Jump to content



sos καλύτερη σχόλη πληροφορικής;;


lucia18

Recommended Posts

Καλημέρα!!

Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει την καλύτερη σχολή ή και την πιο ευκολότερη από τις εξής:

1«Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ,

2«Πληροφορικής» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,

3 «Πληροφορικής»του Πανεπιστημίου Πειραιώς,

4 «Πληροφορικής και Τηλεματικής» του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου.

Εμένα με διαφέρει πιο πολύ προγραμματιστής,web designer!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με διαφέρει πιο πολύ προγραμματιστής,web designer!!

οτι κανεις μονος σου (αν θελεις να βρεις ευκολότερα δουλειά, αλλιώς οπου και να πας βασική επιστήμη υπολογιστών θα μαθεις) :p:)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 2ο ετος στο Τμημα Πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ....αν εχεις ορεξη και γουσταρεις να προγραμματιζεις πραγματικα τοτε η σχολη , η οποια ειναι η καλυτερη Πληροφορικη στην Ελλαδα συμφωνα με ερευνες τοτες αυτη να επιλεξεις...το Τμημα αυτο εχει τα καλυτερα "μεσα" για αποκατασταση πανω στην πρακτικη σου ;) , εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις απο οτι εχω δει 1 χρονο τωρα με υπερσυγχρονα Labs και γενικα οι καθηγητες ειναι πολυ TOP! ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα Σπουδών | Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών οριστε... επειδη εχω γενικα φιλους σε ολα τα τμηματα πληροφορικης γενικα το συμπερασμα ειναι οτι αυτη του ΕΚΠΑ ειναι best of!
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 2ο ετος στο Τμημα Πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ....αν εχεις ορεξη και γουσταρεις να προγραμματιζεις πραγματικα τοτε η σχολη , η οποια ειναι η καλυτερη Πληροφορικη στην Ελλαδα συμφωνα με ερευνες τοτες αυτη να επιλεξεις...το Τμημα αυτο εχει τα καλυτερα "μεσα" για αποκατασταση πανω στην πρακτικη σου ;) , εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις απο οτι εχω δει 1 χρονο τωρα με υπερσυγχρονα Labs και γενικα οι καθηγητες ειναι πολυ TOP! ;) ...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Να σαι καλά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα να ξερεις η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι η καλυτερη της Ελλαδος ... και το βλεπω απο το 1ο ετος ;) ...αν εισαι καλος σε ενα μαθημα αμεσως πιανεις γνωριμιες με λεκτορες που ειναι πιτσιρικαδες και βοηθανε ...Αυτοι ειναι η "διοδος" σου προς την επιτυχια ..πιστεψε με,ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να μιλας με ενα λεκτορα λες και ειναι κολλητος σου ;) ..Τωρα τα υπολοιπα τα αφηνω σε σενα να τα δεις..Απ τις φετινες βασεις ομως ειδα πως δεν ειναι και ευκολο να μπεις με 17.300 που εφτασε.. Παντως καλη επιτυχια σε οτι κανεις και αν μπεις στο τμημα στειλε μου αμεσως! :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικα να ξερεις η Πληροφορικη του ΕΚΠΑ ειναι η καλυτερη της Ελλαδος ... και το βλεπω απο το 1ο ετος ;) ...αν εισαι καλος σε ενα μαθημα αμεσως πιανεις γνωριμιες με λεκτορες που ειναι πιτσιρικαδες και βοηθανε ...Αυτοι ειναι η "διοδος" σου προς την επιτυχια ..πιστεψε με,ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να μιλας με ενα λεκτορα λες και ειναι κολλητος σου ;) ..Τωρα τα υπολοιπα τα αφηνω σε σενα να τα δεις..Απ τις φετινες βασεις ομως ειδα πως δεν ειναι και ευκολο να μπεις με 17.300 που εφτασε.. Παντως καλη επιτυχια σε οτι κανεις και αν μπεις στο τμημα στειλε μου αμεσως! :p

Έχω περασει σε σχολή εκτος αθήνας και ηθελα να αποφασισω πριν βγουν οι μεταγγραφες.....χειροτερεψαν τα οικονομικά και πρεπει να αλλαξω περιοχη να δω αν γινονται μεταγγραφες για δευτεροετης κ πολυτεκνους... :/Σε ευχαριστώ πολύ!!Κορίτσι είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με διαφέρει πιο πολύ προγραμματιστής,web designer!!

Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις σε καμία από τις σχολές που ανάφερεις για να γίνεις web designer ή web programmer. Τα 6 χρόνια που θα ξοδέψεις στο ΑΕΙ/ΤΕΙ, αν ασχοληθείς σοβαρά με τα παρακάτω courses, θα μάθεις πολλά περισσότερα. Προς Θεού (λέμε τώρα...), δεν σου λέω να μην σπουδάσεις, αλλά αν σε ενδιαφέρει απλά και μόνο το να βρεις μία (πολύ) καλή δουλειά σαν web designer/programmer και ΟΧΙ η ακαδημαϊκή καριέρα, τότε το ελληνικό ΑΕΙ/ΤΕΙ Πληροφορικής/Τηλεπικοινωνιών δεν είναι η σωστή επιλογή. Είναι προτιμότερο να αφιερώσεις χρόνο και μεράκι για κάτι που γουστάρεις και σ'αρέσει παρά να μπλέξεις με ένα κάρο άλλα πράγματα τα οποία σε τελική ανάλυση δεν σε ενδιαφέρουν. Οι καιροί έχουν αλλάξει ... :neo: Αυτό προϋποθέτει ότι είσαι σοβαρή, έχεις κασταλάξει στο τι θες να κάνεις, και δεν θες έναν "μπαμπούλα" πάνω από το κεφάλι σου να σου λέει διάβασε. Καλώς ή κακώς, το πανεπιστήμιο σου μαθαίνει ότι υπάρχουν συνέπειες όταν δεν είσαι συνεπής.

[1] - Learn Web Design, Web Development, and More | Treehouse

Με διαφορά το καλύτερο web programmer/designer που θα βρεις και με διασυνδέσεις για βρεις δουλειά.

[2] - Learn | Codecademy

[3] - https://www.codeschool.com

Πολύ καλά και τα δύο, hands-on practice

[4] - https://www.udacity.com

[5] - https://www.coursera.org

Λίγο πιο ακαδημαϊκά, σε πανεπιστημειακό style

[6] - https://www.udemy.com

[7] - SkilledUp - Find the best online courses, tutorials and resources

Λίγο απ' όλα

Link to comment
Share on other sites

H ακαδημαικη μορφωση σε ενα Πανεπιστημιο σαν το Dit (department of informatics and telecommunications) ειναι τρομερη σε ολα εαν θελεις να ασχοληθεις σε οτιδηποτε με υπολογιστες και δεν νομιζω να ειναι σωστο να γινεις Web Designer χωρις να ξερεις 4-5 γλωσσες προγρ. + λιγο hardware + λιγα μαθηματικα που παντα χρειαζονται σε αυτες τις δουλειες ...θα γινεις ενας μονοπλευρος web designer που απλα δεν θα κανει 1 πραγμα και αυτο ειναι ολο... not that good...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο [MENTION=30541]TheHacker[/MENTION] είναι τα πράγματα. Οι σοβαρές εταιρίες θα σου ζητήσουν κάποιο χαρτί, είτε BSc είτε MSc. Γνώμη μου, πάνε τελείωσε μία εύκολη σχολή να πάρεις το χαρτί όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα μπορείς. Δυστυχώς τα ελληνικά πανεπιστήμια δουλεύουν στην τύχη, δεν υπάρχει μηχανισμός που θα σε αναδείξει ή κάτι τέτοιο. Είναι ας πουμε θέμα συγκηριών σε ποιον θα πέσεις, ποιον θα γνωρίσεις και τι καιρό θα έχει. Μην βασίζεσαι στο "όνομα" και στο "πρεστίζ" ενός μεγάλου και τρανταχτού πανεπιστημείου για να βρεις δουλειά -- αυτό είναι μόνο για να κάνεις καριέρα σαν ακαδημαϊκός (PhD, Research, Call for Papers κλπ).

