Jump to content



Καινούριος υπλογιστής σε κομμάτια


MANOSPC

Recommended Posts

Χαίρετε αγαπητοί φίλοι του Thelab,

Αποφάσισα να αγοράσω έναν υπολογιστή (γιατί αυτός που έχω τώρα, βλ. υπογραφή, δεν αρκεί για να καλύψει τις ανάγκες μου). Το Pc θέλω να είναι κυρίως για gaming και γενικότερα για απαιτητική χρήση χωρίς κολλήματα.

Δεν εννοώ κάτι εξαιρετικά τελευταίας τεχνολογίας αλλά υπολογίζω περίπου μια τιμή 1300-1450 €.

Έχω ετοιμάσει εδώ μια σύνθεση από το e-shop αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι λεπτομέρειες.

Συγκεκριμένα δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτή η ψύκτρα επεξεργαστή που επέλεξα ταιριάζει σε αυτόν τον επεξεργαστή και γενικότερα θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει αρμονία στο σύνολο(πχ. επεξεργαστής/μνήμη με μητρική):confused:.

Λοιπόν σας παραθέτω την σύνθεση με τα αντίστοιχα link:

Κουτί: GMC H-80 BLACK - - CASES - E-SHOP.GR 91€

Οθόνη: LG W2253TQ-PF 22'' TFT PIANO BLACK - - E-SHOP.GR 136€

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-2600K 3.40 GHZ LGA1155 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR 283€

Σύστημα Ψύξης Επεξεργαστή: INTEL XTS100H CPU COOLER - - E-SHOP.GR 37€

Μνήμη: (2Χ) KINGSTON KHX1600C9AD3/2G 2GB PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP - RAM - E-SHOP.GR 38€(και οι 2)

Ή APACER 2GB DDR3 PC10600 1333MHZ - RAM - E-SHOP.GR

Τροφοδοτικό: XILENCE 700W GAMING SERIES PSU - - E-SHOP.GR 119€

Κάρτα Γραφικών: GAINWARD 1824 GEFORCE GTX560 TI 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR 235€

Μητρική Κάρτα: ASUS P8P67 EVO - - E-SHOP.GR 175€

DVD Writter: LG GH22NS70 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK - - E-SHOP.GR 18€

Σκληρός Δίσκος: WESTERN DIGITAL WD10EARX 1TB CAVIAR GREEN SATA3 - - E-SHOP.GR 65€

Αυτό είναι πάνω κάτω... Τώρα κάτι ηχεία, ποντίκι, πληκτρολόγιο δεν νομίζω να παίζουν ρόλο στο hardware και δεν θα έχω πρόβλημα πιστεύω με ό,τι και αν διαλέξω.

Σημειώστε επίσης ότι θα τρέχει λειτουργικό Windows 7 Home (Greek).

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε κατά πόσο ταιριάζουν τα παραπάνω μεταξύ τους και αν κάποιος έχει ξανακάνει παρόμοια παραγγελία από E-shop να μου πει πόσο περίπου θα πάρει να τον ετοιμάσουν. Η συναρμολόγηση θα γίνει από εκεί(δωρεάν ή όχι δεν το γνωρίζω:...:).

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:yu:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε αγαπητοί φίλοι του Thelab,

Αποφάσισα να αγοράσω έναν υπολογιστή (γιατί αυτός που έχω τώρα, βλ. υπογραφή, δεν αρκεί για να καλύψει τις ανάγκες μου). Το Pc θέλω να είναι κυρίως για gaming και γενικότερα για απαιτητική χρήση χωρίς κολλήματα.

Δεν εννοώ κάτι εξαιρετικά τελευταίας τεχνολογίας αλλά υπολογίζω περίπου μια τιμή 1300-1450 €.

Έχω ετοιμάσει εδώ μια σύνθεση από το e-shop αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι λεπτομέρειες.

