Jump to content



Γνώμες για νέα σύνθεση


Recommended Posts

Μετά από δεκάδες αναβολές για αναβάθμιση έφτασε πια η ώρα που τελικά θα την κάνω. 

 

Τι έχω και δεν θα χρειαστώ να πάρω:

 

Οθόνη: Dell UltraSharp U2311H

Πληκτρολόγιο: Logitech G105

Ποντίκι: Logitech G500s

Κουτί: Cooler Master Cosmos 1000

Δίσκοι: Crucial MX100 256GB SSD + 5 μηχανικούς σε καλή κατάσταση

 

Τι το θέλω: 

 

- Gaming φυσικά αλλά δεν καίγομαι να τα τρέχω όλα High

- image editing (photoshop) και video editing

- Ταινία και surfing

 

 

Budget: 650 με 750€

 

Από την πολύ λίγη αναζήτηση που έχω κάνει έχω καταλήξει στα κάτωθι:

 

ΕπεξεργαστήςIntel Core i5-4690K Box (περίπου 250,00€)

 

θα ήθελα Κ επεξεργαστή και θεωρώ ο συγκεκριμένος ότι είναι ο πιο VFM αυτή τη στιγμή. Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ.

 

Μητρική: Είμαι 99% σίγουρος ότι θα πάω σε Asrock. Asrock Z97 Extreme4 (περίπου 150,00€) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα 35€ παραπάνω από την Asrock Z97 Pro4 που μου φαίνεται αρκετά καλή. Επίσης δειλά δειλά κοιτάω και την Asrock Fatal1ty Z97 Killer στα 140,00€

 

 

ΜνήμηG.Skill RipjawsX 8GB DDR3-1600MHz ή Kingston HyperX Savage 8GB DDR3-1600MHz. (περίπου 65,00€ και 75,00€ αντίστοιχα )

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο. Πραγματικά δεν έχω καταλήξει σε ποια από τις δύο. 

 

Κάρτα γραφικών: Εκεί δεν έχω ιδέα... Μετά από πάρα πολλές αλλαγές και ψάξιμο μάλλον παώ προς R9 280 περίπου στα 220,00€

 

ΤροφοδοτικόSeasonic S12II-620 (περίπου 75,00€)

 

το τροφοδοτικό είναι από τα λίγα που έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στο Seasonic αφού απέρριψα το COOLERMASTER G550M μετά από πολύ σκέψη. Γλυκοκούταζα και το SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W αλλά τελικά κόπηκε στην συνέχεια.  

 

Με όλες αυτές τις επιλογές κινούμε πολύ οριακά εκτός Budget. 

 

Ακούω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Στο gaming που είναι ένας από τους δύο βασικούς σκοπούς σου ο i5 με έναν i7 π.χ δεν θα σου κάνει διαφορά. Ωστόσο, ανάλογα και με τη χρήση, ενδεχομένως να σου κάνεις στις άλλες εργασίες + ότι ένας i7 είναι future proof. Ως εκ τούτου θα απέκλεια i5 Κ (γενικά τον θεωρώ πεταμένα λεφτά) και θα έδινα τα λεφτά μου για έναν κλειδωμένο i7. Αντίστοιχα, εφόσον γλυτώνω από το K (και τα πεταμένα λεφτά που λέγαμε) μπορώ να πάω σε φτηνότερη μητρική, χωρίς να χάνω κάτι ουσιαστικό, με h97 chipset. Οπότε από τα 250 + 150 = 400 ευρώ πάμε σε:

 

http://www.skroutz.gr/s/4857210/Intel-Core-i7-4790-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/4869670/Asrock-Fatal1ty-H97-Performance.html

 

ή και σε http://www.skroutz.gr/s/3568873/Intel-Xeon-E3-1230-V3-Box.html εφόσον δεν θα χρειαστείς τα ενσωματώμενα γραφικά. Ειδικά με την ύπαρξη του xeon στην αγορά σε αυτήν την τιμή (ουσιαστικά hasweel i7 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά) είναι καφρίλα να πας σε i5.

 

Kάρτα γραφικών: Στα 220 ευρώ κοντά είναι αυτή: http://www.skroutz.gr/s/6165125/Gigabyte-GeForce-GTX960-2GB-WindForce-2X-OC-GV-N960WF2OC-2GD.html που και καλύτερη σε επιδόσεις είναι από την 280 (= ξαναζεσταμένη 7950) και καίει λιγότερο και ενσωματώνει πλείστα όσα features ως καινούρια.

