Jump to content



Firefox hotkeys


lunatic89

Recommended Posts

Καλησπέρα,

το mousewheel του ποντικιού μου έχει την δυνατότητα να κάνει δεξιά-αριστερά και θέλω να ορίσω με αυτό την αλλαγή των tabs. Τώρα υπάρχει το ctrl+Tab για την αλλαγή των tabs (ή ctrl+shift+Tab για πίσω).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το πετύχω? Θα με βοηθούσε αρκετά κάτι τέτοιο μιας και χρησιμοποιώ πολλά tabs. όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετακινηθείς ανάμεσα στις καρτέλες ή με Ctrl+1, Ctrl+2 κλπ ή με Ctrl+Page up, Ctrl+Page Down.

Φαντάζομαι το δεύτερο είναι αυτό που θα σε βολέψει περισσότερο οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στις ρυθμίσεις του ποντικιού σου και στην ροδέλα να ορίσεις τη συντόμευση (ή τις συντομεύσεις ανάλογα το software) που σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετακινηθείς ανάμεσα στις καρτέλες ή με Ctrl+1, Ctrl+2 κλπ ή με Ctrl+Page up, Ctrl+Page Down.

Φαντάζομαι το δεύτερο είναι αυτό που θα σε βολέψει περισσότερο οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στις ρυθμίσεις του ποντικιού σου και στην ροδέλα να ορίσεις τη συντόμευση (ή τις συντομεύσεις ανάλογα το software) που σε βολεύει.

Τι εννοείς στις ρυθμίσεις του ποντικιού μου? Δεν υπάρχουν πουθενά ρυθμίσεις για το ποντίκι μου πέρα από τις βασικές που υπάρχουν στο control panel οι οποίες δεν περιέχουν ορισμό συντομεύσεων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετακινηθείς ανάμεσα στις καρτέλες ή με Ctrl+1, Ctrl+2 κλπ ή με Ctrl+Page up, Ctrl+Page Down.

Φαντάζομαι το δεύτερο είναι αυτό που θα σε βολέψει περισσότερο οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στις ρυθμίσεις του ποντικιού σου και στην ροδέλα να ορίσεις τη συντόμευση (ή τις συντομεύσεις ανάλογα το software) που σε βολεύει.

Νομιζω οτι μπορεις να το κανεις με το συνδυασμό Ctrl+ Tab :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στις ρυθμίσεις του ποντικιού μου? Δεν υπάρχουν πουθενά ρυθμίσεις για το ποντίκι μου πέρα από τις βασικές που υπάρχουν στο control panel οι οποίες δεν περιέχουν ορισμό συντομεύσεων

Tότε μάλλον δεν γίνεται να ορίσεις στο ποντίκι τη συγκεκριμένη λειτουργία.

(Και αυτό με μια επιφύλαξη βέβαια)

edit: ποιο ποντίκι έχεις;

Νομιζω οτι μπορεις να το κανεις με το συνδυασμό Ctrl+ Tab :)

Ο φίλος θέλει αυτό που κάνει με το ctrl+tab να το κάνει με το ποντίκι. τον συνδυασμό με το πληκτρολόγιο τον ήξερε απ'ότι κατάλαβα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το M510 της Logitech

Βασικά υπάρχει ήδη καθορισμένη μια λειτουργία για το δεξια-αριστερά της ροδέλας και είναι το horizontal scrolling.

Αλλά μου είναι άχρηστο αφού ποτέ δεν κάνω horizontal scrolling.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς. ποια έκδοση του SetPoint έχεις; Στην 4.80 που έχω εγώ και είναι αρκετά παλιά (και κακώς ίσως δεν έχω κάνει update) μπορείς να το κάνεις αυτό επιλέγοντας το κουμπί θέλεις, και μετά αφού επιλέξεις το "Αντιστοίχιση πατήματος πλήκτρου" κάτω βγάζει μια επιλογή για τα διάφορα προγράμματα (με ένα drop down menu) και ένα κουμπί που γράφει "Διαχείριση προγραμμάτων".

Μπαίνεις εκεί και αφού διαλέξεις το πρόγραμμα που θέλεις, τον φφ εν προκειμένω, ορίζεις την συντόμευση που θέλεις και είσαι έτοιμος.

Προφανώς κατι ανάλογο θα υπάρχει και στη δική σου έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το βρήκα τώρα. Δεν το είχα ξαναχρησιμοποιήσει κ δεν ήμουν πολύ εξοικειωμένος. Το θέμα είναι ότι όταν κλείνω το setpoint παύει να λειτουργεί. Θα πρέπει να το έχω μόνιμα ανοιχτό. Θα ήθελα να μην χρειάζεται μια έξτρα εφαρμογή αλλά εντάξει δεν πειράζει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.