Jump to content



8800GTS physics


sixfeetunder

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με 8800 GTS 640 Mb και αν αξιζει να την βαλω σαν 2η καρτα για physhics πανω στο παρακατω συστημα

CPU 8400 C2D

Memory CORSAIR 1600 XM3

Motherboard ASUS P5KC P35

GPU TWINTECH 470 GTX

PSU CORSAIR 650 TX V2

το μονιτορ ειναι μια LG TV 32 1920*1080

αξιζει τον κοπο η τζαμπα θα καταπονω το τροφοδοτικο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως δεν αξιζει

αλλα η 470 αφου εχει physx τι την θες την 8800??

ειναι παλια ενεργοβοδα και δεν θα σε δωσει πολλα

για μενα δεν αξιζει να το κανεις

κρατα την 470 σου μια χαρα αντεχει προς το παρων τα παιχνιδια και στο μελλον οταν δεν θα αντεχει στις απαιτησεις παιρνεις καινουρια καρτα, οποτε φυλαξε τα λεφτα σου για το μελλον ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα physhics της Havok δεν θα δεις διαφορά. Από την άλλη στα PhysX της nVidia στο σύστημα της υπογρφής βάζοντας μία 8800GT είδα μεγάλη διαφορά σε ανάλογα παιχνίδια.

Αν και GTX 560 ti είναι ελάχιστα καλύτερη ή σχεδόν ίδια με την GTX 470 (ομοίως και 8800GT με 8800GTS) νομίζω ότι διαφορά θα δεις.

Από την άλλη εγώ την βάζω μόνο όταν θέλω να παίξω παιχνίδια με PhysX.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω οτι την καρτα την εχω ηδη και δεν θα αγορασω εξτρα για τον σκοπο αυτο,υπαρχει καποιο bench που θα καταλαβω καλυτερα και θα πω-ναι αξιζει που ειναι επανω-?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να δοκιμάζεις σε πραγματικές συνθήκες.

Πέρασε ένα Mafia 2 και δοκίμασε να παίξεις με extreme PhysX ή όπως λέγεται μόνο με την GTX470 και μετά μαζί με την 8800GTS. Εγώ σε αντίστοιχο τεστ παρατήρησα μεγαλύτερη σταθερότητα στα fps και πιο smooth gameplay.

Link to comment
Share on other sites

Μαλον αυτο θα κανω,αν δεν την περασω επανω δεν θα καταλαβω να δω τυχον διαφορες.Και απο το control panel της Νvidia θα μπορω να κανω επιλογη για το ποια καρτα θα τα επεξεργαζεται.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω μονο το τροφοδοτικο να αντεχει και να μην ζοριστει γιατι η 8800 gts πρεπει να ειναι ενεργοβορα και σε full load ισως το ζωρισεις

το τροφοδοτικο σου ειναι 650 watt αλλα η πραγματικη ισχης ειναι 520-540 watt

80+ πιανουν τα καλα τροφοδοτικα

τσεκαρε να δεις ποσα watt χρειαζεσαι σε full load

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα είτε επέλεγα την 8800GT είτε το είχα στο Auto-detect το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Για να βάλεις την 8800GTS θα πρέπει να ανοίξεις μία φορά με αυτήν τον υπολογιστή και να την κάνεις extent(υπάρχουν πολύ οδηγοί στο ίντερνετ).

Link to comment
Share on other sites

Στο πάνελ της nVidia έχεις την δυνατότητα επιλογής για το ποιά κάρτα θα κάνει την επαιξεργασία του PhysX. Η προεπιλογή είναι Auto-detect. Δοκιμάζοντας και τις δύο επιλογές δεν παρατήρησα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλευει,καπου λογικα εστω καποιο προγραμμα θα αναφερει physics enabled η ΟΝ και τα σχετικα.Θα δουμε....αν δεν την τοποθετησω δεν μπορω να καταλαβω.Καποιο bench γνωριζετε που να κανει τεστ αποκλειστικα physics?η game bench?

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή μέσα από το πάνελ της nVidia στην καρτέλα 3D settings που μπορεί να σου δείχνει πότε η επαιξεργασία του PhysX γίνεται από το GPU και πότε από το CPU.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω μονο το τροφοδοτικο να αντεχει και να μην ζοριστει γιατι η 8800 gts πρεπει να ειναι ενεργοβορα και σε full load ισως το ζωρισεις

το τροφοδοτικο σου ειναι 650 watt αλλα η πραγματικη ισχης ειναι 520-540 watt

80+ πιανουν τα καλα τροφοδοτικα

τσεκαρε να δεις ποσα watt χρειαζεσαι σε full load

αντε παλι η ιστορια με το efficiency.εχουμε πει ισα με 15296927692746 φορες οτι το efficiency δεν αφορα ποσο ρευμα θα δωσει αλλα ποσο θα τραβηξει απο τη πριζα.αν ενα 1000αρι εχει 80% δεν θα δωσει 800 watt αλλα απλα θα τραβηξει καμια 1200αρια για να δωσει τα 1000.οποτε το οτι ειναι 650αρι δεν σημαινει οτι θα δωσει 540.650 θα δωσει και μπορει και πιο πανω αλλα θα τραβηξει 800 πχ απο το δικτυο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για dedicated physx θέλει g92 (8800gt) και μεταγενέστερες, οπότε με τις πρώτες 8800 δεν θα δουλέψει.

Αν δοκιμάσεις συγουρεψου οτι την επεξεργασία θα την κάνει η dedicated (θα εχει φορτίο) και οχι η βασική, ασχέτως με το τι λέει στο physx panel στους οδηγούς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.