Jump to content



Δεν ακούω 5.1


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά..

Μου έδωσαν τα creative inspire T6100 τα οποία είναι 5.1. Τα σύνδεσα στην onboard κάρτα ήχου μου Realtek ALC898 8-Channel και... το γνωστό πρόβλημα.

Ενώ τα έχω ορίσει απ' το πρόγραμμα της realtek για 5.1 και ενώ περνάει το τεστ των windows (ακούγονται ένα ένα ξεχωριστά) κατέβασα μια ταινία σε 5.1 αλλά την ακούω στέρεο απ' τα 2 μπροστινά μόνο.

Σε 5.1 sound test που έψαξα στο youtube, πάλι δεν ακούω αυτό που πρέπει αν και πολλοί αναφέρουν ότι το youtube δεν υποστηρίζει 5.1 ήχο.

Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

εκανες το τεστ ηχειων της καρτας ηχου, να δεις αν κανουν "ντιν" ολα τα ηχεια? 

 

αν το εκανες, και παιζουν τοτε η καρτα ηχου τα διαβαζει κανονικα..!!!!   αλλου εχεις το προβλημα..!!  

Link to comment
Share on other sites

εκανες το τεστ ηχειων της καρτας ηχου, να δεις αν κανουν "ντιν" ολα τα ηχεια? 

 

αν το εκανες, και παιζουν τοτε η καρτα ηχου τα διαβαζει κανονικα..!!!!   αλλου εχεις το προβλημα..!!  

 

 

Γειά σας παιδιά..

Μου έδωσαν τα creative inspire T6100 τα οποία είναι 5.1. Τα σύνδεσα στην onboard κάρτα ήχου μου Realtek ALC898 8-Channel και... το γνωστό πρόβλημα.

Ενώ τα έχω ορίσει απ' το πρόγραμμα της realtek για 5.1 και ενώ περνάει το τεστ των windows (ακούγονται ένα ένα ξεχωριστά) κατέβασα μια ταινία σε 5.1 αλλά την ακούω στέρεο απ' τα 2 μπροστινά μόνο.

Σε 5.1 sound test που έψαξα στο youtube, πάλι δεν ακούω αυτό που πρέπει αν και πολλοί αναφέρουν ότι το youtube δεν υποστηρίζει 5.1 ήχο.

Καμιά βοήθεια;

 

Και που μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τεστ στο ίντερνετ που να δουλεύει όντως; Γιατί άλλοι λένε ότι ο chrome δεν υποστηρίζει 5.1 αλλά ούτε και με firefox είδα διαφορά.

Επίσης πως μπορώ να κάνω όλα τα ηχεία να παίζουν στέρεο τα τραγούδια; Ξέρω ότι είναι γραμμένα για στέρεο, απλά θέλω το ίδιο πράγμα να το ακούω απ' όλα τα ηχεία τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ο,τι ειναι γραμμενο σε 2καναλο (στερεο), θα το ακους απο τα 2 ηχεια + το Sub για τις χαμηλες.

 

αν δεν εχουν τα ηχεια ή η καρτα γραφικων καποια δυνατοτητα να μετατρεψουν τα 2 καναλια σε 4-5 καναλια, τοτε δεν μορεις να κανεις τιποτα..! 

 

εγω που εχω τα Lοgitech X-540, τα ιδια τα ηχεια εχουν μια λειτουργια MATRIX, η οποια κανει ακριβως αυτο..!  μου δινει τον στεροφωνικο ηχο σε ολα τα ηχεια. 

Link to comment
Share on other sites

It is normal to hear sound only from front left and right speakers when playing stereo sources such as CD Audio, MP3, WMA, MIDI, and Wave since these files are typically recorded in stereo format.

To receive surround sound in a multi-channel speaker system connected to the analog out jacks, you can enable CMSS (Creative Multi-Speaker Surround) to upmix stereo or mono sources, or you must have a decoder to decode multi-channel encoded audio files, for example, DVD movies.

To receive surround sound in a multi-channel speaker system connected to the digital out jack, the source material must be encoded with multi-channel audio data, you must have an external decoder, and you must disable onboard decoder (if applicable).

http://support.creative.com/kb/ShowArticle.aspx?sid=64705

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Και που είναι αυτό το CMSS; Απ' ότι διάβασα είναι στις creative κάρτες ήχου και εγώ έχω realtek.

Αυτό είναι και το θέμα... Η κάρτα ήχου σου πρέπει να κάνει τη διανομή του ήχου από stereo σε όλα τα ηχεία. Αν δεν το κάνει, απλά δε μπορείς.

Κάποια ηχεία επίσης, πχ τα Logitech 5500, το κάνουν, αλλά τα δικά σου όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Με τι προγραμμα αναπαράγεις την ταινία και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει για την έξοδο του ήχου από αυτό;

Με το bs player αλλά στις ρυθμίσεις ήχου δεν βρήκα κάτι που να μπορώ να αλλάξω για τον ήχο.

 

δοκιμασες αυτο ....? 

 

attachicon.gifHD REALTEK.JPG

 

Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Έτσι είναι εμένα:

capture10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το bs player.αλλα στον ήχο πρέπει να σου έχει την επιλογή "output device" και "ac3 filter".

Δες επίσης και το αρχείο ήχου που έχεις επιλέξει μέσα στην ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αυτές τις επιλογές στις ρυθμίσεις, αλλά ό,τι και αν επιλέξω μόλις πατήσω κλείσιμο και ξαναπάω στις ίδιες ρυθμίσεις, δεν το έχει επιλεγμένο. Σαν να μην την έκανα ποτέ αυτή την κίνηση.

capture10.jpg

 

 

κατεβασε και δοκιμασε αυτο   

https://drive.google.com/file/d/0B4nYAKUiVpepY1NuQW5ER3l3SXc/edit

 

Πρέπει να το είχα κατεβάσει και αυτό από κάπου, κάτι μου θυμίζει η πρώτη εικόνα που δείχνει αλλά οκ το ξαναδοκιμάζω.

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε και δοκιμασε αυτο   

https://drive.google.com/file/d/0B4nYAKUiVpepY1NuQW5ER3l3SXc/edit

Τζίφος, δεν ακούγεται τίποτα από κανένα ηχείο. Να αλλάξω player;

Edit: ούτε και με media player ακούω τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν σου κρατάει τις ρυθμίσεις καν'το απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά.

Αν συνεχίζει το πρόβλημα δοκίμασε και το pot player (free ειναι).

Σιγουρέψου ότι έχεις ορίσει 5.1 σύστημα ήχου σε όλα (windows,κάρτα ήχου,player).

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες windows;Έχουν ρύθμιση τα windows αυτούσια;

Edit: Οκ την βρήκα των win και είναι και εκεί σε 5.1.

Δοκιμάζω και τον player που λες και ενημερώνω.

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Με το potplayer ακούγεται το sound check που μου έστειλε ο cabdik αλλά όχι σωστά. Την ώρα που πρέπει να παίξουν τα πίσω ηχεία, αντ' αυτών παίζουν τα μπροστινά ενώ τα μπροστινά έχουν ήδη περάσει τον έλεγχό τους. Αντικαθιστά δηλαδή τα πίσω και τον ήχο τον βγάζουν τα μπροστινά. Επίσης ούτε το κεντρικό έπαιξε.

Τι σκ@τ@ γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.