Jump to content



DIY φιλτρα σε Zalman GS1000


cyberdyne

Recommended Posts

Οποτε για ανεμηστηρια παμε CoolerMaster SickleFlow αφου τα εχετε δοκιμασει.

Για φιλτρα το DIY ειναι ευκολο να το δοκιμασω με διαφορα υλικα.

Θα το ψαξω και για την προταση σου qbiefox μιας και πρεπει να ειναι η πιο πρακτική λυση αφου ειναι και custom! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
για DIY θα βάλεις τούλι από μπουμπουνιέρες. Το καλσόν είναι πολύ πυκνό και ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα στη ροη αέρα.

Πάντως να ξερεις ότι σκόνη πάλι θα μπαίνει κάπως.

Το τούλι είναι αρκετά καλή ιδέα και πολύ οικονομική. Να σκεφτείς αυτό για φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για ανεμηστηρια παμε CoolerMaster SickleFlow αφου τα εχετε δοκιμασει.

Για φιλτρα το DIY ειναι ευκολο να το δοκιμασω με διαφορα υλικα.

Θα το ψαξω και για την προταση σου qbiefox μιας και πρεπει να ειναι η πιο πρακτική λυση αφου ειναι και custom! :T:

Εγω παντως με το τουλι δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος (σε NZXT tempest) που δεν εχει τοσες τρυπες ωστε να περνει σκονη - οπως ενα haf πχ - με και χωρις το τουλι η διαφορα που ειδα ηταν ελαχιστη + οτι μειωνωταν αρκετα η ροη αερα

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με 2 τουλια διαφερετικης πυκνοτητας.

Το πυκνο τουλι εχει αποτελεσμα -50% ροη αερα.

Το αραιο τουλι εχει αποτελεσμα -50% ροη αερα.

Θα τοποθετησω το αραιο στους intake fans στο τρέχων κουτι μου να δω τι σκόνη θα μαζεψουν (σε 1 μηνα θα κανω την αλλαγη κουτιου) . Θα παρω κι ενα καλσον (μη γελατε! :o) να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Το πυκνο τουλι εχει αποτελεσμα -50% ροη αερα.

Το αραιο τουλι εχει αποτελεσμα -50% ροη αερα.

Και με τα 2 είδες την ίδια διαφορά σε ροή αέρα? Κάτι λάθος θα λες. Παντως τα φίλτρα που έχει το Cosmos μου, με πυκνό τούλι μοιάζουν. Απλά δεν είναι κατευθείαν μπροστά από τους ανεμηστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν βολευει στην εφαρμογη... μπελαλιδικη τοποθετηση.

Το αραιο παντως δεν το βλεπω να κραταει σκονη, οποτε λογικα ο evolution εχει δικο για το πυκνο οσον αφορα την ροη.

Δοκιμες συνεχιζονται.

Link to comment
Share on other sites

O evolution αντε μας είπε ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος, αλλα δε μας είπε και τι έβαλε...
Tα ετοιμα μου φανηκε οτι εκαναν καλυτερα δουλεια στο ΝΖΧΤ tempest

Ειχα δοκιμασει και το τουλι αλλα και καλσον το καλσον δεν περνουσε σχεδον τιποτα αλλα η ανεμηστηρες ηταν σαν να μην βγαζαν αερα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ρωτήσω λίγο πως καταλαβαίνετε αν κάνει δουλειά ή όχι?

Έχετε σκόνη στο χέρι και δοκιμάζετε με το χέρι αν απορροφάει ή όχι?

Ανοίγετε την ηλεκτρική σκούπα και παίρνετε μια χούφτα σκόνη ας πούμε?

Υπάρχει και μεταλική σίτα ή σίτα γενικώς που μπορεί να μπεί,

αλλα βασικά όλα αυτά δεν θα σταματήσουν την σκόνη, που κ που θέλει κ κανα καθάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να ρωτήσω λίγο πως καταλαβαίνετε αν κάνει δουλειά ή όχι?

Έχετε σκόνη στο χέρι και δοκιμάζετε με το χέρι αν απορροφάει ή όχι?

