Jump to content



Lag και χαμηλές επιδόσεις σε PES 13


skepasti21

Recommended Posts

Καλημερα σας, εχω ενα προβληματακι εδω .. και λιγο ακομα και θα πιασω να πεταω διαφορα απο το μπαλκονι..... μολις πηρα σε free dos το ASUS N551JM και αφου περασα τα windows 7 ultimate 64bit μαζι με ΟΛΟΥΣ τους τελευταιους drivers , ειπα να το δοκιμασω σε ενα ''χαλαρο'' παιχνιδακι οπως ειναι το pes 13.... μεσα στο ματσ που λετε παθαινω ΤΟ σοκ. Παρατηρησα αρκετο lag και επισης να ''κολλανε'' τα pixels. Ξενερωσα παρα πολυ γιατι για αυτο το λογο το πηρα το λαπτοπ το οποιο διαθετει οθονη Full HD και επομενως ''τρεχω'' το παιχνιδι σε 1920 x 1080... γενικα απο settings δεν εχω πειραξει τπτ μεχρι να παρω την συμβουλη σας...
ΟΡΙΣΤΕ σας παραθετω αναλυτικα και τα specs:

Processor Processor class Intel Core i7 Mobile Processor code i7-4710HQ Processor speed •2,5 GHz
•3,5 GHz
FSB bus frequency 1600 MHz QPI/DMI bus frequency 5 GT/s Cache memory capacity 6 MB HyperThreading technology Yes Intel vPro technology No Intel Wireless Display (WiDi) technology no data Mass storage support Hard disk capacity (HDD) 720 GB Disk type Standard (magnetic platter) Engine rotation speed 7200 rpm Built-in drives DVD±RW Dual Layer Memory Installed memory 8192 MB Memory type SODIMM DDR3 Memory bus frequency 1600 MHz Maximal memory size 16384 MB LCD display LCD screen size 15,6 inches Screen type TFT Full-HD [LED] Anti-glare, IPS Touch screen No Maximal LCD resolution 1920 x 1080 Built-in circuit Graphic card type •NVIDIA GeForce GTX 860M
•Intel HD Graphics 4600
Installed video memory 2048 MB Sound card Integrated Expansion card slots type N/A Pointing devices Touchpad Numeric keypad Yes Interfaces / Communication Ext. connectors •3x USB 3.0
•1 x HDMI
•1x Mini DisplayPort
•1x RJ-45 (LAN)
•1x combo audio (mic/audio)
•1x DC-In (power supply input)
•1x Kensington Lock connector
Wireless network card Yes Wireless network card type IEEE 802.11b/g/n Bluetooth Yes Installed WWAN/3G module No LTE/4G Connectivity No IR (Infra Red) No Memory card reader Yes Types of supported memory cards •SecureDigital Card
•SecureDigital Card High-Capacity (SDHC)
•SecureDigital eXtended Capacity Card (SDXC)
•MultiMedia Card
Battery parameters Type of battery Li-Ion (6 Cells) Battery capacity 5000 mAh Additional features Standard accessory •backlit keyboard
•Web Camera
•microphone
•Speaker
•AC adapter

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Για απενεργοποίησε τα δύο κλικαρίσματα στα options στα setting, βάλε και την ανάλυση που θες  και δες ,

 

Pes2013_Settings.jpg

 

Με ποια κάρτα γραφικών τρέχεις το παιχνίδι ? Με την Intel ή την Νωιδια ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Για απενεργοποίησε τα δύο κλικαρίσματα στα options στα setting, βάλε και την ανάλυση που θες  και δες ,

 

Pes2013_Settings.jpg

 

Με ποια κάρτα γραφικών τρέχεις το παιχνίδι ? Με την Intel ή την Νωιδια ?ΜΕ

Με την 860m... το εκανα αυτο που μου ειπες... το lag ελατωθηκε αλλα η εικονα σε καποια σημεια εμφανιζει καποια ''νερα'' σαν να τρεμει σε καποια σημεια.

θεμα συμβατοτητας να υποθεσω εε? Ή παρα ειναι τουμπανο το λαπτοκι να το παιξει??? χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Με την 860m... το εκανα αυτο που μου ειπες... το lag ελατωθηκε αλλα η εικονα σε καποια σημεια εμφανιζει καποια ''νερα'' σαν να τρεμει σε καποια σημεια.

θεμα συμβατοτητας να υποθεσω εε? Ή παρα ειναι τουμπανο το λαπτοκι να το παιξει??? χαχαχαχα

τα νερά που λες νομίζω λέγεται tearing και οφείλεται στην ξερύθμιση που έκανες για το wait for vsync. το vsync γενικά εξαφανίζει το tearing. Νομίζω ότι αυτό φταίει .  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.