Jump to content



2 ερωτησούλες


morph

Recommended Posts

1. Μετά την εγκατάσταση των WinXP μου έβγαλε κάποια αρχεία corrupted. Εκανα CHKDSK και είπε οτι διόρθωσε τα λάθη.

  1. Αυτά μπορεί να οφείλονται σε καταστραμένη επιφάνεια του δίσκου? ή σε μη καλή εγκατάσταση?
  2. Μπορεί να μου διμιουργήσουν πρόβλημα στη λειτουργία του συστήματος αργότερα?
    [/list=a]
    2. Το Automated System Recovery των windows
  3. Κρατάει όλα τα αρχεία που είναι στο δίσκο του συστήματος ή μόνο τα βασικά για τη λειτουργία του?
  4. Αν κάνω ASR θα επανέλθει ο υπολογιστής στην αρχική του κατάσταση ή θα χρειαστεί επανεγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων?
  5. Τι διαφορά έχει το ASR backup από το Backup All files and Folders (του ιδίου δίσκου και όχι όλου του PC)
    [/list=a]
    Υ.Γ. στη πραγματικότητα ήταν 5 ερωτησούλες :jump:
Link to comment
Share on other sites

α. και σε αυτά που αναφέρεις αλλά και σε καμμιά δεκαριά άλλους λόγους

β. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι windows είναι αυτά

γ. Τα κρατάει

δ. Αν και κρατάει τα αρχεία θα χρειαστείς να επαναεγκαταστήσεις κάποια προγράμματα

ε. tsunami

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnakis12

α. και σε αυτά που αναφέρεις αλλά και σε καμμιά δεκαριά άλλους λόγους

β. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι windows είναι αυτά

Για πες μερικούς γιατί μάλλον προς το ΌΧΙ κλείνει η υπόθεση.

Το μηχάνημα τρώει φοβερά κολήματα και μάλλον θέλει να τα βάλω όλα από την αρχή !

Να πώ ότι αυτό το πρόβλημα μου τε έκανε μετά το bios flashing. Πίο αναλυτικά:

Εκανα flash to BIOS αλλά δε δούλεψε το μηχανημα καλά. Προσπάθησα να κανω εγκατάσταση αλλά κολούσε και έβγαζε το μύνημα:

"Windows could not start because the following file is missing or corrupt:

<Windows root>\system\system32\hal.dll .

Please re-install a copy of the above file."

Μετά επανέφερα το BIOS από το backup ΒΙΟΣ με αντιγραφή, έκανα φορματ το δισκο (οχι quick αλλά κανονικό - ν απώ οτι κανονικό φορματ έκανα καμια 10 φορές λόγω του προβλήματος με το ΒΙΟΣ, για κάθε φορά που πήγα να εγκατστήσω το σύστημα.)

πήγα να βάλω τα σ΄συτημα και μου έβγαλε, μετά την εκκήνηση some files corrupted. Εκανα CHKDSK, διόρθωσε κάμποσα, κατέβασα όλα τα critical updates kai... Πρόβλημμα!

Τα πολλά φορματ του δίσκου δημιουργούν πρόβλημα? Δηλ. είναι καλύτερα το quick format ή το κανονικό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.