Ανοίγετε την ηλεκτρική σκούπα και παίρνετε μια χούφτα σκόνη ας πούμε?

Υπάρχει και μεταλική σίτα ή σίτα γενικώς που μπορεί να μπεί,

αλλα βασικά όλα αυτά δεν θα σταματήσουν την σκόνη, που κ που θέλει κ κανα καθάρισμα...

Με τον καιρο βλεπεις τις διαφορες αν για παραδειγμα το ανοιγες μια φορα στις 10 μερες και 2-3mm σκονη και αφου βαλεις το φιλτρο παλι στις 10 μερες δεις οτι εχει λιγοτερη σκονη σημαινει οτι εκανε δουλεια (τα 2-3mm μην τα δεσεις κομπο ενα παραδειγμα εφερα φενετε ποτε ενα κουτι μαζευει πολυ σκονη και ποτε οχι )

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν ΟΛΟΙ οι προηγούμενοι τρόποι έχουν αποτύχει, μπορεί κανείς να πάρει και φίλτρα αέρος.

xartofiltro1.jpg

Άπο:

ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΒΕΕ - Βιομηχανικές εγκαταστάσεις, Θέρμανση, Κλιματισμός, Εξαερισμός, Απορρόφηση

Νομίζω θα κάνουν μιας και είναι, φίλτρα, αέρος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν ΟΛΟΙ οι προηγούμενοι τρόποι έχουν αποτύχει, μπορεί κανείς να πάρει και φίλτρα αέρος.

xartofiltro1.jpg

Άπο:

ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΒΕΕ - Βιομηχανικές εγκαταστάσεις, Θέρμανση, Κλιματισμός, Εξαερισμός, Απορρόφηση

Νομίζω θα κάνουν μιας και είναι, φίλτρα, αέρος.

και μετα καλυτερα βγαλε τους ανεμηστηρες γιατι με αυτο δεν θα βγαζουν καθολου αερα

Link to comment
Share on other sites

και μετα καλυτερα βγαλε τους ανεμηστηρες γιατι με αυτο δεν θα βγαζουν καθολου αερα

Να βγάζουν ή να βάλουν θέλουμε?

Τα έτομα φίλτρα που έβαλες πες μας λίγο πως είναι για να πάρουμε μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έτομα φίλτρα που έβαλες πες μας λίγο πως είναι για να πάρουμε μια ιδέα.

Aυτα που ειχα παρει εγω σαν καλσον εμιαζε αλλα ηταν αρκετα πιο αερο παλι εκοβε μεν τον ανεμηστηρα αλλα οχι οσο τα αλλα και τελικα εκανε καλυτερη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Το 6ο και 7ο φύλλο είναι αυτό που θέλετε.

Η εικόνα είναι για δείγματα.

Είναι ίδια με τα φίλτρα τα έτοιμα που έχουν τα fan guard.

Aν πρεπει ομως να βαλω delta ανεμηστηρες για να μου δωσουν ροη ανεμηστηρα 1200 rpm δεν εχει νοημα παλι σου λεω - χωρις να ξερω απολυτα το υλικο αν και εχω κατι παρομοιο εδω - οσο μεγαλυτερο παχος ειναι το υλικο θα κοβει ακομα περισσοτερο τη ροη αερα που θα δινει το fan αρα αυτοματα πρεπει να μπουνε πιο δυνατα φαν που μαζι ανεβαζουν αρκετα και τον θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Μα το 6ο και 7ο φύλλο είναι πολύ λεπτά.

Το καλύτερο θα ήταν να επικοινωνήσουν οι ενδιαφερόμενοι με την εταιρία απο το να κάνουμε εικασίες.

αυτο ειναι 3 mm στανδαρ αρα αποκλειετε να μην κανει κοβει τον ανεμηστηρα

Επειδη τα βαζουν για φιλτρο αερα σε καποια αλλη εφαρμογη δεν σημαινει οτι κανει και για τα pc - σκεψου αμα ειναι να βαλουμε φιλτρο αερα απο μηχανακι που εχουν πανω κατι σαν λαδι . . . και εκεινο φιλτρο αερα ειναι παρολα αυτα αλλα δεν μας κανει στη συγκεκριμενη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.