Με απλά λόγια:

- Πτυχίο --> Μόνιμη δουλειά σε κάποια εταιρία

- Χωρίς Πτυχίο --> Freelancer απο δω και πο κει

Στην Ελλάδα είτε έχεις είτε δεν έχεις είναι το ίδιο. Δουλειές δεν υπάρχουν, κι αν βρεις, θα είσαι λίγο απόλα. Δεν υπάρχουν departments, είναι 1 άνθρωπος να κάνει λίγο design, λιγο backend, λίγο front-end, λίγο test, λίγο, λίγο λίγο ...

Γενικά, θα προσπαθήσω να σε προσανατολήσω κάπως για να έχεις μία ιδέα:

Ο web désigner πρέπει να ξέρει το τρίπτυχο HTML/CSS/Javascript, από κει και πέρα, οι γνώσεις σε Python, Ruby και PHP θεωρούνται περισσότερο backend dev. Η δουλειά του web designer είναι να σχεδιάζει κατά βάση logo, fonts, και να στήνει την δομή του css. Να έχει την εμπειρία και την φαντασία να φτιάξει ένα μοντέρνο human computer interaction interface, και να ασχολείται κυρίως με UI/UX πράγματα. Πλέον αρκετοί web designers ασχολούνται και με την δημιουργία mobile gaming, το οποίο προϋποθέτει γνώσεις Java (για Android) και C# για iOS, ωστόσο είναι περισσότερο visual programming η όλη φάση, με drag and drop, ή χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο API που απλουστεύει κατά πολύ τα πράγματα "φτύνοντας" στις παραπάνω 2 γλώσσες. Για gaming θα χρειαστείς ειδικά μαθηματικά (3D Gaming Mathimatics) και όχι την πίκρα του φουριέ, FFT ή αριθμητικής ανάλυσης. Το βιογραφικό του είναι το portfolio και τίποτε άλλο. Εδώ βάζεις την φαντασία σου να δουλέψει.

Μετά υπάρχει και ο web ή front-end developer που κάνει συνήθως back-end stuff, δηλαδή απαιτούνται γνώσεις MySQL/PostgreSQL javascript (!!!!), php, java, και για ποιο admin stuff οι python, ruby, perl. Εδώ θα πρέπει να γνωρίζεις τα βασικά απο αλγορίθμους, για παράδειγμα αν θα υλοποιήσεις από το μηδέν μία αναζήτηση στην βάση δεδομένων σου, θα πρέπει να το κάνει με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο και όχι να διαβάζεις ολόκληρο το table (εφόσον αυτό αυτό είναι δυνατό). Για παράδειγμα, μια ερώτηση που κάνει η Google είναι: "πες μου την διαφορά του binary tree με το hash table". Εκτός από τις γλώσσες προγραμματισμού, θα πρέπει να εμπλουτίσεις το ρεπορτόριο σου με APIs, όπως το Django, Ruby on Rails, και πιθανώς κάποια testing frameworks (πχ RSpec). Εδώ είναι το μέρος του "programming", και το βιογραφικό σου είναι το github profile σου. Εδώ θα πρέπει να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει.

Σε κάθε περίπτωση, αν τελειώσεις απλά την σχολή (οποια κι αν είναι) και δεν ψαχτείς μόνη σου ... δεν ...

ρίξε μια ματιά στο τι ζητάνε οι αγγελίες για web σε linkedin, monster, και άλλα παρόμοια sites και θα καταλάβεις. Το καλό με το self-paced study είναι στην ουσία "ράβεις" τα courses που θέλεις. Αλλά στο τέλος, όλα εξαρτώνται από το τι πραγματικά θες εσύ να κάνεις, το υπόβαθρο γνώσεων που έχεις και την αγαπή με το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.