.

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους και τσέκαρε μήπως υπάρχει κανένα εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Αθήνα για να μη μπλέκεις με την αντιπροσωπεία.

Αυτο πιστευω και εγω οσον αφορα το θεμα καθαρισμου στην εγγυηση...

Αν οντως ειναι 25 ευρω (οχι οτι μου τρεχουν και απο τα μπατζακια) ανακουφιστικα, διοτι περιμενα κανα 80αρι...

Το βιβλιαρακι της intertech γραφει πως τα headquarters (τα κεντρικα γραφεια) ειναι στο Ελληνικο...

Και εχει εναν υποκαταστημα στην Θεσσαλονικη...

Παντως θα ρωτησω και για εξουσιοδοτημενο σερβις...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη εντύπωση ότι θέματα καθαρισμού κλπ δεν εμπίπτουν στην εγγύηση καμίας μηχανής.

Βέβαια με δεδομένο ότι ο καθαρισμός μιας dslr κοστίζει γύρω στα 25€ (αν θυμάμαι καλά) υποθέτω πως δεν πρόκειται να σου ζητήσουν περισσότερα.

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τους και τσέκαρε μήπως υπάρχει κανένα εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Αθήνα για να μη μπλέκεις με την αντιπροσωπεία.

ναι γιατί είναι και δύσκολο να ξεκουμπώσεις το φακό και να αποκτήσεις πρόσβαση στα σωθικά της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.