 

Aντίστοιχα πας και στο superflower που κοιτούσες αρχικά και και ισοφαρίζεις στο σύνολο το μπάτζετ έχοντας προφανώς καλύτερο σύστημα από τις αρχικές σου -όχι κακές- επιλογές.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως, αφού σκόπευες για 400 ευρώ mobo-cpu χίλιες φορές I7 με H97. Και για τα υπόλοιπα μέσα, αφού δε πολυψήνεσαι για full extra settings στα games, 960 στα 220 είναι οκ, οχι πολύ καλά αλλά οκ μόνο και μόνο λόγω της χαμηλής κατανάλωσης το οποίο σου επιτρέπει να πάς άνετα και σε PSU με χαμηλότερα watt. Συνολικά γύρω στα 350W θα είσαι σε full load, άρα άνετα παίρνεις και ένα 500-550 πολύ καλής ποιότητας, ακόμα και Gold efficiency με όλες τις απαραίτητες προστασίες και βέβαια με σκοπό να γλυτώσεις θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που ήθελα τον i5 ήταν γιατί είναι Κ. Οπότε η ερώτηση είναι; 

 

ένας Intel Core i5-4690K με λίγο OC είναι χειρότερος από έναν INTEL CORE I7-4790 ;

 

Και με πολύ oc πάλι χειρότερος είναι. Στο gaming στους intel το o/c δε σκαλάρει ανάλογα. Στα περισσότερα παιχνίδια από τα ...2.5GHz έως τα 4.5 οι διαφορές θα είναι μικρές. Από τα 3.5 στα 4.5 ελάχιστες και σε κάποια καθόλου. Αντίθετα ο i7 θα σου δώσει 4 παραπάνω threads που στις δουλειές σου -ενδεχομένως- να χρειαστούν και στο gaming θα σε κάνουν πιο future proof. Aν συνυπολογίσεις και την ψύκτρα που σίγουρα θα χρειαστείς για o/c, τότε έρχεσαι μία ή άλλη στην τιμή. Γενικά η γνώμη μου είναι ότι σήμερα το o/c είναι ακριβοπληρωμένο χόμπι με πενιχρά τις περισσότερες φορές οφέλη.

 

αφού δε πολυψήνεσαι για full extra settings στα games, 960 στα 220 είναι οκ, οχι πολύ καλά αλλά οκ μόνο και μόνο λόγω της χαμηλής κατανάλωσης το οποίο σου επιτρέπει να πάς άνετα και σε PSU με χαμηλότερα watt.

 

Δεν θα το έλεγα ότι είναι απλά οκ για κάποιον που δεν έχει απαιτήσεις για όλα ultra. Άλλωστε είναι πάνω απο την 280 που κοιτούσε:

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_960_G1_Gaming/28.html

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Το "απλά οκ" πήγαινε στην τιμή που έχει σε σχέση με την απόδοση που παίρνεις με τα ίδια λεφτά, η οποία χαμηλότερη τιμή είναι 230 προς το παρόν και όχι 220. Και με την ιδέα βέβαια ότι η 280x είχε την ίδια χαμηλότερη τιμή (235 περίπου) πρίν λίγες μέρες. Κατά ένα περίεργο τρόπο όμως ανέβηκαν οι 280x στα 250-260 πάλι. Όπως και να χει εφόσον δε ψήνεται για όλα τέρμα εννοείται ότι η 960 είναι λουκούμι αρκεί να πάει πιο κοντά στα 200.

Link to comment
Share on other sites

4460 195€

ASUS H97-PRO RETAIL 133€

KINGSTON HX318C10FWK2/8 8GB (2X4GB) DDR3 1866MHZ HYPERX FURY WHITE SERIES DUAL CHANNEL KIT 78€

VTX3D RADEON R9 290 X-EDITION V2 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL 306€

CORSAIR CX SERIES MODULAR CX600M ATX POWER SUPPLY - 600W 80 PLUS BRONZE CERTIFIED MODULAR PSU 80€

 

792€ κι άντε γεια  :p

 

δε θες τέτοια γραφικά;

πάρε την 280x που είναι πιο δυνατή από την 960, στα ~250€ οπότε πέφτεις στα ~737€

 

μη παίρνετε τόσο δυνατούς επεξεργαστές, δε χρειάζονται.. ένα κατούρημα διαφορά έχουν όταν κάνετε video editing.. για fps στο gaming ας μη μιλήσω.. έχεις μεγαλύτερο κέρδος από τη δυνατότερη gpu

Link to comment
Share on other sites

χμμμ τώρα πιο πολύ μπερδεύτηκα από ότι όταν ξεκίνησα το θέμα. 

