Jump to content


Pumpkin Dr.Dre case project


Recommended Posts

Μέρος 1ο

:crazy_pilot: ο ασθενής: κουτί Α+ twin engine (κουτάκι που το έχω από το 2007) είναι το πρώτο εγχείρημα σε κατασκευή/κοψίματα και βάψιμο.

Πριν ένα χρόνο ήμουν έτοιμος για αγορά νέου κουτιού επειδή το είχα βαρεθεί αλλά αποφάσισα να το κρατήσω και να

του κάνω κάποιες αλλαγές.

Πριν & μετά

VBTc5Jv.jpg

EUIucNc.jpg

Προεργασία λύσιμο του κουτιού, τα κοψίματα που ήθελα να κάνω, τρίψιμο και..

dDEFM2b.jpg

JbwOPJz.jpg

h8biSRO.jpg

DawjDbV.jpg

4OCXyQR.jpg

icBRtLs.jpg

2k7epY8.jpg

okRaUwM.jpg

vO9ls2P.jpg?1

#B

Σειρά είχε το βάψιμο (το βάψιμο ήταν και το χειρότερο μου σημείο, δεν το πολύ κατέχω) κάποια πράγματα έπρεπε να τα βάψω πάλι και 3η φορά!!

Xblotdd.jpg

6tOuaA4.jpg?1

8RyinFY.jpg

mj6sW1K.jpg

llNoAeS.jpg

PvPsyYi.jpg

5rbuRJR.jpg?1

gZQ4mjB.jpg

k7edMXj.jpg

Το στήσιμο και το τελικό αποτέλεσμα:jester:

fl02YdO.jpg

BZ6YCjn.jpg

DgPspX8.jpg

Qvo3zHJ.jpg

RItuvej.jpg

Qdgd0Ia.jpg

Yhq43Z5.jpg

wn5u4Ao.jpg

pumpkin Dr.Dre project

LBsWWyz.jpg

Αυτό ήταν το project μου πριν ένα χρόνο..

Όμως πριν ένα μήνα "αποφάσισα τελικά" να πάω σ'αλλαγή του κουτιού και ήμουν ανάμεσα σε NZXT phantom 630 και corsair 750D

αλλά επειδή τα λεφτά είναι πολλά είπα προς το παρόν να μείνω με το Αplus, :pleasantry: και τα χρήματα να τα ρίξω αλλού .

Αν και το 2ο μέρος (και τελευταία παρέμβαση) το έχω αρχίσει εδώ και μια βδομάδα, μόλις το ολοκληρώσω θα το ανεβάσω!!!

*Άντε πάλι κοψίματα, βάψιμο, ξεπριτσίνιασμα και στήσιμο από την αρχή :D

continued...μέρος 2ο

μερικές φωτογραφίες

Qb8d2kE.jpg

RgW1WMM.jpg

Link to comment
Share on other sites

not bad . αν και το pumpkin style ειναι καπως εποχιακο :p

καποιες ερωτησεις ...

το ετριψες για να πατησει το χρωμα καλυτερα?

ειναι απλο σπρει απο μαγαζακια της γειτονιας , η κατι εξειδικευμενο ?

τελος ... γιατι χαλασες την γραφικων , αφου ετσι και αλλιως δεν φαινεται το κατω κομματι της XD

παντος αμα θελεις να κανεις ριζικες αλλaγες στο version 2 . θα μαρεσε να δω να δοκιμαζεις να ακολουθησεις την φιλοσοφια των RAVEN

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε τρίψιμο, αστάρι, το χρώμα και μετά βερνίκι. Σπρέι από χρωματοπωλείο της γειτονιάς.

Για την κάρτα... έχει πουληθεί!!! Δεν υπήρχε κάποιος λόγος, με παρέσυρε το θέμα.

Για το 2ο μέρος όσον αφορά τα χρώματα φίλος φανοποιός μου είπε να πάω σε μαγαζί που προμηθεύεται και ανάλογα τι θέλω,

να πάρω σπρέι μονής (δεν χρειάζεται βερνίκι, γυαλίζει από μόνο του) ή διπλής βαφής(θέλει βερνίκι) η φιάλη έχει 10€ με 14€.

Όσον αφορά τις αλλαγές που θα κάνω, αφορούν κυρίως το εσωτερικό του κουτιού, το εξωτερικό θέμα θα το αφήσω ίδιο,

η μόνη αλλαγή εξωτερικά που ίσως κάνω, είναι να διορθώσω το χρώμα στην πρόσοψη.