Συγκεκριμένα δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτή η ψύκτρα επεξεργαστή που επέλεξα ταιριάζει σε αυτόν τον επεξεργαστή και γενικότερα θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει αρμονία στο σύνολο(πχ. επεξεργαστής/μνήμη με μητρική):confused:.

Λοιπόν σας παραθέτω την σύνθεση με τα αντίστοιχα link:

Κουτί: GMC H-80 BLACK - - CASES - E-SHOP.GR 91€

Οθόνη: LG W2253TQ-PF 22'' TFT PIANO BLACK - - E-SHOP.GR 136€

Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-2600K 3.40 GHZ LGA1155 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR 283€

Σύστημα Ψύξης Επεξεργαστή: INTEL XTS100H CPU COOLER - - E-SHOP.GR 37€

Μνήμη: (2Χ) KINGSTON KHX1600C9AD3/2G 2GB PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP - RAM - E-SHOP.GR 38€(και οι 2)

Ή APACER 2GB DDR3 PC10600 1333MHZ - RAM - E-SHOP.GR

Τροφοδοτικό: XILENCE 700W GAMING SERIES PSU - - E-SHOP.GR 119€

Κάρτα Γραφικών: GAINWARD 1824 GEFORCE GTX560 TI 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR 235€

Μητρική Κάρτα: ASUS P8P67 EVO - - E-SHOP.GR 175€

DVD Writter: LG GH22NS70 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK - - E-SHOP.GR 18€

Σκληρός Δίσκος: WESTERN DIGITAL WD10EARX 1TB CAVIAR GREEN SATA3 - - E-SHOP.GR 65€

Αυτό είναι πάνω κάτω... Τώρα κάτι ηχεία, ποντίκι, πληκτρολόγιο δεν νομίζω να παίζουν ρόλο στο hardware και δεν θα έχω πρόβλημα πιστεύω με ό,τι και αν διαλέξω.

Σημειώστε επίσης ότι θα τρέχει λειτουργικό Windows 7 Home (Greek).

Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε κατά πόσο ταιριάζουν τα παραπάνω μεταξύ τους και αν κάποιος έχει ξανακάνει παρόμοια παραγγελία από E-shop να μου πει πόσο περίπου θα πάρει να τον ετοιμάσουν. Η συναρμολόγηση θα γίνει από εκεί(δωρεάν ή όχι δεν το γνωρίζω:...:).

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:yu:

Υπάρχει λόγος και πρέπει να πάρεις αναγκάστηκα από eshop?

Η ψήκτρα πάντως κάνει άλλα υπάρχουν και καλυτερες σε αυτά τα λεφτά πχ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Corsair-CPU-Cooler-Air-Series-A70-Intel-775-1156-1366-AMD-AM2-AM3.htm

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει λόγος και πρέπει να πάρεις αναγκάστηκα από eshop?

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απλά φεύγω για φοιτητής σε μια βδομάδα και θα πάω στο πολυτεχνείο Ξάνθης.

Στην Ξάνθη όμως έχει 2 καταστήματα από αυτά που ξέρω: E-shop και Multirama.

Θα μου κάνουν εγκατάσταση στο σπίτι που θα βρω εκεί, οπότε προσανατολίζομαι σε ένα από τα δύο.

Θα συγκρίνω τιμές και θα δω τώρα. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι <αρμονική> αυτή η σύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απλά φεύγω για φοιτητής σε μια βδομάδα και θα πάω στο πολυτεχνείο Ξάνθης.

Στην Ξάνθη όμως έχει 2 καταστήματα από αυτά που ξέρω: E-shop και Multirama.

Θα μου κάνουν εγκατάσταση στο σπίτι που θα βρω εκεί, οπότε προσανατολίζομαι σε ένα από τα δύο.

Θα συγκρίνω τιμές και θα δω τώρα. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι <αρμονική> αυτή η σύνθεση.

Για μένα καλύτερα να μην πάρεις από eshop τη εγκατάσταση δηλαδή θα σου κάνουν που δεν μπορείς εσύ ?

