Jump to content



Ποιο είναι το καλύτερο λαπτοπ μέχρι 500 ευρώ;


Recommended Posts

Η αδερφη μου και η μητέρα μου χρειάζονται ένα λαπτοπ. Διαθετουν 500 ευρώ. Με ενδιαφέρει κάτι που να συνδυάζει ποιοτητα κατασκευής και καλή εγγύηση. Περιμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας βασικα τι θελουν να κανουν με αυτο. Πιστευω οχι hardcore gaming :p:D

Για τσεκαρε εδω https://www.skroutz.gr/s/7070322/Dell-Inspiron-5558-i5-5200U-4GB-500GB-W8.html

βεβαια μπορει να ειναι και overkill δεν ξερω τι θελουν να κανουν

Έγινε επεξεργασία από jniki10
Link to comment
Share on other sites

...και εγώ για Dell θα σου πρότεινα ή Lenovo που έχουν πάρει τα πάνω τους σε ποιότητα το τελευταίο καιρό.

Επίσης θα έλεγα να μην βιαστείς στην αγορά του laptop "εδώ και τώρα" δλδ. Στο τελείωμα των εκπτώσεων θα γίνουν πολλές προσφορές για να διώξουν το παλαιό εμπόρευμα, οπότε μήπως "τσιμπήσεις" κάτι στο τέλος των εκπτώσεων. Αυτό θέλει συνεχή παρακολούθηση σε όλες τις προσφορές που "βγαίνουν στον αέρα".

Από εκεί και πέρα τα μαγαζιά έχουν και "stock" και δίνουν μαζί και κάποια εγγύηση... :rolleyes:

 

Τώρα έχεις κάποια άλλη "δουλειά" να κάνεις..!

Πρέπει να αποφασίσεις μέγεθος (14άρα, 15άρα οθόνη κ.ο.κ)

Θές portability ή desktop replacement?

Θές οθόνη 720p ή 1080p

Με ξεχωριστή κάρτα γραφικών ή είναι o.k. η on board για τις ανάγκες?

Conectivity: HDMI..? VGA 15πινο? Θέλεις να δέχετε 2ο δίσκο μελλοντικά..?

...καί ότι άλλο είναι σημαντικό για τις ανάγκες τους. :)

 

Αυτά που είναι εύκολα αναβαθμίσιμα είναι η RAM και ο δίσκος / boot drive και προσωπικά δεν τα κοιτάω μέχρι το τέλος... Δεν σου λέω να "την ψάξεις" εάν ο συνδιασμός mobo / cpu σηκώνουν 16gb RAM διότι δεν θα τα χρειαστούν...

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά αξιόλογα μεταχειρισμένα (έχουν δώσει τις εξετάσεις τους τόσα χρόνια), που μπορείς να αγοράσεις με κλειστά τα μάτια (μετά από τον απαραίτητο έλεγχο) και να γλυτώσεις τουλάχιστον 30% σε χρήμα ή να το πάρεις σε αυξημένες επιδόσεις...

δλδ. μπορείς να πάρεις καινούργιο Inspiron με ι3 επεξεργαστή (που τα πουλάνε με τις παλέτες)  ή μεταχειρισμένο Latitude με ι7 CPU κ.ο.κ.

 

Στα λέω αυτά μιάς και αναφέρθηκες στην λέξεις "ποιότητα κατασκευής"... Όσο αφορά την εγγύηση? Και τα ΤούρμποΧ δίνουν εγγύηση αλλά το θέμα είναι εάν τον περισσότερο χρόνο θα το έχεις εσύ το laptop ή το service...  ;)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιηθεί για office, internet και ταινίες. ενδιαφέρομαι μόνο για windows (όσο πιο πρόσφατη έκδοση) και μία 15 άρα οθόνη αμα γίνεται με 1080p είναι οκ. απο κει και πέρα επειδή τα λάπτοπ πέρα από τεχνικά χαρακτηριστικά είναι και ότι σου κάτσει απο πλευρας επίδοσης, θερμοκρασιών και γενικής εμπειρίας, θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι που έχετε δοκιμάσει εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις λάπτοπ είτε με Linux είτε χωρίς λειτουργικό. Και στις 2 περιπτώσεις μπορείς να βάλεις τα win μόνος σου και να πάρεις ένα πολύ καλό λάπτοπ. 

 

Με Win 8 κοίταξε τα Dell Inspiron 3542-3543

 

Θεωρώ όμως ότι τα win 7 είναι πιο κατανοητά για μεγαλύτερες ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

...sorry που θα το πώ αλλά εάν είναι να "πάς" για inspiron (που τα φέρνουν με τις παλέτες), προσπάθησε τo lenovo σε i5... (αλλά δεν μου αρέσει η εγγύησή του: 1 χρόνος)...

Εκτός εάν πάς στην επαγγελματική σειρά της Dell, δλδ. latitude έστω και μεταχειρισμένο 6ετίας (250-350 ευρώ). 

 

υ.γ. εγώ πάντως για την αδελφή μου και τη μητέρα μου (που είναι περιορισμένες οι ανάγκες τους) θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος και μέ ένα σε i3, δεν θα ξόδευα περισσότερο από 350 ευρώ και θα επένδυα σε τοθέτηση ενός SSD για την "σπιρτάδα" του (+90 euro) και μία εξωτερική USB θήκη για τον 2,5άρη "μαμίσιο" δίσκο - θα τον είχα για storage...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...λίγο πιό συγκεκριμένα θα μας πείς και ποιό μοντέλο είδες?

Υπάρχουν Toshiba και Toshiba...

Πόσα χρόνια δίνει εγγύηση αυτό που είδες?

 

Προσωπικά, κάποτε μου άρεσαν τα Laptop της Toshiba ... Πρίν 3-4 χρόνια σαν φθηνή και καλούτσικη εναλλακτική λύση.

Τώρα πλέον προτιμώ τα Dellάκια, με φθηνή εναλλακτική τα Lenovo που έχει "ανεβάσει" λίγο παραπάνω τα ποιοτικά standards.

 

Φίλε μας μην κουράζεσαι τόσο πολύ για ένα απλό καθημερινής χρήσης laptop, πάρε κάτι που αρέσει και οπτικά στην αδελφή σου / μητέρα σου.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.