Jump to content



Στησιμο Desktop


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...Εχω ενα fujitsu siemens scaleo h και πρεπει να αναβαθμιστει...Αυτη τη στιγμη με δυσκολια μπαινει στα windows...Τελοσπαντων η αποφαση εχει ληφθει...Το budget ειναι max 550-600..Για δωστε μου προτασεις ρε παιδια...Το pc προοριζεται για σερφαρισμα,ταινιες κλπ αλλα δεν θα ελεγα οχι και σε κανα παιχνιδι...Το budget γνωριζω οτι δεν φτανει για μια καλη καρτα γραφικων οποτε αυτο περναει σε δευτερη μοιρα

 

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

...δεν ξέρω εάν το είδες εδώ (thelab) , αλλά έχει ένα πανέμορφο "κουτάκι" σε προσφορά καί στην Msystems

 

http://www.thelab.gr/topic/142874-case-coolermaster-silencio-650-pure-e-shop-45%E2%82%AC/?hl=silencio

 

Εάν πάς να στήσεις από την αρχή αξίζει τα λεφτά του...

...αντίστοιχα, εάν ΔΕΝ το βιάζεσαι, μπορείς σιγά σιγά να "τσιμπάς" τις προσφορές που "βγαίνουν" και να ολοκληρώσεις... μιάς και το budget σου είναι... περιορισμένο ;-)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα θα προτιμουσα να κρατησω αυτο που εχω και να το φτιαξω..,Επειδη ομως ειμαι ασχετος γι αυτο κι απευθυνθηκα σε εσας..

Να ξεκαθαρισω οτι το συστημα θελω να εχει δυναμη,αρκετη δυναμη..

Το μονο ομως που ξερω ειναι για επεξεργαστες,μνημες και σκληρους...Για ολα τα αλλα(τροφοδοτικα,motherboard,ψυκτρες και παρελκομενα) εχω πληρη αγνοια..

Γι αυτο θελω τη βοηθεια σας...Καθε προταση ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τωρα με προσγειωσες αποτομα...Ειχα στο μυαλο μου τιποτα i7 και ram τουλαχιστον 8gb...Οπως προειπα η καρτα γραφικων στην παρουσα φαση δεν με ενδιαφερει οποτε τα 250 τα θεωρω πολλα..Θα προτιμουσα ενα μερος να το ριξω σε καλυτερο επεξεργαστη και μνημες...Επισης ο ssd επιβαλλεται...

 

Εκτος απο βασικα που συζηταμε μεχρι τωρα τι αλλο χρειαζεται για ενα συστημα απ την αρχη?Απο το προηγουμενο μονο το κουτι θα μεινει

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τωρα με προσγειωσες αποτομα...Ειχα στο μυαλο μου τιποτα i7 και ram τουλαχιστον 8gb...Οπως προειπα η καρτα γραφικων στην παρουσα φαση δεν με ενδιαφερει οποτε τα 250 τα θεωρω πολλα..Θα προτιμουσα ενα μερος να το ριξω σε καλυτερο επεξεργαστη και μνημες...Επισης ο ssd επιβαλλεται...

 

Εκτος απο βασικα που συζηταμε μεχρι τωρα τι αλλο χρειαζεται για ενα συστημα απ την αρχη?Απο το προηγουμενο μονο το κουτι θα μεινει

 

Για να σου χρυσώσω λίγο το χάπι, ο 4160 είναι το ίδιο γρήγορος με τον i7 920 (1ης γενιάς) καταναλώνοντας τη μισή ισχύ. Μη νομίζεις δηλαδή πως αυτός ο i3 είναι αργός. Μπορεί να κάνει τα πάντα στο πλαίσιο οικιακής, ακόμη και ημιεπαγγελματικής χρήσης. Πάντως, πέραν αυτής της σύνθεσης, μπορείς επίσης να κάνεις τα εξής:

 

1. Να αφαιρέσεις την κάρτα και να πάρεις έναν i7 4790. 

2. Να εξοικονομήσεις 100€ από την κάρτα, αγοράζοντας μια GTX750, κι αυτό το κατοστάρικο να το ρίξεις στον επεξεργαστή, παίρνοντας κάποιον i5 (πιο ισορροπημένη λύση, είναι αλήθεια). 

2. Να επιλέξεις τη 2η λύση κρατώντας τον i3 και να πάρεις 16GB RAM, ή 8GB και μεγαλύτερο SSD. 

 

Σε κάθε περίπτωση, πάρε και ένα sata DVDRW, καθώς το παλιό θα είναι ασύμβατο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το budget γνωριζω οτι δεν φτανει για μια καλη καρτα γραφικων οποτε αυτο περναει σε δευτερη μοιρα

o i5 4440 (195 euro) έχει την INTEL HD 4600 GRAPHICS "on board"... μιά χαρά είναι... για "κανα παιχνιδι" (όχι γιά όλα τα παιχνίδια)

...καί μιάς και η κάρτα γραφικών έρχετε σε 2η μοίρα, σύν του ότι αγοράζοντας τον i5 γλυτώνεις τουλάχιτον 100 ευρώ από τον πιό φθηνό i7,

έχεις λοιπόν υπόλοιπο 400 ευρώ για:

mobo (60-70 euro),

ram (http://www.e-shop.gr/kingston-hx316c9srk2-8-8gb-2x4gb-1600mhz-ddr3-xmp-hyperx-savage-dual-channel-kit-p-PER.552874 - crazy sundays: 65 euro),

ssd 120-128gb boot drive 65 euro,

έναν 2o HDD 2.5' WD 500gb black 60 euro,

PSU corsair CX500 65 euro

 

...καί i5 4πύρινος 6ΜΒ cache

καί 8gb RAM

καί SSD boot drive

καί δεύτερος αξιόλογος BLACK δίσκος

και υπόλοιπο 100+ ευρώ (από τα 600 σύνολο πού έθεσες "ταβάνι") για να τα αυξήσεις μελλοντικά όσο θές καί να πάρεις όποια κάρτα γραφικών θές... κρίμας που το Πάσχα ΔΕΝ έχει κάλαντα να μαζέψεις κάτι τις επιπλέον :p  ...

 

υ.γ. εγώ πάντως τα 45 ευρώ θα τα ξόδευα με κλειστά τα μάτια για το silencio το κουτάκι, ώστε όλα να είναι "καθαρά και καινούργια"...

υ.γ.2 ελπίζω να μην ξέχασα κάτι :hmm:

υ.γ.3 την παραπάνω "άσκηση" την έκανα σαν να βρισκόμουν στη θέση σου και να το έστεινα γιά μένα... το οποίο σημαίνει ότι ΔΕΝ γνωρίζω το 100% από τις ανάγκες σου...

υ.γ.4 πάρε και μία προσφορά από την Msystems... τα παιδιά θα σου το στήσουν ΔΩΡΕΑΝ..! Το "κουμπάκι" θα πατήσεις όταν πάς σπίτι...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.