Αν εννοείς συναρμολόγηση είναι άλλο θέμα και αυτο δεν νομίζω ότι θα το κάνουν στο χώρο σου , εγκατασταση στο χωρο σου εννουν να ερθουν και να στησουν το Pc (συνδεση οθονη πληκτρολογιο κτλ )

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερα να μην πάρεις από eshop τη εγκατάσταση δηλαδή θα σου κάνουν που δεν μπορείς εσύ ?

Αν εννοείς συναρμολόγηση είναι άλλο θέμα και αυτο δεν νομίζω ότι θα το κάνουν στο χώρο σου , εγκατασταση στο χωρο σου εννουν να ερθουν και να στησουν το Pc (συνδεση οθονη πληκτρολογιο κτλ )

Ναι ναι συναρμολόγηση εννοώ. Και για την εγκατάσταση έχεισ δίκιο δεν έχω πρόβλημα με τα καλώδια.

Μάλλον που δεν θα χρειαστεί να τους φέρω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να σου στησω ένα μηχανάκι είτε από multirama είτε από eshop, και απλά δε γίνεται. Στο μεν eshop, δεν έχει ένα κουτί της προκοπής για κάτω από 160e, στο multirama έχει πανάκριβα τα 8gb RAM, και στα 2 δεν έχουν ψύκτρες της προκοπής..

Και κατά το πόσο αξίζει να σου στείλουν έτοιμο στημένο σύστημα...άμα έχει καμιά βαριά ψύκτρα πάνω εγώ δε θα εμπιστευόμουν ACS/ταχυδρομεία κτλ.

Δες το συστηματάκι του evolution. Είναι ότι πρέπει, απλά εγώ θα πρόσθετα και κάποια σοβαρή ψύκτρα. Αυτή π.χ. είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Αλλιώς noctua nh-d14 (την έχει ακριβά το visionstudio όμως) ή corsair Η100 (ψάξε να δεις άμα είναι συμβατή με το κουτί όμως)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να σου στησω ένα μηχανάκι είτε από multirama είτε από eshop, και απλά δε γίνεται. Στο μεν eshop, δεν έχει ένα κουτί της προκοπής για κάτω από 160e, στο multirama έχει πανάκριβα τα 8gb RAM, και στα 2 δεν έχουν ψύκτρες της προκοπής..

Και κατά το πόσο αξίζει να σου στείλουν έτοιμο στημένο σύστημα...άμα έχει καμιά βαριά ψύκτρα πάνω εγώ δε θα εμπιστευόμουν ACS/ταχυδρομεία κτλ.

Δες το συστηματάκι του evolution. Είναι ότι πρέπει, απλά εγώ θα πρόσθετα και κάποια σοβαρή ψύκτρα. Αυτή π.χ. είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Αλλιώς noctua nh-d14 (την έχει ακριβά το visionstudio όμως) ή corsair Η100 (ψάξε να δεις άμα είναι συμβατή με το κουτί όμως)

την α70 εχω βαλει και εγω μαλλον δεν προλαβες το edit και η Η100 μπαινει πανω το κουτι που εβαλα περνει 2πλο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε για την ψυχτρα αλλα εγω εχω την Intel xts100h και η θερμοκρασια στο cpu μου τα κραταει σε χαμηλα επιπεδα

800στροφες 38c off game

2.600 στροφες 38c in game

edit: κανει πολυ θορυβο στα 2.600στροφες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε για την ψυχτρα αλλα εγω εχω την Intel xts100h και η θερμοκρασια στο cpu μου τα κραταει σε χαμηλα επιπεδα

800στροφες 38c off game

2.600 στροφες 38c in game

edit: κανει πολυ θορυβο στα 2.600στροφες

Δεν την εχω δοκιμασει για να ξερω τι παίζει όποτε βάζω κάτι που γνωρίζω και οσο νανε προτιμω την corsair απο την intel στις ψυκτρες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.