 

πάντως είδα ότι για κάποιο λόγο και οι επεξεργαστές και οι κάρτες γραφικών που κοιτάω έχουνε "τσιμπήσει" ενα 5% πάνω το τελευταίο δεκαπενθήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανέβει το δολάριο κ το εκμεταλλεύονται τα μαγαζιά κατά το δοκούν. Πες μας τι σε μπερδεύει να σου εξηγήσουμε όσο γίνεται (δεν είμαστε ούτε αλάνθαστοι, ούτε φωστήρες) και να αποφασίσεις εσύ ο ίδιος τι θες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει το ευρω..( η αλλιως δεν εχει ανεβει μονο το δολλαριο αλλα ολα τα νομισματα.)

 

 

Ειτε παρεις 4690k για oc ειτε παρεις  xeon E3 1231 v3 μια χαρα θα εισαι.

Αναλογα τις εφαρμογες μια η αλλη θα εισαι. συν πλην  κατι ψιλα (αναλογα τις εφαρμογη). 

 

Αυτο που περιγραφεται με περισση ευκολια και εχει μεταδωθει ακομα πιο ευκολα  "ο ι7 εχει 4 threads παραπανω" δεν ειναι ιδιαιτερα σωστο. Απλα HT εχει. Στη καλυτερη να δινει +20% στους 4-cores.Ακομα και σε rendering ενας oc 4690κ παιζει στα default επιπεδα ενος κλειδωμενου ι7.(ιδιως του xeon που παιζει στα 3.8)

 

Ουτε καν ακριβη μητρικη δεν χρειαζεσαι εφοσον δε το σηκωνει το budget...Περιορισου σε καποια φθηνη των 60-70€ ή αν θες τον 4690k ως φθηνοτερο εστω κατα 20-30€ παρε τη φθηνοτερη  ζ97(~100) απλα και μονο για να ανεβασεις τις μνημες στα 2133/2400.(oποιαδηποτε αλλη μητρικη θα τις παιξει στα 1600)

 

(μνημες παρε αυτες της μητρικης.Με 72€ δεν τιθεται καν συζητηση)

 

 

Καρτουλα μια 290 στα 300€ ειναι μια χαρουλα επισης. Χωραει και αυτη στο budget αν δε ξεφυγεις στα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

οκ οπότε με τα τωρινά δεδομένα αφήνω την Κ σειρά αφού δεν πρόκειται να δώ καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με Ι7.

 

Μητρική τώρα λογικά θα πάω σε μια Η97 για να μην ξεφύγω περισσότερο από το μπάτζετ. Εκεί κοιτάω για ASUS H97-PRO RETAIL και Asrock Fatal1ty H97; Εσείς τι λέτε; 

 

Και τέλος στα γραφικά είμαστε ανάμεσα σε 960 και 280x σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Mητρικη παρε μια φθηνοτερη ..Δεν προκειται να σου προσφερει κατι η Η97 των 115€.

http://www.skroutz.gr/s/3433892/Asrock-B85M-Pro4.html

 

Eχεις 40καμποσα ευρω διαθεσιμα να παρεις asus 290 direct cu II

 

Και εχει και προσφορα το eshop http://www.e-shop.gr/corsair-vs-series-vs650-650w-power-supply-p-PER.641159 

Aν κανεις μια σουμα νομιζω οτι εισαι εντος budget με σαφως καλυτερα γραφικα..

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι ανάμεσα σε 960 και 280x νομίζω μετά το βίντεο θα έχεις αποφασίσει...

