Jump to content



S.O.S Προβλημα με PCMCIA και 3.5" HDD box


alekos

Recommended Posts

Πηρα μια D-Link PCMCIA usb2.0(με NEC και οχι chip VIA model:Dub-C2) και οταν συνδεω το USB2.0 κουτι που εχω με ενα Seagate 40GB σαν slave τοτε ολο το συστημα κολλαει και δεν βλεπει τον δισκο.Το κουτι στην usb1.1 που εχει το λαπτοπ δουλευει οκ.Αλλες συσκευες που εχω οπως MS-usb-mouse και External CR-RW(για το οποιο εχω βαλει drivers) στην PCMCIA δουλεουν κανονικα.Για το κουτι με τον δισκο δεν υπαρχουν drivers για winXP Pro καθως την υποστηριξη την παρεχει το λειτουργικο.Το κουτι που εχω ειναι ενα απο την http://www.qs.com.tw/.Το λαπτοπ μου εχει ολα τα chip tou Via.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alekosσαν slave

Λάθος 1ο !!! Βαλτο MAster. Και εγω οταν πηρα εναν δισκο 3.5αρη και τον εκανα εξωτερικο δεν πηρα χαμπαρι τα jumper και μου κόλλαγε. Τον εθεσα Master και δουλευει μια χαρα. Ουτε Cable Select μην βαλεις. Σκετο Master !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 13:12]

Λάθος 1ο !!! Βαλτο MAster. Και εγω οταν πηρα εναν δισκο 3.5αρη και τον εκανα εξωτερικο δεν πηρα χαμπαρι τα jumper και μου κόλλαγε. Τον εθεσα Master και δουλευει μια χαρα. Ουτε Cable Select μην βαλεις. Σκετο Master !!!

Αδερφε τι Master τον εβαλα , τι cable select , τι αρχισα ολες τις services των windows για USB+Mass Storage support ακρη δεν εβγαλα ...μεχρι και το patch της Via εβαλα μηπως τυχον και παιξει αλλα τπτ....

Τις προαλλες φορμαρα και το slackware που ειχα, εστω να δοκιμαζα αν παιζει στο Linux.

Κατι ακομα:οταν βαζω το δισκο (που δεν δουλευει) και ταυτοχρονα συνδεσω και το mouse στην PCMCIA ουτε αυτο δουλευει.

Φοβαμαι οτι ειναι θεμα drivers αλλα ειλικρινα δεν εχω ιδεα.

Αυτο με το θεμα των drivers το αναφερω γιατι για το κουτι που εχω με το CD-RW εχω βαλει drivers και παιζει κανονικα.

Παντως τον δισκο slave τον δουλευα σε ολα τα μηχανηματα ως τωρα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο ενα φιλαρακι που εχει ενα ΙΒΜ laptop και εκει παιζει μια χαρα η καρτα με ολες τις συσκευες.οποτε φανταζομαι οτι ειναι καθαρα θεμα μητρικης και διαυλων του κολολαπτοπ μου, τα οποια ειναι ολα Via.Θα δοκιμασω με τα patch μηπως καταφερω τπτ...

Οποιαδηποτε προταση καλοπροαιρετη.

Ενημερωτικα εχω το Packard Bell iGO 2440

/EDIT(για του φιλους που ισως αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα)

Τελικα ενα bios update ελυσε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.