Jump to content



Σχετικά με συνολικη ραμ crossfire


Tsine

Recommended Posts

Σχετικά με το crossfire πρόσφατα παρατήρησα ότι στο unigine Heaven dx11 μου λέει στο τέλος του benchmark τα στοιχεία και αναφέρει ότι έχω crossfire με συνολική ραμ κάρτας γραφικών 1 gb ενώ έχω 2 χ5770 1gb ε κανονικά δεν θα έπρεπε να λέει 2Gb από την άλλη στο gpu στην πρώτη κάρτα αν την επιλέξω λέει Memory usage (dedicated),Memory Usage(dynamic) το ένα πιάνει 1024 mb καθώς τρέχω unigine το άλλο 128 Mb και τα δύο πεδία έχουνε όριο τα 2gb . Αυτά τα δύο πεδία δεν μου τα βγάζει στην δεύτερη κάρτα γραφικών αν την επιλέξω στο gpu z ?

Κάταρχας το unigine heaven δεν έπρεπε να λέει 2gb crossfire και από την άλλη δεν έπρεπε να λέει memory usage (dedicated, dynamic) και στις 2 στο gpu Z?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το crossfire πρόσφατα παρατήρησα ότι στο unigine Heaven dx11 μου λέει στο τέλος του benchmark τα στοιχεία και αναφέρει ότι έχω crossfire με συνολική ραμ κάρτας γραφικών 1 gb ενώ έχω 2 χ5770 1gb ε κανονικά δεν θα έπρεπε να λέει 2Gb από την άλλη στο gpu στην πρώτη κάρτα αν την επιλέξω λέει Memory usage (dedicated),Memory Usage(dynamic) το ένα πιάνει 1024 mb καθώς τρέχω unigine το άλλο 128 Mb και τα δύο πεδία έχουνε όριο τα 2gb . Αυτά τα δύο πεδία δεν μου τα βγάζει στην δεύτερη κάρτα γραφικών αν την επιλέξω στο gpu z ?

Κάταρχας το unigine heaven δεν έπρεπε να λέει 2gb crossfire και από την άλλη δεν έπρεπε να λέει memory usage (dedicated, dynamic) και στις 2 στο gpu Z?

To heaven σωστα τα λει απο οσο ξερω δεν προσθέτετε η μνημη εχει απο 1 GB καθε πυρηνας και στην 6990 αν και τη διαφημιζουν για 4GB καρτα εχει 2+2 (2 για τον καθε πυρηνα) στην 6990 εμενα το heaven διαβαζει 2GB και παλιοτερα στην 5970 1GB αρα ειναι σωστα τωρα για το gpuz δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Η ram της μιας κάρτας είναι mirror της άλλης για να μπορούν να επεξεργάζονται ταυτόχρονα τα δεδομένα της ίδιας σκηνής και να έχεις την αυξημένη απόδοση. Για αυτό το crossfire δύο καρτών με 1 gb η καθεμια ΔΕΝ δίνει 2gb vram, αλλά 1gb vram. Σωστά στο λέει το unigine.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.