 

βέβαια, όταν έχεις τη δυνατότητα να πας σε 290, νομίζω ΑΞΙΖΕΙ με 1000. (305€ η πιο φθηνή στο e-shop, 320€ η asus στο e-gate)

Για τις μητρικές, όπως σου είπαν.. όταν δεν θες κάτι εξεζητημένο, δεν αξίζει να δώσεις πολλά.. πλέον τα high-end chipset έχουν απλά 1-2 usb3 παραπάνω ή sata3 παραπάνω ή είναι για καλύτερο sli/crossfire.. αν κάνεις σύγκριση 2-3 μητρικών, θα δεις ότι οι διαφορές τους είναι αστείες.. 

 

στις cpu τώρα, i7 θες ΜΟΝΟ αν κάνεις video editing όλη μέρα.. που και πάλι μη φανταστείς διαφορά.. σου'πα ένα κατούρημα διαφορά είναι.. μπορεί να σου φαίνεται αστείο αλλά.. νομίζω δεν αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω λεφτά απλά για να τελειώνει το editing 1-2 λεπτά νωρίτερα.. στη τελική ένα μεγάλο αρχείο, το αφήνεις να γίνει render όλη νύχτα  :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

στις cpu τώρα, i7 θες ΜΟΝΟ αν κάνεις video editing όλη μέρα.. που και πάλι μη φανταστείς διαφορά.. σου'πα ένα κατούρημα διαφορά είναι.. μπορεί να σου φαίνεται αστείο αλλά.. νομίζω δεν αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω λεφτά απλά για να τελειώνει το editing 1-2 λεπτά νωρίτερα.. στη τελική ένα μεγάλο αρχείο, το αφήνεις να γίνει render όλη νύχτα  :lol:

 

 

Για 20€ διαφορα μιλαμε (εγω τουλαχιστον). ..(1231 vs 4690k).

 

Aν ειναι ~20% παραπανω σε ρολογια απο τον κλειδωμενο "i7"  τοτε μια η αλλη ερχεται. Το οποιο πλεονεκτημα του HT εχει "εξαφανισθει".

Απο πες 3.8 ..δλδ περιπου 4600mhz...το οποιο ειναι ψιλο-doable ακομα και με μητρικες των ~70€ (και 4500 να παει δεν τρεχει τιποτα.) θα χρειαστει ψυξη βεβαια..που ο xeon περα απο τη μαμα δεν θα θελει.Και αυτο για "multithreaded" εφαρμογες(rendering). Σε οτιδηποτε αλλο τα μεγαλυτερα ρολογια βοηθανε..(ενα 20% παλι....οσο % εχουν διαφορα δλδ στη συχνοτητα).

(βασικα οχι "σε οτιδηποτε αλλο" μιας και υπαρχουν εφαρμογες που δεν θελουν ουτε ρολογια ουτε ΗΤ)

 

To μονο κακο ειναι οτι ο oced 4690κ θα χρειαστει και ψυκτρα, οποτε βγαινει ακριβοτερος σαν αγορα απο τον xeon. (εκτος αν υπαρχει βεβαια εξαρχης απο προηγουμενο pc...)

 

Th 290 καλο θα ηταν να την κυνηγησει(ς) στα 300λιγα ευρω.

Link to comment
Share on other sites

καλά σίγουρα αν πάω για OC δεν θα πάρω ψύχτρα κατευθείαν. Δεν θέλω να πειράξω τον επεξεργαστή στο πρώτο μήνα. Την δυνατότητα του OC θέλω να την έχω σε λενα δύο χρόνια. 

 

- Οπότε για αρχή βλέπω τελικά να πηγαίνω για INTEL CORE I5-4690K που σήμερα είναι 70€ κάτω απο τον τον I7 4790(πφφφ κάθε μερα βλέπω στους δείκτες του skroutz 2-3% η χαμηλότερη τιμή)

 

- Για κάρτα βλέπω να πηγαίνω για την XFX Radeon R9 280X 3GB που είναι και αυτή 65€ πιο κάτω από την R9 290. 

 

- Για μητρική θα πάω σίγουρα σε Ζ97... Αυτή τη στιγμή είμαι σε 3. GIGABYTE GA-Z97X-GAMING 3 RETAIL ή Asrock Fatal1ty Z97 Killer ή καμιά ASUS. δεν το έχω ψάξει καθόλου. Λόγω τον πολλών σκληρών που έχω στο τωρινό σύστημα έχω πιασμένες 6 SATA . Οπότε θέλω 6 σίγουρα στην τωρινή, με 8 θα είμαι ικανοποιημένος 100%.

