Jump to content



Απο CRT σε LCD/TFT


debergz

Recommended Posts

Σκεφτικα να αλλαξω το monitor μου αν και πολυ καλό το ViewSonic P70f και να το δωσω στον αδερφο μου κ εγω να πάρω ενα 17 LCD. To θεμα ειναι δεν ξερω τι να διαλεξω. Μιας και θα παω σε LCD σκεφτικα να παρώ κατι με DVI εισοδο. Θελω γρηγορο χρονο αποκρισης ωστε να μην εχω προβλημα σε παιχνιδια κ DVD οπως επισης κ καλη ποιοτητα σε αποκριση χρωματων μιας κ ασχολουμε με Web Design κ λιγο με Video Editing.

Καποια μοντελα που ειδα στο ιντερνετ και μου φανηκαν ενδιαφεροντα ειναι:

Samsung 172X

LG L1720P δεν το εχω βρει ακομα σε ελλαδα μονο το L1720B(ιδιο χωρις DVI)

Sony HX73/S

Sony HS73P (χωρις DVI)

Τι μου προτεινεται ; Μηπως προτεινεται καποιο αλλο monitor χωρις να ξεπαρναει τα 550 χωρις ΦΠΑ

Κατι αλλο εκτος topic Mini DV η Digital 8 Βιντεοκαμερα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε πρεπει να αποφασισεις πρωτα σε ποια κατηγορια οθονων θα κυμανθεις..

Τι θελω να πω...

Οι Samsung 172X , Sony HX73/S ειναι το ανωτερο επιπεδο και μιλαμε για 700+ ευρο..

Οι LG και Sony HS73P ειναι η πιο κατω κατηγορια και μιλαμε για 470 και 500 αντιστοιχα..

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια μάλλον στην ανώτερη.

Εχω την HS53 (με 350) και δεν μπορώ να πώ οτι θα μείνεις ευχαριστημένος για παιχνίδια. Από τη Sony X73 πάλι είμαι επιφυλακτικός. Εδώ ένα wave που κινείται παρουσιάζει ghosting, ή κάνοντας scrolling ένα κείμενο. Παρ' οτι δεν έχω πείρα από LCD σε παιχνίδια, δε νομίζω οτι θα ευχαριστηθείς όπως με το CRT σου. Τα μάτια σου βέβαια θα σε ευγνομωνούν :)

Link to comment
Share on other sites

Μου προσφεραν την Samsung 172X στην τιμη των 665 τελικη τιμη με εξοδα αποστολης.Σκεφτομαι να παρω αυτην.Εχει το χαμηλοτερο response time 12ms . Με DVI εισοδο τι το καλυτερο θα εχω? Μηπως θα μειωθει κ το ghosting? Αλλη ειδεα ειναι τελικα το Sony HX73/S.

Εσεις αναμεσα απο αυτα τα δυο πιο λετε?

:toomuchne

Samsung 172X : Pixel 0.294mm,Brightness(Typ.) 270cd/m,Contrast 500:1,View (H/V) 160/140, Horizontal Frequency 30~80kHz, Vertical 56~75Hz,Bandwidth 135Mhz, Response 12ms

Sony HX73/S: Pixel 0.264mm,Brightness 400cd/m,Contrast 500:1,View (H/V) 140/160, Horizontal Freq 28~80kHz ,Vertical Freq 48~75Hz

Sorry αν σας εχω πρηξει:o

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε και μια ματια εδω:

http://graphics.tomshardware.com/display/20031105/index.html

εδω:

http://graphics.tomshardware.com/display/20040413/index.html

κ εδω:

http://graphics.tomshardware.com/display/20040326/index.html

μηπως και βοηθησει λιγακι

Με DVI δεν σου μειωνεται το ghosting, απλα εχεις υποστηριξη και καλα για το μελλον, ουτε και διαφορα στην ποιοτητα απεικονισης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.