Jump to content



Gaming Recording / Converting Tools


Proteas

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος, εδώ μπορούμε να Postάρουμε, με ποιο πρόγραμμα κάνουμε record / convert

τα games που παίζουμε.

Καθώς και τι ρυθμίσεις χρησιμοποιούμε για το καλύτερο αποτέλεσμα όταν το κάνουμε upload στο youtube.

Recording Software.

Fraps v3.2.3

Λόγος: Το θεωρώ το καλύτερο σε θέμα ποιότητας ήχου και εικόνας! Ίσος είναι όμως λίγο βαρύ σε σχέση με τα άλλα...

Ρυθμίσεις:

frapssettings.jpg

Tip: Με το Fraps είχα το εξής πρόβλημα, με το σύστημα της υπογραφής μου

Case: HAF 932 - MB: BloodRage - CPU: i7 920 2.6GHz @ 4.2 GHz 1.2v

GPU: Gainward GTX 480 @ coming soon - RAM: OCZ 3x2GB 1333MHz @ 1682MHz

HDD: Seagate Barracuda 3x500GB + 1x750GB .12 - HDD2: Seagate FreeAgent Pro 1TB

Personal 3D Mark 06 Score: 28261 Next score, coming soon

και τις ρυθμίσεις που έχω και στην photo

Όταν πάταγα record, το παιχνίδι γινότανε unplayble, τα fps έπεφταν στα 15-20

έκανα research και κάποιοι λέγανε ότι το καλύτερο είναι να γράφεις σε Half size και σε διαφορετικό σκληρό, από τον σκληρό του παιχνιδιού.

Τα δοκίμασα αλλά τίποτα! Τελικά βρήκα την λύση και τώρα γράφω 1080p όλα full και πραγματικά είναι σαν να μην έχω πατήσει το record!

Η Λύση λοιπόν είναι η εξής:

1) Κατεβάζουμε το free Core Affinity Resident, είναι ένα πρόγραμμα με το οποίο μπορείτε να κάνετε save το affinity που έχετε ορίσει, αλλιώς αν το κάνετε με το Task Manager, θα πρέπει να το κάνετε κάθε φορά που η εφαρμογή θα ανοίγει!

2) Αφού το κάνετε extract πατάτε διπλό click στο coreaffinityresident.exe και θα εμφανιστεί το εικονίδιο κάτω δεξιά στο taskbar

3) Ανοίγετε το Fraps και το game που θέλετε να κάνετε record

4) κάνετε δεξί click στο Core Affinity Resident > Options και checkάρετε τα Autostart With Windows & Add Core Affinity Residnet to Context Menu και πατάτε οκ

5) Ανοίγετε μετά το Core Affinity Resident και θα σας βγάλει μια λίστα, με όλα τα προγράμματα που τρέχουν εκείνη τη στιγμή.

6) Πατάτε πάνω στην εφαρμογή που θέλετε (Fraps) και μετά πατάτε στο Set Affinity, αφού ορίσετε πόσους πυρήνες θέλετε η εφαρμογή να χρησιμοποιήσει πατάτε οκ και μετά κάνετε το ίδιο για το παιχνίδι.

Στην περίπτωση μου θα μοιάζει κάπως έτσι... Που σημαίνει ότι έχω ρυθμίσει το Fraps να λειτουργεί με τους 6&7 πυρήνες ενώ το BFBC2 με τους 0,1,2,3,4&5

coreaffinityresident.jpg

Με το παραπάνω κόλπο και σε συνδυασμό με το fraps να γράφει σε διαφορετικό σκληρό από τον σκληρό που είναι το παιχνίδι, γράφω τέλεια!

Video Converter:

RipBot264

Λόγος: Απλά είναι καλύτερο! Για κάποιο λόγο, με τα ίδια settings σε όλα τα converters, αυτό βγάζει καλύτερο αποτέλεσμα και μικρότερο αρχείο!

Ρυθμίσεις:

69872254.jpg

62120389.jpg

Ένα video των 9,47GB το έκανε 327ΜΒ

Προειδοποιηση 18+ το video περιεχει διαλογους ενηλικων !!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=q1NMR3MeoQU]BFBC2 Maxed Out Upload test.mkv - YouTube[/ame]

Ευχαριστω τον φιλο NOP$TRIM για τις ατελειωτες ωρες που περασαμε

ψαχνοντας για τα καλυτερα προγραμματα για γινει αυτος ο οδηγος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.