Link to comment
Share on other sites

καλά σίγουρα αν πάω για OC δεν θα πάρω ψύχτρα κατευθείαν. Δεν θέλω να πειράξω τον επεξεργαστή στο πρώτο μήνα. Την δυνατότητα του OC θέλω να την έχω σε λενα δύο χρόνια. 

 

- Οπότε για αρχή βλέπω τελικά να πηγαίνω για INTEL CORE I5-4690K που σήμερα είναι 70€ κάτω απο τον τον I7 4790(πφφφ κάθε μερα βλέπω στους δείκτες του skroutz 2-3% η χαμηλότερη τιμή)

 

 

Δηλαδή θα πάρεις κάτι που σε δύο χρόνια μπορεί να το "πειράξεις" για να πάρεις τις επιδόσεις που θα μπορούσες να έχεις εξαρχής; It doesn't make sense...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάρεις κάτι που σε δύο χρόνια μπορεί να το "πειράξεις" για να πάρεις τις επιδόσεις που θα μπορούσες να έχεις εξαρχής; It doesn't make sense...

 

Εντάξει σχήμα λόγου τα δυο χρόνια. Επειδή δεν ξέρω τη ψύχτρα χρειάζομαι, γιατί πραγμάτικά είναι από το κομμάτι που δεν εχω ασχοληθεί καθόλου,  αν πχ μια καλή θέλει 100 ευρώ δεν θα τα δώσω σε ενα μήνα οπότε μπορεί να κάνω υπομονή το καλοκαίρι με Σεπτέμβρη. Αν έχει μέχρι 40€ θα την πάρω κανα μήνα μετά το στησιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σκοπεύεις έστω και τον Σεπτέμβρη να δώσεις άλλα 100 καπέλο. Φτάσαμε τα 350 που ζητάει ο i7 4790K... που παίζει σε turbo mode από μόνος του στα 4.4, όσο δλδ θα πήγαινες τον i5. Θα έχεις δώσει τα ίδια για να πάρεις έναν επεξεργαστή στην ίδια συχνότητα με 4 threads (ναι, τόσα είναι) λιγότερα, με μικρότερη μεταπωλητική αξία και με όλο το ρίσκο σε πιθανή αστάθεια που 1 στο εκατ. μπορεί να έχεις.... Οκ, o καθένας όπως τη βρίσκει. :)

Link to comment
Share on other sites

οτι βολέυει στο οικονομικό φυσικά. Το μπάτζετ αυτή την εποχή που μιλάμε είναι 750€. Με τις επιλογές αυτές έχουμε πάει 820€. Οκ μέχρι εκεί μπορώ να το αντέξω είναι 10% εκτός. Το να δώσω άλλα 100 και να φτάσω στα 920€ βγαίνω πολύ εκτός από ότι μπορώ. Γιαυτό λεώ ότι μπορώ να δώσω τώρα 750 και μετά απο κανα 4μηνο άλλα 100-150 πχ. 

 

Δεν είναι πως την βρίσκω, δεν είμαι βιτσιώζος ή μαζοχα, αλλά πως με πηγαίνει οικονομικά αυτή την εποχή.  ;)

Έγινε επεξεργασία από hyperiongr
Link to comment
Share on other sites

To αυτο ..(με τον trexx)

 

Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα αυτο που θες να κανεις.

Αν υπηρχε το budget οκ ...(και τωρα δλδ παλι πασο..δε μας πεφτει και λογος).

 

Απλα οποια μητρικη και να παρεις ειτε των 70€ ειτε των 130-140€ παλι 6 sata θα εχεις να κουμπωσεις τους δισκους σου.

Και με τα 60-70€ αμεσα πας στην 290.

 

 

Eπισης επειδη ψιλοπροσπερασες το κομματι με τα cpu ..

 

http://ark.intel.com/products/80910/Intel-Xeon-Processor-E3-1231-v3-8M-Cache-3_40-GHz

 

http://ark.intel.com/products/80806/Intel-Core-i7-4790-Processor-8M-Cache-up-to-4_00-GHz

 

200mhz διαφερουν..και απεχουν 50€.

 

Eνω απο τον 4690k ειναι μολις 20€ πανω. (και 100mhz κατω )

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.