Link to comment
Share on other sites

Μέρος 2ο

Πριν την αποσυναρμολόγηση & το ξεπριτσίνιασμα:rubik:

DCv7aDT.jpg

eixel2y.jpg

#2α) Αφαίρεσα όλα τα πριτσίνια από το κουτί, έκανα και τα κοψίματα που ήθελα, επίσης μετέφερα το hdd cage ~2cm.

ppZmrid.jpg

#2β) Οι αλλαγές & τα κοψίματα

RgW1WMM.jpg

Juu56OB.jpg

Qb8d2kE.jpg

iZgi5ye.jpg?1

IjrWUi3.jpg?1

y4dJknk.jpg?1

d8Cemsm.jpg?1

yeTpfv5.jpg?1

#2γ) Τα κομμάτια μετά το βάψιμο & το πριτσίνωμα του κουτιού

NvQzjPI.jpg

8unkyyN.jpg

iiGORHK.jpg

eWOJz5y.jpg

r1Z87WR.jpg

gCsh93c.jpg

x7JS601.jpg

Επειδή στην αρχή δεν έβρισκα μαύρα πριτσίνια στο μέγεθος που ήθελα, έκατσα και τα έβαψα. Όμως τελικά τελευταία στιγμή βρέθηκαν.

**Με το βελάκι στην κάτω φωτογραφία είναι τα βαμμένα πριτσίνια

QuhMWMW.jpg

A0pOTZD.jpg

η συνέχεια της συναρμολόγησης του κουτιού

oy0lAQD.jpg

uhRxBkq.jpg

5Ay4aba.jpg

PEnE5kI.jpg

vjnJK2D.jpg

fkNzsIF.jpg

3sdJyRS.jpg

riW6a1k.jpg

#2δ) Εδώ τελειώνει και το πριτσίνωμα του κουτιού. Τα χρώματα εκτός του μαύρου, των υπόλοιπων κομματιών

είναι κόκκινο με πορτοκαλί πέρλα τα οποία τα έβαψε ένας γνωστός μου (επειδή δεν ήθελα να τα κάνω σ***:whistling)

Για το τέλος έμεινε η συναρμολόγηση των parts, από τα οποία μου λείπουν και κάποια και μόλις τα πάρω κι αυτά

θα ανεβάσω και τις υπόλοιπες φωτογραφίες με ολοκληρωμένο το project μου. :jester:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω και τόσο με τον τροχό! Αυτά που χτυπάνε πολύ θα κρυφτούν :whip: . Έψαξα να βρω αυτά τα λάστιχα που έχουν τα κουτιά στις εγκοπές της μητρικής άλλα δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Grommets ακριβώς στις διαστάσεις σου είναι απίθανο να βρεις. Μπορείς να ψάξεις για u-channel και να ντύσεις γύρω γύρω το άνοιγμα που έχεις κάνει όμως ;)

Ξέρω μαγαζί από Αμερική αν σε ενδιαφέρει κ μπορείς να περιμένεις, αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι άλλο, ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αν σου κάνει στρογγυλό μπορείς και με το εξωτερικό απο καλώδιο (δύσκολο να το συγκρατήσεις με πατέντα μονο αλλα οκ )

Ευχαριστώ για την πρόταση, τελικά πήρα U-channel όπως πρότεινε και ο [MENTION=15582]fantomas[/MENTION] , το οποίο στην αρχή με ταλαιπώρησε στον τρόπο με τον οποίο ήθελα

να το βάλω, αλλά μετά επιμονή το κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Μέρος 3ο

Μετά από σχεδόν 2 βδομάδες ολοκλήρωσα τις αλλαγές που θελα να κάνω, (αν και ήθελα να το τελειώσω νωρίτερα,

λόγο χρόνου δεν τα κατάφερα)

3α) Οι αλλαγές στην πρόσοψη, ακολούθησε τρίψιμο για να αφαιρέσω το παλιό χρώμα, αστάρι, βάψιμο από την αρχή και βερνίκι.

ΠΡΙΝ

k7edMXj.jpg

ΜΕΤΑ

2RGMZpk.jpg

iVUGmYi.jpg

5265zyj.jpg

wEmVmG6.jpg

TJts6cO.jpg

3β) Βάφτηκε και ο ανεμιστήρας για να ταιριάζει κι αυτός με το εσωτερικό

EdZGFH2.jpg

hTK5Jgd.jpg

3γ) Σειρά είχε η τοποθέτηση του u-channel το οποίο με δυσκόλεψε στην αρχή, αλλά το αποτέλεσμα πιστεύω ότι είναι αρκετά καλό:beer:

GaB7XOd.jpg

8sFviZ9.jpg

WtBShTn.jpg

6E26My8.jpg

k33wee9.jpg

3δ) Σειρά είχε η εγκατάσταση του εσωτερικού φωτισμού (ταινία led λευκού φωτισμού) και τοποθέτηση ασφαλειοθήκης όπως προτάθηκε από τον [MENTION=31307]l3ft3ris[/MENTION] .

Πήρα και τις αντίστοιχες ασφάλειες ( 3Α) , κολλήθηκαν τα καλώδια & τα sleevara.

