Jump to content



usb3 vs sata 3


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εχω ενα synology nas που παιρνει μονο 2.5" δισκους αλλα εχει και 2 θυρες usb 3. Εχω ενα δισκο που ειναι 3.5" εγω και προφανως δεν μπορω να τον βαλω μεσα.

 

Τι ειναι καλυτερο να κανω; Να παρω ενα ανταπτορακι σαν και αυτο

 

http://olla.gr/and-el-2/and/esata-and-sata-and-ide/15-7-pin-serial-ata-male-to-female-data-power-extension-cable-for-sata-hdd-length-26cm/?ref=bestprice.gr

 

και να κουμπωσω πανω στον μεγαλο δισκο, ή να τον βαλω μια θηκη και να τον εχω σαν εξωτερικο με usb 3;

 

Βεβαια ειναι προχειροδουλεια να εχω απο πισω τον 3.5" δισκο αλλα αυτο δεν με ενδιαφερει και πολυ.

 

Γινεται κατι τετοιο που σκεφτομαι; 

Link to comment
Share on other sites

Λογιικά με το καλώδιο θα τον δεί. Θεωρώ αρκετά ακραίο να μην τον αναγνωρίσει και δεν βλέπω το λόγο για να γίνει.

 

Έχοντας τον όμως με καλώδιο, δεν θα είναι και πολύ συμμαζεμένη η κατάσταση, καλώδια να περνάνε, ο δίσκος να υπάρχει χωρίς να είναι προστατευμένος κλπ.

 

Με τη θήκη USB3.0 μου φαίνεται πιο όμορφη και τακτοποιημένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς δικτυακός είναι οπότε δεν θα έχεις και τρελές ταχύτητες. Για μένα USB 3.0

Απο ότι καταλαβα έχεις 414 slim ή κάποιο παρεμφερές. Το οποίο έχει μια θέση δικτύου και όχι 2 για network balance όπως τα high end μοντέλα οπότε usb 3.0 είναι η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς δικτυακός είναι οπότε δεν θα έχεις και τρελές ταχύτητες. Για μένα USB 3.0

Απο ότι καταλαβα έχεις 414 slim ή κάποιο παρεμφερές. Το οποίο έχει μια θέση δικτύου και όχι 2 για network balance όπως τα high end μοντέλα οπότε usb 3.0 είναι η καλύτερη λύση.

Ναι αυτο εχω, αλλα εχει δυο θυρες για Lan. Για fail over και Linn  aggregation. 

 

Aρα λετε για usb 3 δαγκωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.