Jump to content



FROM H50 TO H100


BloodMage

Recommended Posts

αξιζει η αναβαθμιση?και τα φραγκα?

η H50 θα παει σε αλλο PC μου οποτε δεν παιζει να την πουλησω και να μου βγει λιγοτερα φραγκα η H100

ασε που εχω 6μηνο ban απο τις αγγελειες! οποτε QQ :p

α και μου κανει εντυπωση που βλεπω την H80 στην ιδια τιμη με την H100

το ενα ειναι μονο χοντρο το αλλο ειναι διπλο λεπτο........λογικα το διπλο λεπτο δεν πρεπει να εχει καλυτερη αποδοση?

κανα εμπειρο συγκριτικο-review παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο review που βγηκε :

Introduction - Corsair H100 Extreme Perf. Liquid CPU Cooler Review | [H]ard|OCP

Δεν ειναι καλο, αλλα ειναι το μοναδικο για την ωρα...

Εχει την ιδια τιμη με την H80 γιατι περιεργως ειναι σχετικα φτηνο στην Ελλαδα στα 100 ευρω... Αγγλια και Αμερικη οπου κοιταξα ηταν πιο ακριβο, και Γερμανια με εξαιρεση 2 μαγαζια που το εχουν 90-95, τα αλλα παλι πιο ακριβο το εχουν. Νομιζω το εβαλε ο πρωτος φτηνα και αναγκαστηκαν και οι αλλοι, αλλα το καρτελ μπορει να ανεβασει την τιμη συντομα οποτε αν ειναι να παρεις παρε τωρα...

Απο πλευρας αποδοσης, νομιζω θα ειναι σαφως καλυτερο απο το H80 αν βαλεις 2 εξτρα ανεμιστηρες για push-pull. Φαινεται και στο review απο πανω οτι το βοηθαει αυτο...

Στα 100 ευρω δε το λες ευκαιρια...(σε σχεση με αεροψυκτρες) αλλα ειναι ανεκτη τιμη αν ριχνει ~5 βαυμους στις top αεροψυκτρες με ιδιους ανεμιστηρες...

Με βαση το παραπανω review (που ειναι απαραδεκτο βεβαια για πολλους λογους...) μπορει και να συμβαινει αυτο αν κρινουμε απο τη διαφορα με το antec 920 που σε γενικες γραμμες ειναι ισαξιο-ελαχιστα καλυτερο των top αεροψυκτρων.

Τωρα για εσενα, να δωσεις απλα +100 ευρω, οχι δεν αξιζει ειναι η αποψη μου. Αν εδινες κανα 50αρι την H50 συζητιοταν...γιατι αποτι καταλαβαινω το οτι θα παει σε δευτερο PC δε λεει και τιποτα, αχρηστη θα ειναι εκει η αποδοση της...

Link to comment
Share on other sites

+1 Για το review του [H]...δεν αξίζει καν να το διαβάσεις, 0 πληροφορίες.

+1 Για τις τιμές στην Ελλάδα. Πολύ "χαμηλά" για τα ελληνικά δεδομένα, και μένα μου δίνεται η εντύπωση ότι θα πάρει κανα 20ρικο πάνω μετά από λίγο καιρό.

Μέχρι πρότεινος στην ελληνική αγορά δεν εύρισκες noctua nh-d14 κάτω από 90ε, οπότε η Η100 στο κατοστάρικο - άμα είχε ανάλογες αποδόσεις - θα ήταν καλή λύση. Όμως με μερικά μαγαζιά να έχουν φέρει την πρώτη στα 75ε, και χωρίς να έχουν βγει συγκριτικά μεταξύ των 2, δε ξέρω άμα αξίζει.

Το 2ρο πράγμα που θέλω να αναφέρω είναι ότι στο Αμέρικα, το xspc rasa 750 rs240 έχει ίδια τιμή με το corsair h100. To rasa κιτ όμως είναι κανονική/"proper" υδρόψυξη με όλα τα καλά (απόδοση/oomph factor) και τα κακά (συντήρηση/εγκατάσταση) που έχουν όλες υδρόψυξεις. Βέβαια στην Ευρώπη δε ξέρω άμα μπορείς να το βρεις σε καλή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

μαλιστεςςςςς

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] οντος πολλα τα ευρα

[MENTION=5811]junior-21-[/MENTION] οντος custom w/c ftw αλλα και custom $$$$$$$ ftw

θα κανω και μερικα τεστακια με μια CM V8 που εχω και με καμια καλυτερη αν ειναι αεροψυκτρα να δω αποτελεσματα και αν με ικανοποιουν τσιμπαω μια καλη αεροψηκτρα

αλλιως παμε σε custom c/w

Link to comment
Share on other sites

το custom φυσικα ειναι πιο καλο και πιο ακριβο, αλλα γενικα το κοστος ειναι δευτερευον παραγοντας σε αυτες τις συγκρισεις. Οποιος ειναι διατεθημενος να δωσει 100 ευρω για το H100 αντι για 50 για μια γαματη αεροψυκτρα, ειναι προφανες οτι δε τον ενδιαφερει τοσο ο λογος αποδοση/τιμη. Οποτε αν του πεις οτι με 150 χτιζει custom γαματο με αλλους 15 βαθυμους κατω απο το H100 θα το κανει...

Το θεμα ειναι ομως οτι δε ειναι η αποδοση αυτη καθεαυτη ο λογος που παει στο H100, ειναι το γεγονος οτι ειναι sealed και 0 maintenance αρα ανταγωνιζεται σε ιδιο επιπεδο τις αεροψυκτρες. Συνεπως πληρωνει παραπανω για λιγη εξτρα αποδοση και ας εχει κακο λογο αποδοσης/τιμης, αλλα δε χανει κατι... Ενω με την custom υδροψυξη ειναι αλλο επιπεδο, παιρνει πολυ καλυτερη αποδοση αλλα δημιουργουνται και 2-3 ακομα προβληματα....αρα την απορριπτει!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] ειναι σωστο το σκεπτικο σου

την custom λυση την εχω ψιλοαπορυψει 1ον λογο κοστους γιατι αν ειναι να βαλω θα βαλω κατι καλο και θα μου βγει 400-500Ε και αλλος ενας λογος οχι τοσο βασικος ειναι η συντηρηση

οποτε καταληγω τωρα....υπαρχει αεροψηκτρα που να εχει ιδια αποδοση με το H100? σε χαμηλοτερη τιμη φυσικα

αν εχουν διαφορα 20-25 ευρω (με την h100 παντα πιο ακρυβη) και στην αποδωση ιδιες θα προτιμουσα την h100

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.