Στο στάδιο αυτό δεν είναι εγκατεστημένα όλα τα πράγματα στο κουτί, οπότε δεν είναι ολοκληρωμένο στις παρακάτω φωτογραφίες

7SqpwNG.jpg

Al8ex1N.jpg

oiGnEOw.jpg

Εδώ ο έλεγχος του φωτισμού

ADRchgg.jpg

xgXyQ4V.jpg

Εδώ τελειώνει και το 3ο μέρος, :dirol: μέσα στις επόμενες μέρες θα ανεβούν οι φωτογραφίες με το project ολοκληρωμένο. :big_boss:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:upside: το project έχει ολοκληρωθεί αλλά προτού ανεβάσω και τις υπόλοιπες φωτογραφίες, θα κάνω μια παρένθεση σε περίπτωση που θέλει κάποιος γενικά

να βάψει κάποιο αντικείμενο. Ακολούθησα απ'αυτές τις δυο σελίδες τις συμβουλές κι αυτήν τη φορά τα πήγα καλύτερα.

Διαδικασια βαφης

πως να βαψετε τα πλαστικα που κοσμουν το σαλονι του αυτοκινητου σας. - BMWfans Forum

Την πρώτη φορά ενώ με τα χρώματα τα είχα καταφέρει καλά, την είχα ''πατήσει'' με το βερνίκι (σε κάποια πλαστικά είχε

''πετάξει'' φουσκάλες. Επίσης είχα αφήσει το βερνίκι να στεγνώσει για ένα 24ωρο με αποτέλεσμα όταν έπιανα κάποιο

από τα πράγματα να αφήνω το αποτύπωμα από τα δάχτυλα. Καλό είναι όταν φτάσετε στο σημείο που έχετε τελειώσει και με

το βερνίκι να αφήσετε να στεγνώσει το λιγότερο 3 24ωρα (εξαρτάται και από το βερνίκι). Αυτή την φορά άφησα τα πράγματα

3-4 μέρες να στεγνώσουν και άφησα κάπου δαχτυλιές. Αυτά τα αναφέρω μέσα από την εμπειρία που απόκτησα μέσα από

το project. Στο θέμα βαψίματος είμαι αρχάριος.

Παρακάτω είναι κάποια από τα σπρέι που χρησιμοποίησα (όσα έμειναν).

bAHJV98.jpg

Σε λίγο θα ανέβάσω και τις υπόλοιπες φωτογραφίες του project viper69 (όπως μετονομάστηκε :p)

Link to comment
Share on other sites

Μέρος 4ο - the end :rubik:

Το project έχει ολοκληρωθεί μαζί με την βοήθεια σας. Είχα αναφέρει ότι εξωτερικά θα έκανα κάποια αλλαγή στο μπροστά μέρος

αλλά τελικά έκανα κι άλλες μικρο αλλαγές. Με την βοήθεια από το θέμα ''Στα σαγόνια της...σέγας!'' του [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/sta-sagonia-tis-segas-127924.html

κατάφερα να κόψω/φτιάξω (για πρώτη φορά) το plexiglass του πλαϊνού του κουτιού.

4α) Κόψιμο plexiglass

e0TAdJt.jpg

p09dhuq.jpg

lfAAamz.jpg

Ενώ κατάφερα να κόψω το plexiglass και να ανοίξω τις τρύπες, όταν πήγα να αφαιρέσω την ζελατίνα μου έσπασε ένα

μικρό κομμάτι!! εκεί τα είδα όλα... :hang2: Αφού πήρα κάποιες ανάσες και ηρέμησα και επειδή το κομμάτι που έσπασε

ήταν μικρό και δεν φαίνεται, κολλήθηκε και συνέχισα με την τοποθέτηση του στο πλαϊνό.

4β)

-εδώ είναι το αρχικό πλαϊνό

v95LMEs.jpg

37ONc1e.jpg

-και εδώ αυτό που έκοψα

7tDcVWe.jpg

4γ) Ολοκληρωμένο το project

5BZ8Al3.jpg

2B2WyWB.jpg

IGPOzlS.jpg

zU0LPD1.jpg

lEwVNvP.jpg

-το εσωτερικό και ο φωτισμός

YTP6p6r.jpg

jOBb9Gn.jpg

ZnSE1So.jpg

olcvjP6.jpg

-υπόλοιπες φωτογραφίες

aIdqASE.jpg

jRWyZou.jpg

CmX7Ze7.jpg

:rubik:Αυτό είναι το project μου ολοκληρωμένο μετά από 1 μήνα σχεδόν :jester:

ADRchgg.jpg

fpx7JwJ.jpg

:happy2::big_boss:

Αυτά τα ολίγα. Ώρα για τσιγάρο και μπυρίτσα :beer:Ευχαριστώ.

:hi::p

Viper69 the end

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.